Zbliża się finał krajowy Agroligi 2019

lut 18, 2020 | Aktualności

Wkrótce poznamy wyniki Krajowego Konkursu Agroliga 2019. Przedstawiciele Krajowej Komisji oceniają gospodarstwa Mistrzów Wojewódzkich na terenie całego kraju. W skład komisji oceniającej wchodzą krajowi laureaci tego konkursu z lat poprzednich. W 2019 roku Wojewódzkimi Mistrzami w województwie podlaskim zostali Agata i Cezary Kosińscy i to właśnie ich gospodarstwo 25 stycznia odwiedzili członkowie komisji oceniającej. Po dokonaniu wnikliwej oceny wszystkich gospodarstw zostanie wybrane to najlepsze, a rozstrzygnięcia poznamy podczas uroczystej gali.


Obecni Mistrzowie Podlaskiej Agroligi 2019 Państwo Agata i Cezary Kosińscy pochodzą z miejscowości Chrołowice, na terenie Gminy Drohiczyn, w powiecie siemiatyckim. Obecny kształt mistrzowskiego gospodarstwa, profil i skala produkcji są zasługą ich pracowitości, umiejętnego podejmowania decyzji oraz rozsądnego zarządzania. Zasoby ziemi użytkowanej rolniczo wynoszą 43,00ha i systematycznie wzrastają. Przed 30-tu laty rolnicy przejęli od rodziców tradycyjne, niewielkie gospodarstwo rolne. Stale rozwijali, wprowadzali nowe kierunki. Obecna produkcja to dwa działy specjalne drobiarstwa przy rocznej sprzedaży wynoszącej 540 tysięcy sztuk brojlerów kurzych (tj. ok. 1700 ton żywca drobiowego) oraz hodowli 7000 sztuk kur niosek reprodukcyjnych ras ogólnoużytkowych (jaja wylęgowe). Dodatkowo uprawiają warzywa gruntowe oraz zboża i rzepak ozimy. Produkcja roślinna jest całkowicie towarowa. Rolnicy od wielu lat prosperują na terenach handlowych Podlaskiego Centrum Rolno-Towarowego S.A. w Białymstoku. Z powodzeniem rozwinęli działalność pozarolniczą- sprzedaż detaliczna, hurtowa owoców i warzyw. Poprzez własny sklep całorocznie dokonują sprzedaży wyprodukowanych warzyw oraz innych produktów żywnościowych nieprzetworzonych.

Posiadają budynki produkcyjne o wysokim nowoczesnym standardzie . Ciągi technologiczne paszowe, pojenia, wentylacji, zraszania, ogrzewania, zbioru jaj są w pełni zautomatyzowane i monitorowane. Żywienie odbywa się w oparciu o zakupione pełnoporcjowe pasze. Prowadzony jest stały nadzór weterynaryjny i sanitarny. Specjalistyczny park maszynowy umożliwia sprawne prowadzenie prac polowych, nawadnianie upraw, obsługę przechowalni warzyw, zabiegi sanitarno- higieniczne w kurnikach. Spełnione są zasady wzajemnej zgodności we wszystkich obszarach: ochrony środowiska, bezpieczeństwa żywności i pasz, dobrostanu zwierząt oraz BHP. Rolnicy zachowują pozytywne stosunki międzysąsiedzkie. Swoją wiedzą i praktyką dzielą się z innymi. Są bardzo dobrze zorganizowani i solidni w działaniach.


Zasługujące na uznanie dokonania to:
– Wysoka skala produkcji.
– Różnorodność wytwarzanych produktów.
– Podjęta i rozwijana pozarolnicza działalność.
– Oferowana praca stała i dorywcza dla okolicznych rodzin.
– Otwartość na nowe wyzwania.
– Uczestnictwo w konkursach promujących lokalne rolnictwo i uzyskiwanie prestiżowych nagród (wśród nich: ubiegłoroczni Mistrzowie ,,Podlaskiej Agroligi 2019”, finaliści X Ogólnopolskiego Konkursu ,,Rolnik Farmer Roku” – zdobywcy nagrody złotego jabłka, Starostowie Wojewódzkich Dożynek i Święta Dziękczynienia za plony- Drohiczyn 2003 rok). Zgromadzone przez nich liczne nagrody i wyróżnienia najlepiej zaświadczają o tym, że prezentują wysoką klasę i markę w swojej branży producentów.
– Wieloletnia współpraca z PODR w Szepietowie i PZDR w Siemiatyczach oraz innymi firmami, instytucjami i pobliską średnią szkołą rolniczą- ZSR w Ostrożanach, uczelniami rolniczymi.
– Doskonała baza pokazowa, szkoleniowo- dydaktyczna w doradztwie rolniczym.


Siedlisko posiada funkcjonalne i estetyczne zagospodarowanie, zgodne z dobrą praktyką rolniczą. Część produkcyjna oznakowana i oddzielona od mieszkalno-wypoczynkowej. Teren podwórkowy i drogi dojazdowe utwardzone kostką brukową. Znajduje się w zabudowie wiejskiej, luźnej, kolonijnej. Istnieje zabezpieczenie przed emisją i przenikaniem ubocznych czynników do środowiska. Wszystkie budynki- kurniki spełniają wymogi dobrostanu, zasady Bhp. Obejście jest bardzo czyste, zadbane, ogrodzone trwałym ogrodzeniem. Na posesji widać dużo zieleni: starodrzewy i nasadzenia krzewów ozdobnych. Występuje mała infrastruktura rekreacyjna wykorzystywana przez rodzinę i gości.

Anna Szeryńska

Odsłony : 245
Skip to content