Tłumy na Podlaskim Dniu Kukurydzy

kwi 25, 2018 | Archiwum aktualności

Bogata kolekcja mieszańców kukurydzy, 135 odmian z ponad 20 firm, nowoczesne maszyny, pokazy zbioru kukurydzy, wykłady i liczne konkursy sprawiły, że 13 września 2015 r. pola doświadczalne w Szepietowie odwiedziły tłumy. Odbył się czternasty Podlaski Dzień Kukurydzy. To największe wydarzenie w województwie podlaskim skierowane do plantatorów i miłośników kukurydzy. Imprezę zorganizował Podlaski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Szepietowie wspólnie z Polskim Związkiem Producentów Kukurydzy.

2037 kukurydza 1

Kukurydza to popularna i ważna roślina w podlaskich gospodarstwach, jej uprawa gwarantuje uzyskanie wartościowej paszy i wysokich wyników w produkcji mleka. Wrześniowe spotkania przy poletkach kukurydzy pomagają rolnikom w jej uprawie, produkcji i wykorzystaniu. Jak zwykle, dla odwiedzających przygotowaliśmy wiele atrakcji i niezbędnych informacji nt. nowoczesnej technologii produkcji kukurydzy.

Wideorelacja z Podlaskiego Dnia Kukurydzy

2037 kukurydza 2

Bogactwo odmian i ciekawe doświadczenia

Na przygotowanym przez PODR w Szepietowie polu kukurydzy o powierzchni 2,5 ha zaprezentowano 135 odmian o różnej wczesności, z 23 firm. Producenci kukurydzy kiszonkowej i ziarnowej mieli okazję spotkać się z hodowcami odmian kukurydzy, producentami pestycydów, nawozów i doradcami rolniczymi. W Szepietowie rolnicy uzyskali odpowiedzi na pytania, z którymi się spotykają w trakcie uprawy kukurydzy. Mogli zamówić wybrane materiały, maszyny, czy ziarno siewne. Była okazja sprawdzić, które odmiany sprawdziły się w trudnych warunkach pogodowych. Ponadto wszyscy zainteresowani mogli porównać działania kilkunastu herbicydów zastosowanych w kukurydzy.

Tegoroczną nowością na polach doświadczalnych był monitoring nalotów motyli omacnicy prosowianki, groźnego szkodnika w uprawie kukurydzy. Żerowanie gąsienic omacnicy powoduje odłamywanie i zwisanie wiech, gorsze wykształcenie kolb, pękanie i łamanie się liści oraz łodyg. Identyfikacja szkodnika wymaga starannych obserwacji, bądź prowadzenia odłowu. Po raz pierwszy na szepietowskich poletkach przeprowadzono monitoring szkodnika za pomocą pułapki świetlnej.

Maszyny w akcji

Najbardziej dynamicznym punktem Podlaskiego Dnia Kukurydzy był pokaz pracy maszyn. Na pola wjechał sprzęt do zbioru kukurydzy na ziarno i kiszonkę. Wykonano również zabiegi uprawowe. Swoje możliwości techniczne zaprezentowały m.in. sieczkarnia, rozdrabniacze resztek, brona oraz siewnik. Najwięcej emocji wzbudził zestaw pługów: pług czołowy 3-skibowy oraz pług tylny 4-skibowy, prezentowany z ciagnikiem o mocy 250 KM.

– Takiego sprzetu jeszcze nie ma na Podlasiu. Kombinacja pługów zapewania oszczednośc czasu, a zastosowanie pługa czołowego to doskonała alternatywa dla przedniach obciażników – mówi Arkadiusz Jastrzębski z firmy Agro-Rolnik Śniadowo. 

Fotorelacja z pokazów

Wykłady i doradztwo

Wrześniowe spotkania w Szepietowie są doskonałą okazją do pogłębienia swojej wiedzy z zakresu uprawy kukurydzy. W tym roku szczególną uwagę zwróciliśmy na efektywność produkcji kukurydzy uprawianej w monokulturze i w zmianowaniu. Zaprezentowaliśmy biologiczną metodę zwalczania omacnicy prosowianki w kukurydzy. Była okazja przekonać się, że kruszynek to pożyteczny owad.

Konkursy i krowy na wypasie

Tradycyjnie targom towarzyszył Wojewódzki Konkurs Orki. O tytuł najlepszego oracza rywalizowało siedmiu młodych rolników z województwa podlaskiego.

W trakcie trwania targów został rozstrzygnięty konkurs KRUS oddziału regionalnego w Białymstoku. Nagrodzono producentów mleka za „Bezpieczną obsługę zwierząt gospodarskich”. Zwycięscy konkursu: Bogdan Łapiński z Płonki Strumianki, Mariusz Janczewski z Dąbrowy Łazów, Stanisław Jabłoński z Jabłoni Kikolskie.

Odbyło się również ogłoszenie wyników konkursu ekologiczno-przyrodniczego „Przyjaźni swemu środowisku”, organizowanego przez Urząd Miejski w Szepietowie (szersza relacja na naszym fanpage).

Odwiedzający pola doświadczalne mieli okazję zobaczyć „wypasione” krowy. Firma Syngenta zaprezentowała kolorowe i muczące krowy. Każda z zaprezentowanych sztuk bydła miała indywidualny wzór, grafiki nawiązujące do tradycji, lokalnego folkloru, ale także na przykład do sportu. Na stoisku firmy nasiennej zorganizowano liczne konkursy sprawnościowe i sprawdzające wiedzę. 

2037 kukurydza 3

2037 kukurydza 4

2037 kukurydza 5

2037 kukurydza 6

2037 kukurydza 7

2037 kukurydza 12

2037 kukurydza 9

Wykład: Kruszynek pożyteczny owad – prosty i skuteczny sposób zwalczania omacnicy prosowianki w kukurydzy – Janusz Narożny – Agro Dona

2037 kukurydza 10

Wykład: Ocena efektów produkcyjnych kukurydzy uprawianej w monokulturze i w zmianowaniu – prof. dr hab. Jerzy Księżak – Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa PIB w Puławach

2037 kukurydza 11

2037 kukurydza 8

2037 kukurydza 14

 

 

 

 

Marlena Zaremba

fot. Wioletta Cieszkowska

Skip to content