Wiosenne Targi Ogrodnicze za nami

kwi 14, 2019 | Aktualności

Ponad dwustu wystawców i tradycyjnie już tłumy zainteresowanych – w Podlaskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Szepietowie zakończyły się Wiosenne Targi Ogrodnicze, Pszczelarskie i Podlaskie Targi Budownictwa Wiejskiego. Impreza z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością i to nie tylko na terenie województwa podlaskiego.

Słoneczna wiosenna pogoda sprzyjała zwiedzającym – miłośnikom zieleni w poszukiwaniu inspiracji do swoich ogrodów, sadów, balkonów i tarasów. Na stoiskach królowały byliny i cebule kwiatowe, kwiaty doniczkowe, sadzonki warzyw, sprzęt i środki do produkcji ogrodniczej. Specjaliści od projektowania ogrodów doradzali, jak dobrać odpowiednie rośliny do warunków glebowych jak i klimatycznych panujących w szczególności w naszym regionie. Mimo wielu egzotycznych odmian kwiatów i roślin, działkowcy najchętniej wybierali te tradycyjne, znane już od wielu lat, jak magnolie, jukki, hortensje. Ale największym zainteresowaniem, ku zdziwieniu samych wystawców cieszyły się malwy, lilaki i jaśminowce.

Obok działkowców, na targi co roku przyjeżdżają pszczelarze z całego regionu. Podczas tegorocznych wykładów mogli zdobyć wiedzę na temat nowoczesnych metod pszczelarstwa na przykładzie kanadyjskich pasiek towarowych. Temat ten omówił oraz odpowiedział na trudne pytania zainteresowanych Piotr Szyszko.

Na targach nie zabrakło też stoisk z regionalną żywnością i rękodziełem ludowym. W związku ze zbliżającymi się Świętami Wielkiej Nocy zorganizowana została ekspozycja poświęcona tradycyjnym ozdobom wielkanocnym. Licznie zaprezentowały się również panie z okolicznych Kół Gospodyń Wiejskich. Na ich stoiskach można było zakupić baby wielkanocne, mazurki i serniki.

Dla zwiedzających przygotowano liczne konkursy. Najmłodsi uczestnicy Targów chętnie brali udział w konkursie „Dziecko bezpieczne na wsi” zorganizowanym we współpracy z KRUS w Białymstoku oraz PIP w Białymstoku. Milusińscy zostali nagrodzeni atrakcyjnymi upominkami. Nagrodzeni zostali również uczestnicy konkursu „Zgadnij co to za roślina”, którzy licznie przybyli do namiotu PODR aby przetestować swoją wiedzę ze znajomości świata roślin.

Jak co roku zostały również przyznane nagrody dla wystawców. Hitem Targów Ogrodniczych została choina kanadyjska ze szkółki Nadleśnictwa Rudka, za Najatrakcyjniejsze stoisko komisja konkursowa uznała stoisko łomżyńskiej szkółki Cztery Pory Roku. Hitem Targów Pszczelarskich okazał się miód „Lipiec Białowieski” Włodzimierza Owłasiuka z gminy Narew. Najbogatszą ofertę zaprezentowało Gospodarstwo Ogrodnicze „Kraina Zieleni” z gminy Wysokie Mazowieckie. Trofeum szklanym uhonorowano również firmę Kurp-Dach za Hit Targów Budowlanych.

 

Anna Kostro

Krzysztof Kuteszko

Foto: W. Cieszkowska, K. Kuteszko

Odsłony : 296
Skip to content