Dzień pod znakiem kukurydzy w Szepietowie

wrz 9, 2018 | Aktualności

Podlaski Dzień Kukurydzy w Szepietowie to cykliczna impreza, która na stałe wpisała się w kanon imprez rolniczych na Podlasiu. Już po raz siedemnasty Podlaski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Szepietowie zorganizował spotkanie rolników, naukowców i firm nasiennych na polach doświadczalnych PODR Szepietowo. Swoją obecnością święto kukurydzy zaszczycił Poseł na Sejm RP Jacek Bogucki, który wraz z Dyrektorem PODR Szepietowo Adamem Niebrzydowskim i Tadeuszem Michalskim Prezesem Polskiego Związku Producentów Kukurydzy zainaugurowali imprezę.

W tym roku zwiedzający mieli możliwość zapoznać się z 139 odmianami kukurydzy z 24 firm nasiennych. Rolnicy mieli niecodzienną okazję przyjrzeniu się z bliska każdej odmianie kukurydzy, porównania ich parametrów oraz to, co najważniejsze ocenić na żywo  jak dana odmiana rośnie i plonuje w „podlaskim klimacie”.

Na polach doświadczalnych można było zobaczyć jak w praktyce rosną różne odmiany kukurydzy, a w namiotach wykładowych poszerzyć swoją wiedzę teoretyczną. Podlaski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Szepietowie wraz z Polskim Związkiem Producentów Kukurydzy w Poznaniu i firmami Syngenta oraz FarmSaat przygotowali kilka wykładów tematycznych związanych z tą rośliną. Można było dowiedzieć się o uprawie kukurydzy w warunkach suszy, nowościach odmianowych kukurydzy przeznaczonej na pasze oraz zapoznać się z prezentacją firmy FarmSaat.

 

 

Najbardziej widowiskowym punktem Podlaskiego Dnia Kukurydzy był pokaz pracy maszyn do zbioru kukurydzy na kiszonkę oraz pokaz gruberowania i siewu poplonu. Licznie zebrani widzowie mogli obejrzeć pracę wybranych maszyn, ocenić ich funkcjonalność oraz parametry. Wielu rolnikom, którzy myślą o zakupie tych lub podobnych urządzeń, taki pokaz daje szerszą perspektywę  w spojrzeniu na sprzęt, który ich interesuje.

W programie nie zabrakło również zmagań uczestników o tytuł Mistrza „XI Wojewódzkiego Konkursu Orki”.

I miejsce Dariusz Karwowski z gminy Mały Płock

II miejsce Paweł Kojło z gminy Hajnówka

III miejsce Paweł Popławski z gminy Brańsk

Podczas Podlaskiego Dnia Kukurydzy rozstrzygnięto konkurs dla producentów mleka „Bezpieczna obsługa zwierząt gospodarskich” zorganizowany przez KRUS Białystok.

I miejsce – Zdzisław Jabłoński z gminy Szepietowo

II miejsce – Zdzisław Kazimierczuk z gminy Dziadkowice

III miejsce – Iwona Stefaniuk z gminy Brańsk

Wszyscy chętni mieli możliwość spróbowania potraw z dodatkiem kukurydzy. W namiocie Podlaskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Szepietowie została przeprowadzona degustacja. Jak zawsze była również możliwość zakupu regionalnych przysmaków oraz rękodzieła wykonanego przez podlaskich artystów.

Krzysztof Kuteszko

foto: W. Cieszkowska, K. Kuteszko

 

Odsłony : 312
Skip to content