Uprawa konopi przemysłowych na cele nasienne

paź 31, 2018 | Aktualności

Dnia 19.09.2018 r. w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi odbyła się konferencja nt. Polskie rośliny włókniste i zielarskie dla innowacyjnej gospodarki,przygotowana we współpracy z Instytutem Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich w Poznaniu. Transfer wiedzy do praktyki rolniczej oraz przybliżenie uczestnikom osiągnięć Instytutu to główne cele zorganizowanej w Ministerstwie konferencji.

Uprawa konopi włóknistych na świecie w ostatnich latach cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Wykorzystanie konopi jest wielorakie. Oprócz pozyskiwania na cele włókiennicze, konopie stosuje się także w przemyśle budowlanym, motoryzacyjnym, kosmetycznym, farmaceutycznym, spożywczym a ostatnio także medycznym. Biorąc pod uwagę wszechstronne wykorzystanie tej rośliny zwiększa się zapotrzebowanie na wysokiej jakości materiał siewny.

Uprawę konopi włóknistych na terenie Polski reguluje Ustawa o przeciwdziałaniu narkomanii (DZ.U. z 2005 r. nr 179, poz. 1485 z późniejszymi zmianami). Nakłada ona obowiązek na producentach konopi do uzyskiwania zezwolenia na uprawę z urzędu gminy lub miasta właściwego dla położenia planowanej plantacji. Gmina następnie występuje do właściwego marszałka województwa, który dokonuje rejonizacji uprawy konopi. Z uwagi na procedury wniosek o zgodę na uprawę konopi powinien dotrzeć do gminy z odpowiednim wyprzedzeniem (w miesiącach październik-listopad) w roku poprzedzającym uprawę konopi.

Instytut Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich poinformował uczestników spotkania o uruchomieniu Programu Konopnego, którego celem jest upowszechnienie upraw konopi przemysłowych na nasiona oraz ustanowienia Polski jako globalnego producenta i eksportera wysokiej jakości materiału siewnego. Rolnicy chętni do współpracy mogliby uprawiać konopie na cele nasienne w ramach umów kontraktacyjnych zawartych z Instytutem.

Szczegółowe informacje na temat ewentualnej współpracy można uzyskać  na stronie internetowej www.programkonopny.pl lub e-mail: biuro@programkonopny.pl

Infolinia +48 664 949 998

Sprzedaż nasion +48 604 973 786

Kontraktacja +48 538 408 089

Biuro Programu Konopnego

Instytut Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich

Ul. Wojska Polskiego 71b

60-630 Poznań

Źródło: Instytut Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich

Krzysztof Zawojski

Odsłony : 345
Skip to content