Dożynki diecezji łomżyńskiej w Wąsewie

wrz 12, 2019 | Aktualności

Uroczysta msza święta pod przewodnictwem ordynariusza diecezji łomżyńskiej biskupa Janusza Stepnowskiego była zwieńczeniem uroczystości podziękowania Bogu za tegoroczne plony i odpustu ku czci Narodzenia Najświętszej Maryi Panny umieszczonej w ołtarzu kościoła w Wąsewie.

Przeszło 100 delegacji z wieńcami dożynkowymi, rolnicy z rodzinami i pątnicy którzy co roku zmierzają do Najświętszej Maryi Panny w Wąsewie brało udział w dożynkach diecezjalnych. Łącznie kilka tysięcy osób przyszło i przyjechało, aby podziękować Panu Bogu za tegoroczne zbiory, modlić się o urodzaj w następnym roku i w intencji rolników oraz osób związanych z rolnictwem. Ksiądz biskup powiedział w homilii  „Rolnik, to człowiek, który najbardziej uczy się pokory, bo sam klimat, ziemia uczy w pewnym sensie pokory i wdzięczności. Ten wymiar religijny widać w każdym wieńcu, który był dziś poświęcony w Wąsewie”.

I właśnie te wieńce były dodatkową ozdobą dożynek, co jest tradycją kultywowaną od kilku pokoleń. Te piękne dzieła sztuki przywiezione  do Wąsewa oceniane były przez komisję, która wybrała najładniejsze w dwóch kategoriach: tradycyjnej, w której najładniejszy wieniec przywieźli wierni z Troszyna i w kategorii wieńców nowoczesnych, którą wygrał wieniec przywieziony przez parafian ze wsi Chojny Młode z parafii Szczepankowo. Ksiądz biskup mówiąc o wieńcach powiedział, że „wymiar religijny widać w każdym wieńcu, który był dziś poświęcony w Wąsewie. W Każdym z wieców przeplata się element chleba i nie jest to tylko chleb powszechny, ale również jest to chleb eucharystyczny. Cała diecezja dziękuję dziś rolnikom za ich pracę, ofiarną pracę oraz za plony ich ciężkiej pracy”. W dowód wdzięczności staropolskim zwyczajem starostowie dożynek wręczyli księdzu biskupowi chleb z tegorocznych zbiorów z przesłaniem „aby nigdy nam go nie zabrakło”.

Tradycyjnie w diecezjalnych uroczystościach brali udział pracownicy Podlaskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Szepietowie, ofiarujący Bogu trud pracy doradczej i dziękujący za opiekę oraz za otrzymane dary i łaski.

Po uroczystościach kościelnych Wójt Gminy Wąsewo Rafał Kowalczyk zaprosił uczestników  na posiłek i część artystyczną podczas której wręczono nagrody za najładniejsze wieńce dożynkowe. Ten wspólnie spędzony czas umilała swoim występem kapela ludowa.

Henryk Śledziewski

Odsłony : 577
Skip to content