Relacja z wyjazdu studyjnego do Austrii

kwi 25, 2018 | Archiwum aktualności

Sekretariat Regionalny KSOW w województwie podlaskim wspólnie z Podlaskim Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego w Szepietowie zrealizował w dniach 1 – 4 września 2013 roku wyjazd studyjny do Austrii na temat „Przetwórstwo i sprzedaż z gospodarstwa jako alternatywne źródła dochodu w gospodarstwach rolnych na przykładzie Austrii”.

W wyjeździe uczestniczyło 28 osób w tym rolników zajmujących się przetwórstwem, przedstawicieli doradztwa  rolniczego  i instytucji wspierających wielofunkcyjny rozwój obszarów wiejskich.

Wyjazd rozpoczął się spotkaniem w Austriackiej Izbie Rolniczej w Wiedniu. Uczestnicy wzięli udział w prelekcjach wygłaszanych przez specjalistów, zapoznali się z formami i metodami działania austriackiego doradztwa rolniczego na rzecz  rozwijania  przetwórstwa i sprzedaży bezpośredniej. Poznano funkcjonujące w Austrii systemy sprzedaży bezpośredniej na poziomie gospodarstwa oraz zapoznano się z rozwiązaniami prawno organizacyjnymi dotyczącymi wymagań higieniczno sanitarnych. Pracownicy Izby Rolniczej przybliżyli uczestnikom wyjazdu efekty i skale małego przetwórstwa prowadzonego w austriackich gospodarstwach rolnych.

W kolejnym dniu uczestnicy zwizytowali 5 gospodarstw rolnych prowadzących małe przetwórstwo i sprzedaż bezpośrednią. Przy wyborze gospodarstw pomagał pan Helmut Eder-dyrektor Austriackiej Izby Rolniczej, który osobiście wspólnie z uczestnikami wyjazdu odwiedził wyznaczone miejsca:

  1. Gospodarstwo rodzinne  państwa Anzböck w Unterrohrbach w którym prowadzona jest hodowla krów mlecznych. Przy gospodarstwie ze świeżego mleka  przetwarza się jogurty, twarożki, sery oraz sprzedaje świeże mleko z mlekomatu.
  2. Gospodarstwo Gabriele Wild-Obermayri Klaus Wild w Niederneukirchen w którym uprawia się owoce i warzywa ekologiczne o zróżnicowanym asortymencie. Przy gospodarstwie funkcjonuje przez cały rok sklep w którym mieszkańcy zaopatrują się w świeże owoce i warzywa  oraz produkty przetworzone w przetwórni.
  3. Gospodarstwo Barbary i Johanna Strasser z Steggraben w którym uprawia się zboża i przetwarza je na smaczne ciasteczka, makarony, musli i inne produkty ekologiczne.
  4. Gospodarstwo Stegmüller Irmgardi Johann z Eiblwimm zajmujące się hodowla krów i przetwórstwem mleka.
  5. Gospodarstwo rolne Hiesmayr Gertraud und Wolfgang z Jagerbaue dodatkowo zajmujące się hodowlą i sprzedażą bezpośrednią ryb.

Uczestnicy uzyskali teoretyczną i praktyczną wiedzę jak można poprawić poziom dochodów w gospodarstwie poprzez sprzedaż produktów przetworzonych. Przedstawione przykłady małego przetwórstwa jak i sprzedaży bezpośredniej funkcjonujące w Austrii są jasne, proste bez ograniczeń. Wyprodukowany produkt może być sprzedawany w gospodarstwie jak również może bez ograniczeń być sprzedawany w całej Unii Europejskiej. Uczestnicy zobaczyli konkretne przykłady małych przetwórni, stosowanych w nich technologii oraz prowadzenia sprzedaży wytworzonych w nich produktów na lokalnym rynku.

Podczas przejazdu do Austrii i w drodze powrotnej przetwórcy porównywali pracę austriackich kolegów z branży. Podziwiali piękne widoki austriackich gór, czyste i zadbane wsie i miasteczka. Wyjazd był okazją do wymiany doświadczeń, rozmawiano o różnych przepisach i wymogach, które obowiązują w obu krajach. Uczestnicy zobaczyli wiele rozwiązań, które można wprowadzić do naszych gospodarstw, ale wszyscy byli zgodni co do jednego, iż podlascy przetwórcy nie mają się czego wstydzić i mogą śmiało konkurować z krajami Unii Europejskiej.

 

Bożena Pruszyńska

Skip to content