Targi Ogrodnicze i Leśne – jesienny weekend w Szepietowie

paź 6, 2019 | Aktualności

Przez dwa dni, 5 i 6 października 2019 r., tereny wystawowe Podlaskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Szepietowie gościły miłośników zieleni, ogrodników i sadowników. W jednym miejscu i czasie można było przygotować się na jesień w sadzie, ogrodzie. Na zwiedzających czekała moc atrakcji m.in.: ciekawe pokazy, konkursy, występy zespołów artystycznych i bogata oferta wystawiennicza.

Wraz z początkiem jesieni sezon ogrodniczy dobiega końca. Jest to odpowiedni moment by dokonać nowych nasadzeń. Odwiedzający targi mogli dobrać odpowiednie gatunki, obejrzeć i kupić materiał szkółkarski oraz dowiedzieć się jak zadbać o rośliny przed zimą. Uczestnicy Targów poszukiwali zarówno starych sprawdzonych odmian roślin ogrodniczych, jak i nowości, które pojawiły się na rynku w ostatnim czasie. Dużym zainteresowaniem cieszyły się również rośliny ozdobne takie jak wrzosy, lawenda, tuje czy też różnego gatunku trawy ozdobne.


Targi Ogrodnicze, Targi Leśne otworzył Dyrektor Podlaskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Szepietowie Wojciech Mojkowski. Swoja obecnością zaszczycili nas liczni goście: Poseł na Sejm RP Jacek Bogucki, Wicewojewoda Podlaski Jan Zabielski, Wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Podlaskiego Łukasz Siekierko, Radna Województwa Podlaskiego, Dyrektor Oddziału Terenowego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa w Białymstoku Jadwiga Zabielska.


Oprócz zakupów ogrodniczych i sadowniczych była również możliwość poszerzenia swojej wiedzy na tematy pszczelarskie oraz odnawialnych źródeł energii. Podlaski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Szepietowie przygotował konferencję nt. „Prowadzenie pasieki w warunkach województwa podlaskiego”, którą poprowadził Adam Boguta. Duża frekwencja na wykładach potwierdziła zainteresowanie tematami pszczelarskimi w naszym regionie. Drugim tematem wykładów były odnawialne źródła energii. Każdy kto chciał dowiedzieć się czegoś więcej na ten temat mógł wysłuchać prelekcji, spotkać się z doradcami działającymi w branży OZE.

Bardzo ciekawym punktem Targów Ogrodniczych był pokaz tłoczenia soków na profesjonalnej linii. Uczestnicy mogli przyjrzeć się w jaki sposób pozyskiwany jest sok z owoców i jakie urządzenia są do tego niezbędne. Uczestnicy mieli okazję uzyskać fachowe doradztwo z zakresu przetwórstwa oraz dowiedzieć się szczegółów na temat rozpoczęcia i prowadzenia działalności w tej branży. Warto podkreślić, że Podlaski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Szepietowie prowadzi również usługowe tłoczenie soków. Uczestnictwo w pokazie było również dobrą okazją do zapoznania się z ofertą usługową Podlaskiego Centrum Technologii Rolno-Spożywczych działającej przy PODR Szepietowo.


Największą grupę wystawców stanowili ogrodnicy, ale na targach zaprezentowało się wielu rękodzielników ze swoimi wyrobami. Na stoiskach z produktami regionalnymi każdy znalazł coś smacznego, m.in. swojskie wędliny, sery, kiszone ogórki, chleby na zakwasie, a na deser pyszne mrowiska, kominy i sękacze.

Zainteresowani mogli uzyskać porady specjalistów m.in.: doradców PODR Szepietowo, ARiMR, KOWR, KRUS. Dodatkową atrakcją dla zwiedzających była wystawa królików rasowych, która zawsze przyciąga tłumy miłośników tych zwierząt.
Tradycyjnie roztrzygnięto konkurs dla wszystkich wystawców prezentujących swoja ofertę na Targach Ogrodniczych.

Hitem Targów Ogrodniczych został cytryniec chiński z gospodarstwa sadowniczo-szkółkarskiego Państwa Danuty i Mirosława Skibickich z Kurian k. Białegostoku,


Najbogatsza oferta to stoisko Gospodarstwa Sadowniczego – Ludwiczuk Radosław z Lipna,


Najatrakcyjniejsze stoisko przyznano Gospodarstwu Rolnemu Jolanty Jędrych i Krystyny Roszkowskiej z miejscowości Wolbórz k. Piotrkowa Trybunalskiego.


Targi Ogrodnicze „Jesień w sadzie i ogrodzie” Targi Leśne to ostatnia impreza targowo-wystawiennicza Podlaskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Szepietowie w 2019 roku. Na kolejne wydarzenie targowe zapraszamy na wiosnę. Będzie ono również związane z ogrodnictwem.

Krzysztof Kuteszko

zdjęcia: W. Cieszkowska, S. Sikorska, K. Kuteszko

Odsłony : 318
Skip to content