Targi Ab Hof w Wieselburgu – przetwórstwo surowców rolniczych na poziomie gospodarstwa

kwi 25, 2018 | Archiwum aktualności

Podlaski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Szepietowie na zlecenie Sekretariatu Regionalnego KSOW Województwa Podlaskiego był organizatorem wyjazdu studyjnego do Austrii w dniach 8–11 marca 2014 r. na temat „Innowacyjne rozwiązania w małych przetwórniach rolno-spożywczych w Austrii – uczestnictwo w targach Ab Hof w Wieselburgu”.

W wyjeździe uczestniczyło 27 osób w tym przedsiębiorców i rolników zainteresowanych przetwórstwem w swoich gospodarstwach, instytucji zajmujących się doradztwem rolniczym i instytucji wspierających wielofunkcyjny rozwój obszarów wiejskich.

Wyjazd rozpoczął się udziałem w Targach Ab Hof w sercu Dolnej Austrii w Wieselburgu, które w tym roku organizowane były po raz dwudziesty w dniach 7–10 marca 2014 r. Uczestnicy zwiedzili centrum wystawowe obejmujące 80.000 metrów kwadratowych, na których znajduje się 8 stałych hal różnej wielkości od 600 do 3200 m. Pozwala to na swobodne organizowanie imprez bez względu na liczbę wystawców oraz zwiedzających. W tym roku na targach było ponad 300 wystawców, których stoiska odwiedziło 35 000 zwiedzających. Targi podzielone były na dwie części. Pierwsza podzielona była do prezentacji szerokiej gamy maszyn i urządzeń służących do przetwarzania produktów pochodzących z gospodarstwa rolnego. W drugiej części zwiedzający mieli możliwość zapoznania się z efektami przetwórstwa na poziomie gospodarstwa, a więc z finalnymi produktami spożywczymi.

Oprócz targów podczas wyjazdu na terenie Dolnej Austrii uczestnicy zwizytowali 3 obiekty prowadzące małe przetwórstwo i sprzedaż bezpośrednią.
1. Gospodarstwo rodziny Zeiner w Oberzeillern od 16 pokoleń zajmujące się produkcją grusz i moreli oraz ich przetwórstwem. Dodatkowo przy gospodarstwie prowadzony jest sklep i restauracja.
2. Gospodarstwo rodziny Antonia i Franz Bertl z Pömmern od 5 pokoleń zajmujące się produkcją mleka i sprzedażą bezpośrednią. Od 1998 zajmuje się przetwórstwem mleka od pobliskich gospodarstw.
3. Firma Waldlad z Vermarktungsges.m.b.H zajmująca się skupem i produkcją surowców pochodzenia rolniczego. Przedsiębiorstwo zajmuje się przetwarzaniem ziół, lnu, ostropestu na leki wątrobowe oraz produkcją oleju. Dodatkowo przy firmie prowadzony jest sklep i restauracja oferujące specjały z własnego przetwórstwa.

W drodze powrotnej uczestnicy mieli możliwość porównania przykładów austriackich z polskimi. Dobrym przykładem sprzedaży bezpośredniej okazała się inicjatywa „paczki od rolnika” z województwa małopolskiego. Grupa rolników zrzeszająca gospodarstwa produkujące zgodnie z wymogami rolnictwa ekologicznego sprzedaje swoje owoce i warzywa poprzez sprzedaż internetową oraz głównie na rynek miasta Krakowa. Pomysł okazał się bardzo trafny i udany. W ten sposób pomijana jest droga pośrednika. Rolnicy dostają godziwe wynagrodzenie za swoje produkty, a klient wie co kupuje, dodatkowo pomijana jest marża. Na stronie internetowej odrolnika.pl zarejestrowanych jest 1200 klientów. Grupa od niedawna współpracuje z firmą kurierską i rozsyła paczki na cały kraj.

Wartością dodaną wyjazdu była możliwość podziwiania pięknych widoków austriackich gór, czystych i zadbanych austriackich wsi i miasteczek, degustacja wyrobów którymi częstowali gospodarze.

Uczestnicy uzyskali teoretyczną i praktyczną wiedzę jak można poprawić poziom dochodów w gospodarstwie poprzez sprzedaż produktów przetworzonych. Przedstawione przykłady małego przetwórstwa jak i sprzedaży bezpośredniej funkcjonujące w Austrii są jasne, proste bez ograniczeń. Wyprodukowany produkt może być sprzedawany w gospodarstwie jak również może bez ograniczeń być sprzedawany w całej Unii Europejskiej. Uczestnicy zobaczyli konkretne przykłady małych przetwórni, stosowanych w nich technologii oraz prowadzenia sprzedaży wytworzonych w nich produktów na lokalnym rynku.

Bożena Pruszyńska

 

 

 

 

 

 

Skip to content