Wiosenne Targi Ogrodnicze za nami

kwi 25, 2018 | Archiwum aktualności

Kupowano dużo i konkretnie, miłośnicy przydomowych sadów i ogrodów wybierali wśród bogatego asortymentu szkółkarskiego owocowego oraz ozdobnego. Miody i podlaskie specjały cieszyły podniebienia smakoszy z całego województwa. Z powodzeniem zadebiutowały Targi Motoryzacyjne i Podlaski Czempionat Ogierów Kryjących. Swoją ofertę zaprezentowało prawie 180 wystawców. Mimo niesprzyjającej aury 18 i 19 kwietnia Wiosenne Targi Ogrodnicze odwiedziło kilkanaście tysięcy zwiedzających. 

Targi po raz dziewiętnasty zorganizował Podlaski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Szepietowie. Dla zwiedzających przygotowano wiele atrakcji m.in.: wystawy, pokazy, konkursy i bogatą ofertę wystawienniczą.

 13

Targi Ogrodnicze

Kupujący byli konkretni i wymagający, szukali „perełek” ogrodniczych, których w Szepietowie z pewnością nie zabrakło. Wiosenne Targi Ogrodnicze to największa tego typu impreza w województwie podlaskim.

Na stoisku Sławomira Porowskiego z Wysokiego Mazowieckiego, było w czym wybierać. Wystawca zaoferował szeroką gamę nasadzeń liściastych, iglastych, formowanych, szczepionych, o ozdobnych kwiatach i liściach. Szkółkarz za stoiska otrzymał tytuł „Najbogatsza oferta”. Klienci najczęściej kupowali rośliny szczepione m.in. modrzewie, wiązy, czy kaliny o dekoracyjnych kwiatach. Rośliny tego typu rosną wolniej, są dużo mniejsze, a kwiaty pełniejsze – podkreślił szkółkarz. Pan Sławomir jest zdania, że lepiej posadzić trzy rośliny dekoracyjne, niż jedną dużą. Polecał również wycinane rzeźby z dużych roślin, gdyż wymagają niewiele miejsca w ogrodzie.

Chętnie kupowano byliny, zarówno te tradycyjne: prymulki, sasanki, rozchodniki, czy rojniki, jak i nowe, oryginalne odmiany. Niezwykle okazale prezentowało się stoisko szkółki „Byliny Dąbrowscy” z pod Olsztyna. Umiejętnie wyeksponowane nasadzenia stworzyły kompozycję kolorystyczną, przyciągającą wzrok zwiedzających. Doceniła to komisja konkursowa, Pan Marcin Dąbrowski otrzymał statuetkę za najatrakcyjniejsze stoisko. Szkółka na co dzień oferuje około 800 odmian bylin i traw ozdobnych, do Szepietowa udało się przywieść ponad 200. Największą popularnością na stoisku cieszyła się roślina przeznaczona na stanowiska zacienione – ciemiężyca czarna, sprzedała się już pierwszego dnia.

Co raz większą popularnością cieszą się zioła, zauważyła to również komisja konkursowa, przyznała Hit targów Państwu Kowieskim ze szkółki „Byliny z Babcinego Ogródka” z okolic Piaseczna. Kupujący szukali nowości – mówi Maria Kowieska, wybierali curry, ziele oliwne o smaku oliwki, które idealnie pasuje do sałatek i kanapek. Pani Maria poleca również lipię cytrynową oraz ziele Azteków zamiast cukru. Wystarczy jeden listek dodany do herbaty, trzeba jednak pamiętać, że są to rośliny ciepłolubne. Często kupowano mięty smakowe: truskawkowe, pomarańczowe, pieprzowe, szczególnie chwalono cytrynowe.

Wśród materiału owocowego niezmiennie od kilku lat królują stare odmiany jabłoni tj. szara i złota reneta, kosztela, papierówka, czy malinówka – mówi Robert Morzy, szkółkarz z Siemiatycz. Czyli wszystko to co pamiętamy z ogródków naszych babć i dziadków – dodaje wystawca. Z pośród grusz wybierano odmianę klaps i późniejszą, idealną do przechowywania – lukasówkę.

15

Komisja konkursowa wybrała „Hit targów”, „Najatrakcyjniejsze stoisko”, stoisko z najbogatszą ofertą oraz „Najlepszy produkt pszczelarski”. Wystawcom gratulowali: Jerzy Leszczyński członek zarządu województwa podlaskiego, Bogdan Olszewski dyrektor gabinetu marszałka, Jan Zalewski starosta siemiatycki oraz dyrekcja PODR w Szepietowie, dyrektor Grzegorz Mikołajczyk wraz z zasępcami Mariuszem Cylwikiem i Markiem Skarżyńskim.

Targi Motoryzacyjne

Pierwsze targi AGRO-MOTO przyciągnęły do Szepietowa kilkunastu wystawców z branży motoryzacyjnej. Zaprezentowano najnowsze modele topowych producentów. Można było obejrzeć wyposażenie aut, sprawdzić ich funkcjonalność i wybrać się na jazdę próbną.

– Największą popularnością cieszyły się samochody terenowe, z segmentu suv-ów. Klienci oglądali auta wyższe, rodzinne z napędem na cztery koła – zdradził Paweł Zając z firmy Auto-Breczko z Białegostoku.

Spore zainteresowanie wzbudziły również skutery i motory firmy Romet, prezentowane na stoisku Oscar z Ostrołęki. Po wejściu ustawy, która dopuszcza kierowców, z prawem jazdy kat. B, do prowadzenia motocykli o maksymalnej pojemności 125 cm, zyskaliśmy wielu nowych klientów – zauważa wystawca z Ostrołęki.

Jako ciekawostkę podamy, że najdroższy samochód prezentowany na targach wart był 477 tyś. zł. to BMW X6.

Targi Pszczelarskie i nie tylko

Na szepietowskich targach furorę robiły nie tylko rośliny, ale również regionalne przysmaki. Zwiedzający mogli zaopatrzyć się w chleb na zakwasie, swojską wędlinę, ser koryciński, a także oscypki. Na deser były mrowiska i sękacze, a do popicia kwas chlebowy, podpiwek i domowe nalewki.

Hitem wśród produktów pszczelich została pierzga w miodzie akacjowym. Przywiózł ją Sławomir Semeniuk właściciel Gospodarstwa Pasiecznego „Złota Pszczoła” z miejscowości Rozwadówka Folwark. Jest to pyłek kwiatowy wzbogacony naturalnie przez pszczoły. Produkt doceniono za nieocenione właściwości lecznicze.

 

Wystawa królików i drobiu

 

 

W ramach Wystawy Królików Rasowych i Drobiu Ozdobnego zaprezentowano ponad 200 królików, w różnym wieku: dorosłe, młode oraz maluchy. W sumie przyjechało 29 hodowców z województwa podlaskiego. Ulubieńcem dzieci był królik mały z rasy Teddy, dorośli interesowali się rasą Kalifornijską i Holenderską. Wszyscy chętni mogli zakupić prezentowane króliki i drób ozdobny. 

wto 3

wto 5

I Podlaski Czempionat Ogierów Kryjących

 

wto 8

Czempionat Ogierów Kryjących cieszył się dużym zainteresowaniem nie tylko wśród hodowców ale i odwiedzających targi. 18 kwietnia zaprezentowano 32 ogiery w trzech grupach rasowych.

Czempionaty zdobyli:

  • Jerzy Giedrojć z Czerwonki za ogiera IKAR – rasa polski koń zimnokrwisty w typie sokólskim
  • Andrzej Ślepowroński z Łomży za ogiera BAYARD DE MAIRY – rasa ardeńska
  • Jan Kozłowski z Bakałarzewa za ogiera SZREK – rasa ogier polski zimnokrwisty – zdobył superczempionat

wto 9

 

wto 10

 

 Targi Motoryzacyjne AGRO-MOTO

wto 110

 

 212

 

wto 6

 

Wystawa Królików Rasowych i Drobiu Ozdobnego

 

78

Ważny element każdych targów to edukacja. Odbyły się wykłady z zasad estetycznego zagospodarowania przydomowych ogrodów oraz warsztaty szkoleniowe nt. produkcji i przechowywania zapasowych matek pszczelich.

1

Zgadnij co to za roślina? – konkurs rozpoznawania nasadzeń ozdobnych był nie lada wyzwaniem dla zwiedzających.

wto 7

 

 

 wto 4

 

Marlena Zaremba

fot. Wioletta Cieszkowska

 

Skip to content