Od 1 stycznia 2017 roku zaczęły obowiązywać nowe przepisy dotyczące sprzedaży bezpośredniej żywności (szynki, kiełbasy, pasztety, masło, sery marynaty, pirogi, oleje) wytworzonej w gospodarstwie.
Do wysokości 20 000 złotych przychodu sprzedaż jest nieopodatkowana a po przekroczeniu tej kwoty podatek wynosi 2 % od obrotu. Nie jest wymagane rejestrowanie sprzedaży za pomocą kas fiskalnych, wystarczy tylko zeszyt, w którym należy zapisać co się sprzedało, kiedy i za ile.
Ministerstwo Rolnictwa wydało również rozporządzenie dotyczące maksymalnej ilości sprzedaży poszczególnych produktów i tak min.: przetwory mięsne – max 30kg/tydzień, produkty mleczne – max 50 kg/tydzień, dżemy – max 70 kg/tydzień, pierogi – 40 kg/tydzień.
Rolnik, który zamierza sprzedawać sam własne produkty musi 30 dni wcześniej zarejestrować taką działalność. Jeśli sprzedaje produkty pochodzenia roślinnego musi również złożyć odpowiedni wniosek do powiatowego inspektoratu sanitarnego a w przypadku sprzedaży produktów pochodzenia zwierzęcego do powiatowego lekarza weterynarii.
Robert Sobolewski
PZDR Mońki