Narodowe Wyzwania w Rolnictwie za nami konferencja „Farmera”

lis 9, 2018 | Aktualności

Do historii przeszła kolejna edycja konferencji ”Narodowe Wyzwania w Rolnictwie”, organizowana przez redakcję pisma rolniczego Farmer. Partnerem Instytucjonalnym wydarzenia był Podlaski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Szepietowie. 7 listopada w Pałacu Kultury i Nauki spotkali się politycy, eksperci, rolnicy oraz wszyscy związani z rolnictwem, aby przeprowadzić dyskusję na najbardziej aktualne tematy w branży.

Po uroczystej inauguracji został przeprowadzony pierwszy tego dnia panel dyskusyjny na temat modelu polskiego rolnictwa. Wśród uczestników dyskusji byli: Karol Krajewski – doradca Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi,  poseł Jarosław Sachajko – przewodniczący sejmowej KRiRW, Stanisław Kacperczyk – prezes zarządu Polskiego Związku Producentów Roślin Zbożowych, prof. Bogdan Klepacki – Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, dr Wawrzyniec Czubak – Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu, prof. dr hab. Małgorzata Korbin – dyrektor Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach, Witold Boguta – prezes Krajowego Związku Grup Producentów Owoców i Warzyw.

Dyskusja dotyczyła wielu wątków branży rolniczej, które w przyszłości będą decydowały o rozwoju, i co za tym idzie dochodowości tego sektora gospodarki. Poseł Jarosław Sachajko podkreślał, że nikt niczego za rolników nie zrobi – Państwo muszą wyjść do klienta, próbować walczyć o swoje miejsce – powiedział do obecnych na sali rolników. Według jego opinii powinniśmy uświadamiać mieszkańców miast, że za ceną idzie jakość, co pomoże rolnikom w sprzedaży wysokiej jakości produktów. Prof. Bogdan Klepacki podkreślił znaczenie szukania form aktywności mało popularnych – zaczynamy być np. znaczącym producentem ziół. Poruszony został też temat działania rolników w grupach producenckich. Zostały przedstawione szanse jakie wynikają w związku ze zrzeszaniem się rolników w grupy producenckie, a co za tym idzie poczucie bezpieczeństwa rolników. Ten temat został poruszony również przez Stanisława Kacperczyka, który uważa że powinno się to wyrażać w stabilnych podstawach własnościowych, długich dzierżawach. Określone powinny być ramy prawne do funkcjonowania – to pozwala na długoterminowe inwestycje.

Prof. Małgorzata Korbin zwróciła uwagę, że sadownictwo rozwijało się dynamicznie, zwiększyło produkcję – jesteśmy na świetnym poziomie, ale również na to że trzeba ten poziom utrzymać i tu rolnicy powinni pójść w kierunku dbałości o jakość wytwarzanego przez siebie produktu.

Kolejnym punktem konferencji były debaty w kilku niezależnych blokach tematycznych. Uczestnicy mogli wziąć udział w dyskusjach na tematy związane z  prawem i ekonomią, agrotechniką, produkcją mleka, trzodą chlewną i techniką rolniczą.

Każdy z tych bloków tematycznych zawierał część wykładową gdzie można było wysłuchać prelekcji na interesujące tematy, debaty oraz konsultacje eksperckie.

Krzysztof Kuteszko

zdjęcia: farmer.pl

Odsłony : 280
Skip to content