Zapraszamy do Szepietowa – rolniczej stolicy Polski

cze 7, 2018 | Aktualności

Najpiękniejsze zwierzęta z całego kraju zaprezentują się 23 i 24 czerwca w Podlaskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Szepietowie podczas X Ogólnopolskiej Wystawy Bydła Hodowlanego, XXV Regionalnej Wystawy Zwierząt Hodowlanych i Dniach z Doradztwem Rolniczym. Równolegle odbędzie się VI Ogólnopolska Wystawa Królików Rasowych i IV Ogólnopolska Wystawa Drobiu Hodowlanego i Użytkowego im. Adama Medykiewicza.

Czempionem być…

Na szepietowskiej Agroarenie będzie można podziwiać bydło mlecznego i mięsne, konie, owce, kozy, drób hodowlany i króliki. O tytuły czempionów i superczempionów rywalizować będzie prawie 1000 zwierząt hodowlanych. Najliczniej reprezentowane będzie bydło mleczne i jałowice – zobaczymy prawie 150 sztuk zwierząt z całej Polski.

Targowe propozycje

Aby sprostać oczekiwaniom zwiedzających Wystawę, przygotowaliśmy również bogatą ofertę targową. Zaprosiliśmy do uczestnictwa w targach licznych wystawców z całego kraju. To oni zaprezentują w Szepietowie wszystko to, co najnowocześniejsze, unikatowe, wyjątkowe i przydatne w prowadzeniu produkcji rolniczej.

Do Szepietowa przyjadą krajowi i zagraniczni przedstawiciele agrobiznesu: producenci maszyn rolniczych, pasz, nawozów, firmy oferujące wyposażenie budynków inwentarskich, urządzeń udojowych, oraz instytucje obsługujące rolnictwo. Nie zabraknie firm dbających o postęp hodowlany z zakresu genetyki. W sumie na powierzchni kilkunastu hektarów swoją ofertę zaprezentuje prawie 400 wystawców. Będzie można zapoznać się najnowszymi technologiami dostępnymi na rynku. Wystawcy zagwarantują zwiedzającym szereg atrakcji. Ich trud zostanie doceniony. Wyłonimy spośród nich „Najatrakcyjniejszego Stoiska”, przyznamy „Hit Targów” i „Hit Publiczności”

Coś dla najmłodszych

Na kilka dni przed imprezą rozpocznie się Podlaska Szkoła Młodych Hodowców. Dzięki organizatorom: Podlaskiemu Związkowi Hodowców Bydła i Producentów Mleka oraz Polskiej Federacji Hodowców Bydła i Producentów Mleka, młodzież będzie miała możliwość poznania tajników sztuki fitterskiej. Zdobyta wiedza i praktyczne umiejętności z zakresu żywienia, pielęgnacji, mycia, strzyżenia i oprowadzania bydła okażą się przydatne w trakcie niedzielnych pokazów, podczas których sędziowie wyłonią laureatów. Stałym punktem programu jest konkurs dla najmłodszych hodowców, w czasie którego dzieci pochwalą się swoimi „pupilami”.

Dni z Doradztwem Rolniczym

Wystawie tradycyjnie towarzyszą Dni z Doradztwem Rolniczym, które są okazją do skorzystania z fachowego i kompleksowego doradztwa z zakresu produkcji zwierzęcej, roślinnej, zasad integrowanej ochrony roślin, ekonomiki produkcji, przedsiębiorczości, agroturystyki i ekologii. Ważne informacje na temat finansowania działań z zakresu rolnictwa i obszarów wiejskich będzie można uzyskać w punkcie informacyjno-promocyjnym Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz podległych Agencjach.

Dni Pola

Na Polu Doświadczalnym PODR Szepietowo odbędą się Dni Pola. Będzie możliwość obejrzenia unikalnej kolekcji ponad 350 odmian roślin uprawnych – zbóż, kukurydzy, traw oraz roślin strączkowych i oleistych. Specjaliści z PODR Szepietowo doradzą i zaprezentują przeprowadzane na polach doświadczenia nawozowe, odmianowe i z ochroną roślin.

Po olej do głowy

Zapraszamy również na pokazy tłoczenia i estryfikacji oleju z roślin oleistych, które odbędą się w budynku „Centrum Edukacji i Produkcji Biopaliw Płynnych” (obok pawilonu z królikami) w sobotę i niedzielę w godzinach 9.00-15.00. Podczas pokazów uczestnicy będą mieli możliwość zapoznania się z przepisami dotyczącymi utworzenia rolniczej wytwórni biopaliw, ekspozycją roślin oleistych, zainstalowanymi urządzeniami, produktami ubocznymi tłoczenia i estryfikacji oleju oraz możliwościami ich wykorzystania w gospodarstwie rolnym.

Coś dla ciała

Nie zabraknie produktów regionalnych i rękodzieła. Na zwiedzających będą czekały stoiska m.in. z chlebem na liściu chrzanu, chlebem razowym, kanapki ze smalczykiem i ogórkiem małosolnym oraz wędlin przygotowywanych tradycyjnymi metodami. Miłośnicy sera znajdą: oscypki, bundze, sery kozie, sery korycińskie, sery ziołowe. W sprzedaży będzie dostępny miód oraz produkty pszczele. Wszystkie smakołyki będzie można popić kwasem chlebowym lub podpiwkiem. Prawdziwi smakosze będą mogli degustować potrawy z wołowiny, jagnięciny i koniny.

Zapraszamy do Podlaskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Szepietowie. Moc atrakcji czeka.

Anna Kostro

Odsłony : 215
Skip to content