Kolejna Zielona Gala za nami

kwi 25, 2018 | Archiwum aktualności

Kilkanaście tysięcy zwiedzających odwiedziło w miniony weekend tereny wystawowe Podlaskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Szepietowie. 25 i 26 maja odbyła się ósma edycja Zielonej Gali i szóste Podlaskie Targi Budownictwa Wiejskiego.

Prawie 80 wystawców ze sprzętem rolniczym i 35 firm budowlanych przedstawiło swoją ofertę. Rolnicy mieli okazję dokonać pełnego przeglądu maszyn do zbioru i konserwacji zielonek oraz zapoznać się z nowościami na rynku budowlanym.

Maszyny nie tylko pięknie prezentowały się na terenach wystawowych, ale pokazały swoje możliwości techniczne w pracy. W niedzielę ok. 60 maszyn utworzyło ciąg technologiczny pozyskiwania zielonek. Kolejno na ośmiohektarową łąkę wjechały: kosiarki, przetrząsacze, zgrabiarki, prasy zwijające, przyczepy zbierające i owijarki. Dodatkowo zaprezentowano nawożenie użytków zielonych roztworem RSM.

Pokazom maszynowym po raz pierwszy towarzyszyła demonstracja bezpiecznej pracy prasy zwijającej, zorganizowana z inicjatywy KRUS OR w Białymstoku. Udzielono wielu wskazówek m.in. co do ubioru traktorzysty, wyposażenia ciągnika, jego prawidłowego użytkowania i sprawdzenia stanu technicznego maszyn rolniczych.

Wśród prezentowanych maszyn wybrano Hit Zielonej Gali. Zgrabiarka dwukaruzelowa Duo 680 firmy Samasz pokonała konkurencję wydajnością oraz możliwościami technicznymi. To pierwsza w Polsce konstrukcja dająca użytkownikowi możliwość wybór wielu kombinacji zgrabiania. Dodatkowo jest bardzo zwrotna, co wpływa na idealne możliwości manewrowania.

Tegoroczne Podlaskie Targi Budownictwa Wiejskiego upłynęły pod znakiem odnawialnych źródeł energii oraz budownictwa energooszczędnego na obszarach wiejskich. Konferencja o tej tematyce była okazją do zapoznania się z korzyściami płynącymi z zastosowania odnawialnych źródeł energii i wymogami niezbędnymi przy ich instalacji. Natomiast wystawcy udzielali szczegółowych informacji na temat optymalnych rozwiązań i kosztów inwestycyjnych.

Hitem targów budowlanych została Hala EcoBuild, zaprezentowana przez firmę Mar-Bud. Konstrukcję doceniono za wielofunkcyjność, szybki i łatwy montaż oraz możliwość dopasowania wielkości obiektu do indywidualnych potrzeb rolnika.

MZ

 

Skip to content