Święto Plonów w Kolnie

sie 27, 2019 | Aktualności

W bieżącym roku II Ogólnopolskie Święto „Wdzięczni Polskiej Wsi” odbyło się na Podlasiu a konkretnie w Kolnie. Był to zarówno wielki zaszczyt dla miasta i regionu, jak i dla Podlaskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Szepietowie, który swoją działalnością wspiera podlaskich rolników. Swoją obecnością na dożynkach zaszczycił Premier Rzeczpospolitej Polskiej Mateusz Morawiecki oraz Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Jan Krzysztof Ardanowski. Byli też ministrowie innych resortów, parlamentarzyści, samorządowcy.

Święto rozpoczęło się od mszy świętej, której przewodniczył Ksiądz Biskup Janusz Stepnowski. W trakcie nabożeństwa poświęcono wieńce dożynkowe oraz złożono dary ołtarza.

Po mszy świętej dożynkowy korowód przeszedł pod scenę i rozpoczęła się druga część obchodów.

Wszystkich obecnych na uroczystości przywitał Wojewoda Podlaski Bohdan Paszkowski. Następnie starostowie dożynek Milena i Kamil Chodniccy Mistrzowie Agroligii 2018 w województwie podlaskim, przekazali chleb dożynkowy Premierowi, który w swym przemówieniu podziękował rolnikom za trud pracy na roli oraz podtrzymywanie tradycji polskiej wsi. Zapowiedział również pomoc rolnikom poszkodowanym przez klęski żywiołowe. Po przemówieniu Premiera głos zabrał Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, który mówił o planowanych programach, mających wspierać polską wieś.

Po oficjalnej części  przyszedł czas na występy zespołów ludowych.

Zaproszeni goście oraz uczestnicy dożynek licznie odwiedzali stoiska Kół Gospodyń Wiejskich, które starały się w ciekawy sposób promować swoją działalność.

Podlaski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Szepietowie również uczestniczył w wydarzeniu wystawiając namiot promocyjno-informacyjny. Doradcy przygotowali wystawę płodów rolnych, gdzie  zaprezentowali różne odmiany: zbóż, owoców, warzyw, ziół.

Nasze stoisko odwiedziło wielu rolników współpracujących z PODR Szepietowo. Mieliśmy również zaszczyt gościć Premiera Mateusza Morawieckiego, Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Jana Krzysztofa Ardanowskiego, Ministra Edukacji Narodowej Dariusza Piontkowskiego, Sekretarza Stanu w Ministerstwie Cyfryzacji Adama Andruszkiewicza, Posła na Sejm Rzeczpospolitej Polskiej Jacka Boguckiego Wojewodę Podlaskiego Bohdana Paszkowskiego oraz wielu innych przedstawicieli rządowych instytucji i samorządów.

Krzysztof Kuteszko

Odsłony : 287
Skip to content