2013 – Wiosenne Targi

kwi 25, 2018 | Archiwum aktualności

Przez dwa dni Szepietowo przeżywało istne oblężenie, a to za sprawą ogrodników, działkowców i sadowników, którzy licznie przybyli na Wiosenne Targi Ogrodnicze i Targi Pszczelarskie. 20 kwietnia 2013 roku Podlaski Ośrodek Doradztwa Rolniczego otworzył sezon targowy.

Blisko 180 wystawców i kilkanaście tysięcy zwiedzających odwiedziło w kwietniowy weekend Szepietowo. Na targach można było kupić wszystko to, co na wiosnę potrzebne jest w sadzie czy w ogrodzie tj.: sadzonki drzew, krzewów owocowych i ozdobnych, setki odmian roślin, cebulki kwiatów, nawozy, a także meble i małą architekturę ogrodową, narzędzia i maszyny ogrodowe. Sprzedawcy mieli pełne ręce roboty, zwiedzający nie tylko oglądali, ale robili duże zakupy.

 

 

Na szepietowskich targach furorę robiły nie tylko rośliny, ale również regionalne przysmaki. Zwiedzający mogli zaopatrzyć się w chleb na zakwasie, swojską wędlinę, ser koryciński, a także oscypki. Na deser były mrowiska i sękacze, a do popicia kwas chlebowy, podpiwek i domowe nalewki.

10 ton makulatury i 5 tysięcy wydanych leśnych sadzonek – to bilans tegorocznej akcji „Drzewko za makulaturę”. Wspólne przedsięwzięcie Nadleśnictwa Rudka, PODR w Szepietowie i Firmy „Dary Natury” cieszyło się ogromnym powodzeniem. Już przed otwarciem targów ustawiały się kolejki chętnych do wymiany makulatury. Nadleśnictwo Rudka swoją obecność na targach sygnalizowało poprzez piękną grę na rogu myśliwskim.

Hitem targów uznano jagodę Goji, roślina została doceniona za lecznicze, konsumpcyjne i ozdobne walory. Pnącze przywieźli do Szepietowa Państwo Grzymałowie, właściciele firmy „Cztery pory roku” z Łomży. Niezwykle okazale prezentowało się stoisko firmy „Drewnopol” z architekturą ogrodową, które otrzymało tytuł „Najatrakcyjniejsze stoisko”. Najbogatszą ofertę prezentowało Gospodarstwo Ogrodnicze „Kraina Zieleni” Agaty i Roberta Żebrowskich z Osip Lepertowizny. Wśród wyrobów pszczelich doceniono zestaw miodów z owocami i bakaliami z Gospodarstwa Pasiecznego Bartnik Sokólski.

Targi ogrodnicze to nie tylko okazja do zakupów, Podlaski Ośrodek Doradztwa Rolniczego zadbał o elementy edukacyjne. Targom towarzyszyły wykłady m.in. na temat zasad estetycznego zagospodarowania wsi i zagród wiejskich, czy warsztaty samodzielnego wykonania ula. Podczas targów można było skorzystać z fachowego doradztwa, swoje stoiska miały liczne instytucje i organizacje działające na rzecz rolnictwa. Nie brakowało konkursów, w namiocie PODR można było sprawdzić swoją wiedzę nt. znajomości nasadzeń, najlepsi otrzymali drzewka. Pomyślano również o najmłodszych. Dzieci bawiły się na zjeżdżalniach i karuzelach.

 

Marlena Zaremba

Skip to content