Uprawa konopi przemysłowych na cele nasienne

lis 25, 2019 | Aktualności

Instytut Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich w Poznaniu kontynuuje temat uprawy konopi włóknistych na cele nasienne. Celem uruchomionego w 2018 roku Programu Konopnego jest rozwój polskiego rolnictwa poprzez upowszechnienie upraw konopi przemysłowych oraz umiędzynarodowienie pozycji Polski jako globalnego producenta i eksportera wysokiej jakości materiału siewnego polskich odmian konopi przemysłowych.

Uprawa konopi włóknistych na świecie w ostatnich latach cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Wykorzystanie konopi jest wielorakie. Oprócz pozyskiwania na cele włókiennicze, konopie stosuje się także w przemyśle budowlanym, motoryzacyjnym, kosmetycznym, farmaceutycznym, spożywczym a ostatnio także medycznym. Biorąc pod uwagę wszechstronne wykorzystanie tej rośliny zwiększa się zapotrzebowanie na wysokiej jakości materiał siewny.

Uprawę konopi włóknistych na terenie Polski reguluje Ustawa o przeciwdziałaniu narkomanii (DZ.U. z 2005 r. nr 179, poz. 1485 z późniejszymi zmianami). Nakłada ona obowiązek na producentach konopi do uzyskania zezwolenia na uprawę z urzędu gminy lub miasta właściwego dla położenia planowanej plantacji. Gmina występuje do właściwego marszałka województwa, który dokonuje rejonizacji uprawy konopi. Z uwagi na procedury deklaracja na uprawę konopi powinna dotrzeć do gminy z odpowiednim wyprzedzeniem (w miesiącach październik-listopad) w roku poprzedzającym uprawę konopi. Dopiero po przyznaniu rejonizacji rolnik może wystąpić z wnioskiem na uprawę.

Instytut Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich poszukuje na terenie kraju rolników chętnych do współpracy przy uprawie konopi na cele nasienne. W ramach Programu Konopnego zawierana jest umowa kontraktacyjna pomiędzy rolnikiem a Instytutem.

 

Szczegółowe informacje na temat ewentualnej współpracy można uzyskać  na stronie internetowej www.programkonopny.pl lub e-mail: biuro@programkonopny.pl

Infolinia +48 664 949 998

Sprzedaż nasion +48 604 973 786

Kontraktacja +48 538 408 089

Biuro Programu Konopnego

Instytut Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich

Ul. Wojska Polskiego 71b

60-630 Poznań

Źródło: Instytut Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich w Poznaniu

 

Krzysztof Zawojski

Odsłony : 315
Skip to content