Śruta rzepakowa w żywieniu bydła – podsumowanie konferencji

gru 18, 2018 | Aktualności

10 grudnia 2018 r. Podlaski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Szepietowie wraz z Polskim Stowarzyszeniem Producentów Oleju oraz Krajowym Zrzeszeniem Producentów Rzepaku i Roślin Białkowych zorganizował II Ogólnokrajową konferencję na temat śruty rzepakowej pt. „Śruta rzepakowa jako realna alternatywa dla importu soi. Możliwość zwiększenia wykorzystania pasz rzepakowych w produkcji mleka”.

Ostatnie lata to dynamiczny rozwój hodowli zwierząt gospodarskich w Polsce, szczególnie w produkcji żywca drobiowego. Gospodarstwa muszą sprostać wielu wyzwaniom min. powinny być konkurencyjne. Ich wydajność w znacznej mierze uzależniona jest od jakości i wartości odżywczej paszy oraz jej strawności i zawartości i białka. Wzrost zapotrzebowania na komponenty paszowe białkowe zwiększył zapotrzebowanie na śrutę sojową co ma również wpływ na jej cenę.

Śruta rzepakowa to dobry towar

Pan Zygmunt Kowalski profesor z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie przedstawił argumenty przemawiające za wykorzystaniem śruty sojowej w żywieniu bydła. Produkowana śruta rzepakowa nie zawiera już tyle substancji żywieniowych co kilkanaście lat temu. Poddana obróbce termicznej jeszcze znacząco ograniczamy ilość substancji negatywnie wpływających na trawienie. Jest zatem doskonałą tańszą pasze białkową dostępną w kraju pochodzącej z roślin GMO co jest nie bez znaczenia w przypadku gospodarstw mleczarskich produkujących mleko „Non GMO”. Według profesora w dawce pokarmowej dla krów mlecznych może znaleźć się 4-5 kg pasz rzepakowych, lecz musi to wynikać z bilansu dawki. Podsumowując stwierdził, że poekstrakcyjną śrutę sojową  można zastąpić poekstrakcyjną śrutę rzepakową.

Poszukiwania zysku

Dr inż. Zbigniew Lach z Ośrodka Hodowli Zarodowej w Osięcinach mówił na temat „Ekonomicznych aspektów decyzji podejmowanych na fermie”. Według niego rolnicy często popełniają błąd zwracając największą uwagę na koszty a dopiero później zdrowie zwierząt, następnie rozród, wydajność mleczna itd. Taka kolejność może generować problemy.

Podsumowaniem konferencji była debata ekspercka podczas której wskazano zalety stosowania śruty rzepakowej do których należą min.:

– niższe koszty żywienia zwierząt,

– doskonały substytut śruty sojowej, bogatszy w aminokwasy siarkowe, w tym metioninę i cystynę,

– poprawę składu chemicznego tłuszczu i wartości dietetycznej mleka i mięsa,

– pasza wolna od GMO na którą jest coraz większe zapotrzebowanie

Tadeusz Kruszewski

foto: Anna Kostro

Odsłony : 510
Skip to content