Pierwszy przypadek w Polsce wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) w 2020 r.

sty 27, 2020 | Aktualności, Brak kategorii

Główny Lekarz Weterynarii informuje, że na podstawie wyników badań otrzymanych z krajowego laboratorium referencyjnego ds. grypy ptaków, tj. Państwowego Instytutu  Weterynaryjnego – Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach, w dniu 7 stycznia 2020 r. stwierdzono po raz pierwszy w 2020 r. wystąpienie wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) podtypu H5N8 u dzikich ptaków w województwie lubelskim.

Chorobę potwierdzono w zwłokach padłego jastrzębia, znalezionego w dniu 6 stycznia 2020 r. w miejscowości Stary Uścimów, w gminie Uścimów, w powiecie lubartowskim, na obszarze zapowietrzonym wyznaczonym w rozporządzeniu Wojewody Lubelskiego w związku z wystąpieniem ognisk HPAI u drobiu w tym powiecie.

W związku z wystąpieniem powyższej jednostki chorobowej, decyzją z dnia 8 stycznia 2020 r. służba weterynaryjna Republiki Armenii wprowadziła od dnia 10 stycznia 2020 r. czasowe ograniczenia wwozu z woj. lubelskiego oraz wielkopolskiego na terytorium Republiki Armenii następujących towarów:żywego drobiu (wszystkich gatunków); wszystkich produktów z mięsa drobiowego;piór, puchu;jaj konsumpcyjnych i wylęgowych;mączki mięsno-kostnej;pasz i dodatków paszowych, z wyjątkiem dodatków zawierających materiały syntetyczne i chemiczne;polimerowych i kartonowych pudełek, podkładek.

Ewelina Szmurło

Źródło:www.wetgiw.gov.pl

Odsłony : 428
Skip to content