Galopem przez Szepietowo!

cze 2, 2019 | Aktualności

W dniach 1-2 czerwca w Szepietowie odbył się Ogólnopolski Młodzieżowy Czempionat Koni Sokólskich(wystawa specjalistyczna)organizowany przez Wojewódzki Związek Hodowców Koni w Białymstoku, Polski Związek Hodowców Koni w Warszawie oraz Podlaski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Szepietowie.

Dwa dni weekendu spędziliśmy oglądając piękne okazy, które zawitały na pola Podlaskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Szepietowie. Sobota upłynęła na zwózce koni oraz ocenie ich typu. Wycena koni, prezentacja oraz nagradzanie odbyło się w niedzielę. W Wystawie Specjalistycznej udział wzięły konie zimnokrwiste w typie sokólskim. Konie pokazywane były w ręku, w stępie i kłusie w następujących grupach i klasach:

I – klaczki 1-roczne

II – ogierki 1-roczne

III – klaczki 2-letnie

IV – ogierki 2-letnie

Ponad czterdzieści koni sokólskich z województw: podlaskiego, lubelskiego, warmińsko-mazurskiego i mazowieckiego rywalizowało w krajowym czempionacie tej rasy w Szepietowie.

Koń Sokólski to regionalny typ koni zimnokrwistych. Rasa ta jest odpowiedzą na potrzeby rolników, koń był wykorzystywany do transportu i prac w polu. Cechy koni zimnokrwistych najbardziej użytkowe otrzymano w wyniku wielu lat planowania, racjonalnego żywienia i pielęgnacji. Pożądany koń zimnokrwisty w typie sokólskim odznacza się harmonijną budową, typowym dla rasy kalibrem i bardziej suchą niż u innych koni zimnokrwistych konstytucją. We współczesnym typie sokólskim zachowuje się i utrwala: wczesność dojrzewania, szybki wzrost i rozwój, niewybredność i dobre wykorzystanie paszy, długowieczność, płodność, zdrowie i przystosowanie do środowiska.

Podczas wręczania nagród obecny był Dyrektor Podlaskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Szepietowie, Wojciech Mojkowski, który również uhonorował hodowców zwycięskich koni.

W kategorii klaczy rocznych tytuł Czempiona zdobyła klacz OLIMPIA Pana Macieja Sitko z województwa podlaskiego, Wiceczempionką została AVISSA będąca własnością Pana Kondraciuka Jerzego woj. podlaskie. Kolejno na podium stały ogiery roczne: Czempion – BAR Pana Janusza Zachariasza woj. podlaskie, Wiceczempion – GUSTEK – Andrzeja Ślepowrońskiego woj. podlaskie. W kategorii klaczy dwuletnich triumfowały jako Czempion  BAWARIA Pana Sawczuka Bogumiła z woj. podlaskiego, natomiast tytuł Wiceczempiona zdobyła klacz RATA Pana Jerzego Giedrojcia z woj. podlaskiego.Tytuł – Czempiona w kategorii ogierów dwuletnich otrzymał ogier ODYSEUSZ Pana Bazylego Sawczuka woj. podlaskie, a Wiceczempionem został ogier CAŁUS Pana Zdzisława Ciborowskiego woj. podlaskie.

Zdobycie tytułu to także korzyść dla hodowców – wartości nabierają nie tylko nagrodzone zwierzęta, lecz także ich przyszłe potomstwo.

Minęły czasy, kiedy konie zaprzęgane były do pracy w polu, dzisiaj zastąpiły je konie mechaniczne. W niedzielę kolejną z atrakcji dla odwiedzających pola Podlaskiego Ośrodka Rolniczego w Szepietowie był pokaz maszyn rolniczych firmy Pronar. Profesjonalny sprzęt do zbioru zielonek to w dzisiejszych czasach konieczność, Pronar wychodząc naprzeciw potrzebom rolników prezentował urządzenia do zbioru zielonki: kosiarkę, zgrabiarkę, prasę oraz owijarkę do balotów. Podczas pokazu zobaczyć można było bardzo dokładnie pracę wszystkich maszyn. Fachowcy z firmy Pronar służyli radą, chętnie odpowiadając na pytania rolników zgromadzonych na pokazie.

Sylwia Sikorska

 

 

Odsłony : 479
Skip to content