XII Podlaski Dzień Kukurydzy

kwi 25, 2018 | Archiwum aktualności

8 września 2013 roku na terenach wystawowych Podlaskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Szepietowie odbył XII z kolei Podlaski Dzień Kukurydzy. Pogoda dopisała, a organizatorzy zadbali oto, aby goście nie nudzili się ani przez chwilę.

 

Impreza zorganizowana we współpracy z Polskim Związkiem Producentów Kukurydzy w Poznaniu dzięki możliwości skorzystania z wiedzy doświadczonych doradców PODR i przedstawicieli firm nasiennych, wielu atrakcjom i sprzyjającej, słonecznej aurze przyciągnęła wielu gości, zarówno plantatorów wraz z rodzinami, miłośników kukurydzy, jak i osoby, które przybyły na pola demonstracyjne ośrodka w ramach niedzielnego spaceru.

Kukurydza na stałe wpisała się w strukturę zasiewów podlaskich pól jako jedna z najważniejszych roślin paszowych wykorzystywanych w żywieniu bydła, dlatego też nie dziwi, że święto jej poświęcone wzbudza duże zainteresowanie. Podczas Podlaskiego Dnia Kukurydzy goście mogli zapoznać się z aż 110 jej odmianami z 19 firm nasiennych oraz 13 odmianami przeznaczonymi do zbioru na kiszonkę badanych w porejestrowym doświadczalnictwie odmianowym. Osoby zainteresowane hodowlą odmian mieszańcowych kukurydzy mogły wysłuchać wykładu dr Romana Warzechy, pracownika IHAR-PIB Radzików. Podczas szkolenia słuchacze dowiedzieli się w jaki sposób powstają mieszańce kukurydzy, w jakim kierunku zmierza hodowla nowych odmian oraz o szkodnikach zagrażających polskim uprawom.

 

Wśród atrakcji przewidzianych podczas Podlaskiego Dnia Kukurydzy nie zabrakło pokazu pracy najnowszych maszyn uprawowych, takich znanych marek jak John Deer, CLASS czy New Holland oraz pokazu zbioru i analizy kukurydzy pod patronatem firmy DuPont Pioneer. Ten ostatni dotyczył m.in. czterech odmian na ziarno: P7500, P7529, P8025, P8400. Plon wymienionych odmian wyniósł od 7 do 14 t/ha suchego ziarna, natomiast wilgotność podczas zbioru od 37 do 44 %.

Tradycyjnie odbyły się także coroczne konkursy – Wojewódzki Konkurs Orki organizowany przez Sekretariat Regionalny KSOW woj. podlaskiego we współpracy z PODR oraz konkurs dla producentów mleka „Bezpieczna obsługa zwierząt gospodarskich” organizowany przez Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego i PODR. Zwycięzcą konkursu dla producentów mleka został Tomasz Wasilewski z miejscowości Wyliny-Ruś, drugie miejsce zajął Jan Czarniewski z miejscowości Morze, zaś trzecie – Stanisław Szotko z miejscowości Zabłudów-Kolonia.

 

W napiętym harmonogramie imprezy przewidziano jednak chwilę wytchnienia, podczas której zwiedzający mogli spróbować pysznej zupy kukurydzianej.

Izabela Targ

Skip to content