XVIII Regionalna Wystawa Zwierząt Hodowlanych i Dni z Doradztwem Rolniczym

kwi 25, 2018 | Archiwum aktualności

W dniach 25 i 26 czerwca 2011 r. na terenach wystawowych Agroarena Podlaskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Szepietowie po raz osiemnasty odbyła się Regionalna Wystawa Zwierząt Hodowlanych i Dni z Doradztwem Rolniczym.

W ostatnią sobotę i niedzielę czerwca tereny wystawowe PODR w Szepietowie zamieniły się w tętniące życiem miasteczko rolnicze. Na powierzchni ponad 10 hektarów zaprezentowało się ponad 300 wystawców. Ring zapełnił się najpiękniejszymi okazami zwierząt hodowlanych. Bogata propozycja wystawców i wspaniała atmosfera panująca w Szepietowie przyciągnęła ponad 100 tysięcy zwiedzających.
Na XVIII Regionalną Wystawę Zwierząt Hodowlanych i Dni z Doradztwem Rolniczym do Szepietowa przybyli m. in. jej Patroni Honorowi:
– Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi – Marek Sawicki
– w imieniu Wojewody Podlaskiego – Wojciech Dzierzgowski – Wicewojewoda
– w imieniu Marszałka Województwa Podlaskiego – Wicemarszałkowie Mieczysław Kazimierz Baszko oraz Walenty Korycki
– w imieniu Prezesa Agencji Rynku Rolnego jego zastępca Lucjan Zwolak
– Prezes Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa – Tomasz Kołodziej
– Prezes Agencji Nieruchomości Rolnych – Tomasz Nawrocki
– Prezydent Polskiej Federacji Hodowców Bydła i Producentów Mleka – Leszek Hądzlik
Rolnicy z dumą zaprezentowali swój dorobek hodowlany. Do konkursu stanęło ponad 260 zwierząt. Dominowało bydło mleczne, w sumie wystawiono 147 krów i jałówek. O tytuły czempionów walczyło 22 sztuki trzody chlewnej, 20 sztuk koni, 45 owiec oraz 15 bydła mięsnego, a także 6 stad kur i 4 stada gęsi. Poza konkursem można było podziwiać szynszyle, kuce szetlandzkie, króliki i ptactwo ozdobne.
Sobotnia wycena wyłoniła superczempiony, czempiony i wiceczempiony. Tytuły superczempionów otrzymały:
– w kategorii krowy mleczne – „Ida” Sławomiry Zalewska
– w kategorii jałówki – „Tory 2” Jana Zawadzkiego
– w kategorii krowy mięsne z cielętami – krowa rasy charolaise „Tania” Jerzego Magowskiego
– w kategorii loszki – loszka wbp x pbz nr kat. 9 z HZZ Knyszyn Spółka z o.o.
– w kategorii knurki – knur wbp nr kat. 2 Marcina Kowalewskiego
– w kategorii owce – maciorka suffolk Sławomira Paprockiego
– w kategorii tryki – tryk PON Józefa Rokickiego
– w kategorii konie – ogier „Aser” Grzegorza Wiszowatego
– w kategorii drób grzebiący – stado rodzicielskie kur mięsnych HUBBARD FLEX Barbary Kosiorek-Medykiewicz
– w kategorii drób pływający- stado rodzicielskie gęsi Henryka Markiewicza
Wystawa była okazją do uhonorowania odznaczeniami państwowymi rolników i doradców. Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi – Marek Sawicki osobiście wręczył 38 osobom odznaczenia „Zasłużony dla rolnictwa”.
Symbol Wystawy Zwierząt Hodowlanych w Szepietowie, statuetki „Wigora” trafiły do rąk najbardziej zasłużonych dla jej rozwoju: Wojciecha Dzierzgowskiego, Mieczysława Kazimierza Baszko, Krzysztofa Pilawy, Stanisława Nowowiejskiego, Adama Kamińskiego, Wiesława Kuleszy, Stanisława Rogalskiego, Mariusza Cylwika.
Hodowcy biorący udział w Wystawie otrzymali puchary i nagrody ufundowane ze środków KSOW, które wręczył Wicemarszałek Województwa Podlaskiego Mieczysław Kazimierz Baszko.
Tradycyjnie Wystawie towarzyszyły ciekawe pokazy. Jednym z nich była prezentacja stawek bydła mlecznego po buhajach testowych SHiUZ Sp. z. o. o w Bydgoszczy. Dużym zainteresowaniem cieszył się pokaz „Młodzi Hodowcy”, podczas którego dzieci prezentowały cielęta. Zmagania przyszłych hodowców przyciągnęły tłumy widzów, a sam pokaz był nie lada wyzwaniem dla dzieci.
Na polach demonstracyjnych PODR w Szepietowie firmy Contractus i Agroserwis Dariusz Sobol zaprezentowały maszyny podczas pracy, a chętni mogli skorzystać z jazdy próbnej.
Zwiedzający mogli degustować produkty mleczne, zupę gulaszową z wołowiny, pieczoną jagnięcinę i wędliny z koniny. Degustacje dofinansowane były z Funduszu Promocji Mleka, Funduszu Promocji Mięsa Wołowego, Funduszu Promocji Mięsa Wieprzowego, Funduszu Promocji Mięsa Końskiego, Funduszu Promocji Mięsa Owczego.
Wystawa w Szepietowie, to nie tylko pokazy zwierząt i maszyn, ale także Dni z Doradztwem Rolniczym. Dla odwiedzających chcących poszerzać swoją wiedzę, Podlaski Ośrodek Doradztwa Rolniczego przygotował seminaria z zakresu chowu zwierząt. Natomiast na poletkach doświadczalnych można było obserwować różne odmiany zbóż, roślin pastewnych, przemysłowych i energetycznych.
Tradycyjnie oprócz wyróżnień dla hodowców, wręczono puchary dla wystawców, którzy zachwycili i zaskoczyli nas swoją ofertą. Dużym zainteresowaniem wśród zwiedzających cieszyły się mlekomaty, a więc komisja konkursowa bez wahania przyznała tytuł „Hit publiczności” za mlekomaty firmie AgroComplex producentowi automatycznego dystrybutora mleka. Za „Najatrakcyjniejsze stoisko” uznano okazałe stoisko Polskiej Federacji Hodowców Bydła i Producentów Mleka, którego wyposażenie i wystrój współgrały z charakterem imprezy. Znakomity klimat stoiska tworzyła kompetentna obsługa w firmowych strojach. „Hitem Wystawy” okrzyknięto produkt firmy Lely Center – robot Lely Juno do podgarniania paszy na stole paszowym, zapewniający stały dostęp zwierząt do pożywienia.
Zapraszamy na kolejne imprezy organizowane przez Podlaski Ośrodek Doradztwa Rolniczego.
youtube1
Skip to content