Wspomnienie o śp. ks. bp. Stanisławie Stefanku

sty 27, 2020 | Aktualności

 

17 stycznia 2020 roku, po ciężkiej chorobie, zmarł ksiądz biskup Stanisław Stefanek, biskup senior diecezji łomżyńskiej. Miał niespełna 84 lata.
Śp. Ksiądz Biskup Stanisław Stefanek urodził się 7 maja 1936 r. w Majdanie Sobieszczańskim. Wyświęcony został na kapłana w Towarzystwie Chrystusowym w czerwcu 1959 r. w Poznaniu. Sakrę biskupią przyjął w sierpniu 1980 r. w katedrze szczecińskiej z rąk biskupa szczecińsko-kamieńskiego Kazimierza Majdańskiego. Ksiądz Biskup Stanisław jako zawołanie biskupie obrał słowa: „In omnibus Christus” („We wszystkim Chrystus”). Szczególnym miejscem realizacji tego zawołania była Jego posługa na rzecz małżeństw i rodzin. W październiku 1996 r. został mianowany biskupem łomżyńskim. Podejmował wiele inicjatyw. Jedną z nich było powołanie do istnienia Diecezjalnego Radia Nadzieja.
W listopadzie 2011 r. zakończył posługę pasterską jako Biskup Diecezjalny i przeszedł na emeryturę. Jako Biskup Senior nie zaprzestał posługi sakramentalnej, ale w dalszym ciągu aktywnie podejmował działania duszpasterskie, zwłaszcza na rzecz rodzin, głosił katechezy i konferencje. Zachwycał oczytaniem, wiedzą historyczną, optymistycznym podejściem do życia, pokorą i realnym spojrzeniem na rzeczywistość.
Śp. Ksiądz Biskup Stanisław Stefanek niejednokrotnie odwiedzał Podlaski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Szepietowie. Uczestniczył w Mszach Świętych, które odprawiane były podczas Wystaw Zwierząt Hodowlanych w Szepietowie. Zawsze doceniał pracę rolników, ich trud oraz przywiązanie do ziemi i tradycji ojców. Wiele słów kierował do doradców i instytucji obsługujących rolnictwo – w ich intencji modlił się podczas spotkań w Szepietowie. W ubiegłym roku skierował do rolników i wszystkich wspierających rolnictwo ostanie słowa: „Niezwykle wymowna jest ta Święta Liturgia w scenerii codziennej pracy, zwłaszcza pracy rolnika, a także tych osób, które bezpośrednio obsługują potrzeby przetwórstwa i handlu płodami ziemi. Dlaczego sceneria ta jest wyjątkowa? Bo jest tu spotkanie całego Bożego planu. To Pan Bóg dał ziemię i kazał uprawiać. Dał rodzinę, polecił rodzić dzieci, zasiedlać tereny i polecił uwielbiać imię Boga”.


Jego Ekscelencjo, nie spotkamy się już w Szepietowie, ale wierni słowom, które do nas kierowałeś każdego roku, podczas największego święta podlaskich rolników jakim jest Wystawa Zwierząt Hodowlanych i Dni z Doradztwem Rolniczym będziemy modlić się za tych, dla których rolnictwo jest zawodem, źródłem utrzymania, życiową pasją i spełnianiem Bożego planu.
Dziękujemy za wieloletnią obecność wśród nas.

Anna Fatyga
Redaktor Naczelna

Odsłony : 415
Skip to content