Uroczyste odsłonięcie postumentu Orła Białego w Szepietowie

lis 14, 2019 | Aktualności

W przededniu 101. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę, w Szepietowie uroczyście odsłonięto  postument Orła Białego przed budynkiem Urzędu Miejskiego.

W uroczystości uczestniczyli m.in. minister edukacji Dariusz Piontkowski, wicemarszałek województwa Stanisław Derehajło, przedstawiciele lokalnych samorządów, a także dyrektor Podlaskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Szepietowie Wojciech Mojkowski, duchowieństwo, służby mundurowe oraz mieszkańcy gminy Szepietowo.

Obecni podczas uroczystości goście złożyli pod postumentem kwiaty, wiązanki i znicze.

Z okazji uroczystości Robert Wyszyński Burmistrz Szepietowa wręczył honorowym gościom pamiątkowe statuetki.

Uczniowie Szkoły Podstawowej im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Szepietowie zaprezentowali patriotyczny montaż słowno-muzyczny, zapewniając tym samym podniosły charakter uroczystości. Dodatkową atrakcją był uroczysty wiwat z armatek przygotowany przez Bractwo Kurkowe oraz występ lokalnej orkiestry dętej.

Orzeł Biały

Autorem projektu pomnika Orła Białego, który stanął przed Urzędem Miejskim w Szepietowie  jest Maria Puścian, a wykonawcą Zbigniew Gorzkowski rzeźbiarz z Szepietowa.

–  Orzeł wykonany jest z białego marmuru. Nie jest to odlew, tylko ręcznie wykonana rzeźba – a zrobienie jej było dla mnie ogromnym zaszczytem – wyjaśniał artysta.

Pan Zbigniew na co dzień pracuje w Podlaskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Szepietowie. Jego największą pasją jest rzeźba. Swoje prace wykonuje w kamieniu i drewnie. Można je obejrzeć na licznych wystawach organizowanych w województwie, ale także i za granicą. Wielokrotnie były nagradzane. Są to duże rzeźby przeznaczone przede wszystkim do ogrodów – świetnie komponują się z naturalnym środowiskiem, z którego same pochodzą, ale artysta wykonuje też mniejsze prace – które cieszą się popularnością. Kolejną pasją pana Zbyszka jest malarstwo i w tej dziedzinie, również odnosi sukcesy. Zachęcamy do obejrzenia prac pan Zbigniewa na facebooku.

Anna Fatyga

PODR w Szepietowie

 fot. GOK Szepietowo

 

 

Odsłony : 462
Skip to content