Relacja z wyjazdu studyjnego na Łotwę

kwi 25, 2018 | Archiwum aktualności

Włączanie produktu regionalnego do oferty turystycznej na Łotwie było tematem wyjazdu studyjnego zorganizowanego w dniach 8-10 września 2014 roku na Łotwę. W wyjeździe uczestniczyło 26 osób, w tym przedstawiciele sieci KSOW, drobni producenci żywności, przetwórcy, kwaterodawcy oraz doradcy branżowi.

 

Wyjazd zorganizował Sekretariat Regionalny KSOW w województwie podlaskim wspólnie z Podlaskim Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego w Szepietowie.
Program wyjazdu rozpoczął się od wizyty w parku żywieniowo-turystycznym „Rāmkalni”, który posiada szerokie spektrum działania, począwszy od skupu produktów rolnych od regionalnych producentów, po przetwórstwo tych produktów, ich sprzedaż w restauracji (również jako gotowe dania), po świadczenie usług turystycznych (ścieżki rowerowe, wyciągi krzesełkowe i in.).
Kolejnym punktem była wizyta w winiarni „Pīlādži”. Zaprezentowano metody produkcji, system sprzedaży i marketingu lokalnych napojów alkoholowych (nalewki, wina). Turyści mają możliwość ich nabycia w firmowym sklepie zlokalizowanym w winiarni.
W drugim dniu odwiedziliśmy gospodarstwa produkujące produkty regionalne. Strusia farma o nazwie „Indrāni”, którą odwiedziliśmy, jest jedną z nielicznych na Łotwie, realizującą pełny cykl produkcyjny, tj. od strusiego jaja po wyroby mięsne. Producent posiada w swoim gospodarstwie sklep, w którym turyści oprócz produktów ze strusiego mięsa (kiełbasy, konserwy i in.) mogą kupić strusie suweniry (malowane jaja, pióropusze, wyroby ze strusiej skóry i in.) oraz kosmetyki (np. maści na bazie tłuszczu ze strusia do masażu).
W miejscowości Sigulda, będącej jednym z głównych centrów turystyki na łotewskich obszarach wiejskich, miało miejsce spotkanie z specjalistami oddziału Łotewskiego Centrum Doradztwa Rolniczego i Szkoleń (z ang. LRATC). Tutaj odbyły się wykłady (seminaria), które przybliżyły nam pracę łotewskich służb doradczych, z uwzględnieniem działań pod kątem produktu regionalnego i turystyki.
Następnie udaliśmy się na spotkanie z menadżerem infrastruktury turystycznej w Piedzīvojumu Parks „Tarzāns” (wyciągi krzesełkowe, parki linowe, ściany wspinaczkowe i in.) w Sigulda. Pokazano nam, w jaki sposób w praktyce można wykorzystywać walory przyrodnicze (teren pagórkowaty) i historyczne regionu.
Odbyliśmy wizytę w gospodarstwie „Sautlāči”. Właścicielka gospodarstwa prowadzi hodowlę szynszyli i przepiórek. Z szynszyli pozyskiwane jest mięso, a także futerkowe skórki (używane są w regionie jako różnego rodzaju ozdoby oraz jako surowiec do wyrobu ubiorów i okryć). Przepiórcze jaja stały się drugim źródłem dochodu rolniczki – zaopatruje nimi restauracje i sklepy w regionie, w których kupują krajowi i zagraniczni turyści.
W dniu trzecim spotkaliśmy się z samorządem miejscowości Limbaži. Miejscowe władze kładą duży nacisk na rozwój turystyki i produktu regionalnego. Wśród wielu realizowanych przez samorząd projektów ważne miejsce zajmuje inicjatywa pn. „Made in Limbaži”, która ma na celu identyfikację, włączanie do współpracy oraz promocję na zasadzie certyfikacji producentów produktu regionalnego.
W gospodarstwie agroturystycznym „Noriņi” mieliśmy okazję zapoznać się ze sztandarową koncepcją organizacji kwatery agroturystycznej od podstaw. Kwatera (domki z bali) powstała dzięki pozyskaniu szeregu dotacji z Unii Europejskiej. W ofercie kwatery znajdziemy noclegi, wyżywienie (na bazie regionalnych produktów kulinarnych) oraz szereg atrakcji turystycznych (m. in. gigantyczna huśtawka w lesie, leśna trasa rowerowa wokół gospodarstwa i in.)
Gospodarstwo „Reķi”, które było ostatnim miejscem naszej wizyty, to przykład produkcji roślinnej ukierunkowanej na wytwarzanie soku z owoców jabłek. Rolnik, z 20 odmian jabłoni, w tym tych typowo regionalnych, produkuje sok jabłkowy jakościowy, pakowany systemem bag in box (tzn. worek z kranikiem w kartonie). Turyści mogą nabyć sok zarówno w gospodarstwie, jak i okolicznych sklepach regionu.
Ciekawą atrakcją turystyczną gospodarstwa dla dzieci jest przejażdżka po okolicy kolejką złożoną z wagoników, w których dodatkowo znajdują się jabłka przeznaczone do konsumpcji.
Oprócz interesujących wykładów, opieki merytorycznej eksperta z Łotewskiego Centrum Doradztwa i Szkoleń p. Kristine Ragaine-Volnianko, uczestnikom przedstawione zostały przykłady i dobre praktyki funkcjonujące na Łotwie w zakresie agroturystyki, turystyki wiejskiej i łotewskiego produktu regionalnego. Uczestnicy zdobyli teoretyczną i praktyczną wiedzę, jak można wpływać na wzrost dochodów, wykorzystując walory turystyczne regionu.
Ubezpieczonym uczestnikom zapewniono dojazd, wyżywienie, noclegi, materiały oraz tłumacza.

 

Tomasz Śnieciński

 

Skip to content