Targi ogrodnicze i leśne – imprezy z rozmachem

kwi 25, 2018 | Archiwum aktualności

Przez dwa dni, 10 i 11 października 2015 r., tereny wystawowe Agroarena Podlaskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Szepietowie przeżywały istne oblężenie miłośników zieleni, ogrodników, sadowników oraz leśników. Odbyły się XXII Targi Ogrodnicze „Jesień w sadzie i ogrodzie” i III Targi Leśne „Las i My”.

W jednym miejscu i czasie można było przygotować się na jesień w sadzie, ogrodzie i lesie. Dla zwiedzających czekała moc atrakcji m.in.: ciekawe pokazy, maszyny leśne w akcji, konkursy, występy zespołów artystycznych i bogata oferta wystawiennicza.

Jesienne targi ogrodnicze – zamknięcie sezonu ogrodniczego

Sezon ogrodniczy dobiega końca, październik to ostatni moment na dokonanie nasadzeń i przygotowanie ogrodu do zimy. Odwiedzający targi mogli dobrać odpowiednie gatunki, obejrzeć i kupić materiał szkółkarski oraz dowiedzieć się jak zadbać o rośliny przed zimą. Kupujący byli konkretni, szukali nasadzeń do uzupełnienia swoich kolekcji, szukali tzw. perełek ogrodniczych, interesowali się nowymi odmianami. A co się cieszyło największym zainteresowaniem?

– Ciągle bardzo popularne są stare odmiany jabłoni: kosztele, papierówki, malinówki, złote i szare renety – mówi Kazimierz Suszek z okolic Końskowoli, wystawca wyróżniony za stoisko z najbogatszą ofertą. Ludzie poszukują ich ze względu na walory smakowe, mimo mniejszej intensywności produkcji odmiany te są bardziej odporne – podkreśla wystawca.

– Wraca zainteresowanie różami. Po raz pierwszy na targi do Szepietowa przyjechał Sławomir Kuźnik z Łodzi, zaprezentował pełną paletę krzewów róż, pnących i rabatowych, w różnych odcieniach. W swojej ofercie posiada, jak twierdzi, najnowsze i najbardziej odporne odmiany, łącznie ok. 120. Podpowiada jak przygotować róże do zimy – trzeba przygotować jedynie kopczyki i przestrzega przed przycinaniem róż jesienią.

Podczas Targów Ogrodniczych wybrano hit i najatrakcyjniejsze stoiska. Za hit uznano malinę nowej odmiany „Podlasie” z gospodarstwa szkółkarskiego Mirosława Szymali z Siemiatycz, najatrakcyjniejsze stoisko przygotowała spółka „Duet” z Pełki koło Radzymina, a najbogatszą ofertę targową zaoferowali Henryka i Kazimierz Suszkowie z okolic Końskowoli w powiecie puławskim.

Maszyny leśne i aktywny wypoczynek w lesie

Targi leśne były okazją do poznania aktualnych trendów i nowości związanych z rynkiem drzewnym i gospodarką leśną. Wystawcy zaprezentowali szereg maszyn to pozyskiwania i przeróbki drzewa. Odbywały ciekawe pokazy m.in.: maszyn wielooperacyjnych, sokolnictwa, sygnalistów myśliwskich, ćwiczeń sprawnościowych wykonywanych w lesie, czy survivalu. Leśnicy udowodnili, że las to również doskonałe miejsce wypoczynku. Na konferencji, o tej tematyce, zaprezentowano nowoczesne formy spędzenia wolnego czasu w lesie.

Tradycyjni wybrano hit targów, najlepszy okazał się białostocki Hydrofast. Dodatkowe wyróżnienia otrzymał Jar-Drew z okolic Korycina i Hydrog z Białegostoku.

Do dyspozycji zwiedzających po raz pierwszy w Szepietowie był symulator harwestera i forwardera.

Bogata oferta wystawiennicza i doradztwo

Największą grupę wystawców stanowili ogrodnicy, ale na targach zaprezentowało się wielu rękodzielników ze swoimi wyrobami. Kupujący przebierali w wiklinowych koszach, szydełkowych serwetach i wyrobach z drewna. Na stoiskach z produktami regionalnymi każdy znalazł coś smacznego, m.in. swojskie wędliny, sery, kiszone ogórki, chleby na zakwasie, a na deser pyszne mrowiska, kominy i sękacze. Nie zawiedli również pszczelarze, wartościowe miody z podlaskich pasiek będą jak znalazł na zimę.

Zainteresowani mogli uzyskać porady specjalistów m.in.: doradców PODR w Szepietowie, ARiMR, ARR, KRUS. Dodatkową atrakcją dla zwiedzających była wystawa królików rasowych i drobiu ozdobnego oraz towarzyszące jej warsztaty. W niedzielę można było odwiedzić Piknik wołowy, organizowany przez Podlaską Izbę Rolniczą.

Targi ogrodnicze i leśne zakończyły tegoroczny kalendarz imprez Podlaskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Szepietowie. Na kolejne targi zapraszamy już wiosną.

Pełna fotorelacja z Targów Ogrodniczych i Leśnych dostępna jest na naszym fanpagu. 

 

 jto 3

2072 6

jto6

jto7

2072 7

 

Marlena Zaremba

Skip to content