Święto kukurydzy w PODR Szepietowo

wrz 3, 2018 | Aktualności

Kukurydza na dobre zagościła na podlaskich polach. Rolników, którzy chcą poszerzyć wiedzę o uprawie i ochronie kukurydzy zapraszamy 9 września 2018 roku do Podlaskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Szepietowie na Podlaski Dzień Kukurydzy. Przygotowaliśmy bogaty program edukacyjny.

Współczesna technologia uprawy kukurydzy wymaga od rolnika stosowania nowych środków produkcji oraz ciągłego poszerzania swojej wiedzy, dzięki którym można uzyskać wysokie i opłacalne plony. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom producentów tej rośliny organizowany jest Podlaski Dzień Kukurydzy. Impreza ta, która ma na celu zaprezentowanie najnowocześniejszych technologii produkcji i zbioru kukurydzy, a także pomoc rolnikom w rozwiązywaniu problemów z uprawą tej rośliny,  już po raz siedemnasty odbędzie się na polach doświadczalnych PODR Szepietowo.

Wiedza jest najważniejsza

Specjaliści Podlaskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Szepietowie przedstawią nowe metody możliwości zastosowania kukurydzy oraz doradzą w wyborze odpowiednich odmian do uprawy w naszych warunkach klimatycznych. Przedstawiciele firm oferujących nasiona kukurydzy udzielą informacji na temat wymagań uprawowych poszczególnych odmian, nie tylko tych przez nich oferowanych. Zaprezentują się również firmy z branży rolniczej m.in. producenci i dealerzy maszyn i urządzeń do zbioru i konserwacji kukurydzy a także producenci środków do produkcji rolniczej.

Pokazy, prezentacje i wykłady

Tak jak w ubiegłych latach, tak również w tym roku na zwiedzających czeka wiele atrakcji a najważniejszą będą pokazy pracy maszyn do zbioru kukurydzy oraz gruberowanie i siew poplonu.

Podczas Podlaskiego Dnia Kukurydzy zainteresowani będą mogli zobaczyć kolekcję 139 odmian kukurydzy z 24 firm nasiennych. Na polach doświadczalnych PODR Szepietowo będzie można przyjrzeć się budowie i plonowaniu wszystkich prezentowanych odmian. W programie przewidziano również wykłady i konsultacje z zakresu produkcji kukurydzy.

Konkursy

Już po raz jedenasty podczas trwania Podlaskiego Dnia Kukurydzy odbędzie się finał Wojewódzkiego Konkursu Orki. Wszystkich zainteresowanych prawidłowym wykonaniem orki zapraszamy na niezwykle widowiskowe i emocjonujące współzawodnictwo najlepszych oraczy z województwa podlaskiego. Jak co roku targom towarzyszyć będzie rozstrzygnięcie konkursu dla producentów mleka „Bezpieczna obsługa zwierząt gospodarskich” przeprowadzonego przez KRUS oddział w Białymstoku.

Organizatorami Podlaskiego Dnia Kukurydzy są: Podlaski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Szepietowie i Polski Związek Producentów Kukurydzy w Poznaniu.

 

Podlaski Dzień Kukurydzy

9 września 2018 r.

Program

10.00 Otwarcie Podlaskiego Dnia Kukurydzy

– Adam Niebrzydowski – Dyrektor Podlaskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w  Szepietowie

– Tadeusz Michalski – Prezes Polskiego Związku Producentów Kukurydzy w Poznaniu

10.20 Lustracja Kolekcji Odmian Kukurydzy

– 139 odmian

– Firmy Nasienne – 24

10.20 Wykład: Reakcja kukurydzy na suszę – prof. dr hab. Tadeusz Michalski –  Prezes Polskiego Związku Producentów Kukurydzy w Poznaniu
11.00 Wykład: Hodowla FarmSaat AG- Partnerstwo w rolnictwie – prezentacja firmy i odmian – Tomasz Krakowiak – Dyrektor Regionalny w Polsce FarmSaat
11.40 Wykład: Nowości odmianowe kukurydzy kiszonkowej – Janusz Malanowski – Syngenta
12.00 Rozstrzygnięcie konkursu dla producentów mleka – „Bezpieczna obsługa zwierząt gospodarskich” – KRUS Białystok
12.20 Promocja kukurydzy w potrawach – namiot wykładowy
12.30 Konsultacje w zakresie produkcji kukurydzy – namiot wykładowy
13.00

 

Pokazy:

– Cięcia kukurydzy na kiszonkę Hodowla FarmSaat AG + I AGRO Frankopol

– Gruberowania + siew poplonu  FARMWINTER Hodowla FarmSaat AG + AGRO Frankopol

– Tomasz Krakowiak – FarmSaat

9.45 – 14.00 XI Wojewódzki Konkurs Orki

 

 

 

 

 

 

Anna Kostro

spec. ds. promocji

Odsłony : 269
Skip to content