Podlaska Agroliga 2016 – najlepsze gospodarstwa rolne i firmy

kwi 25, 2018 | Archiwum aktualności

Dorota i Andrzej Dziekońscy z powiatu monieckiego mistrzami Podlaskiej Agroligi 2016 w kategorii Rolnicy. Wśród firm najlepsza okazał się Grupa Agrocentrum Sp. z o.o. z Grajewa. Wyniki konkursu ogłoszono 7 lipca 2016 r. w Podlaskim Urzędzie Wojewódzkim, podczas uroczystego finału dwudziestej trzeciej Podlaskiej Agroligi organizowanej przez Podlaski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Szepietowie.O tytuł Mistrza ubiegało się osiem gospodarstw i sześć firm z dokończonymi inwestycjami. Wszystkie rentowne, cechujące się płynnością finansową, zadbane, wyróżniające się estetyką otoczenia oraz takie, których efektywność produkcji i wyniki wyróżniają je w skali województwa i kraju. Poziom tegorocznej edycji był bardzo wysoki.

Konkurs Podlaska Agroliga, co roku wyłania liderów agrobiznesu w kategorii gospodarstwa rolne i firmy. Celem konkursu jest popularyzacja osiągnięć najlepszych gospodarstw i firm działających w agrobiznesie pokazujemy, w jaki sposób można osiągać sukcesy na wsi. Komisja konkursowa dokonując wyboru brała pod uwagę m.in.: sposób organizacji produkcji, zastosowane technologie, posiadane certyfikaty, spełniane wymogi wzajemnej zgodności, potencjał produkcyjny, efektywność oraz relacje ze społecznością lokalną

13595640 1056468334419460 399327251 n

Dorota i Andrzej Dziekońscyze wsi Dziękonie, Mistrzowie Podlaskiej Agroligi 2016 w kategorii Rolnicy

I miejsce i tytuł Mistrza Podlaskiej Agroligi 2016 w kategorii ROLNICY Komisja przyznała Dorocie i Andrzejowi Dziekońskim ze wsi Dziękonie, gm. Mońki, pow. Moniecki. Małżeństwo od 35 lat prowadzi gospodarstwo rolne o powierzchni 44 ha. Grunty orne stanowią 36 ha i wykorzystywane są do produkcji pasz dla trzody chlewnej, głównie zbóż i łubinu. Produkcja zwierzęca to tucz świń w cyklu otwartym. Rocznie odchowuje się około 1000 szt. Chlewnia wyposażona jest w dwa paszociągi, mieszalnik pasz i wentylację mechaniczną sterowaną elektronicznie. Pan Andrzej już dawno zrozumiał, że z produkcji rolniczej zadowalających dochodów nie osiągnie, stąd pomysł sprzedaży mięsa z ubijanych w gospodarstwie tuczników. Stopniowo zwiększał ilość odchowywanych zwierząt i sprzedaż mięsa. Fundusze unijne umożliwiły rozwój gospodarstwa i przetwórstwa. Właściciele wybudowali masarnię, zakupili samochód dostawczy. Potem otworzyli w gospodarstwie sklep mięsny. Rocznie przerabiają do 4000 szt. tuczników. Wędliny znajdują nabywców nawet w Belgii. Pieniądze z „Różnicowania” wzbogaciły gospodarstwo w ciągnik i zestaw maszyn. Tak zorganizowane gospodarstwo daje gwarancję opłacalności nawet w trudnych warunkach, jakie obecnie panują w rolnictwie. W gospodarstwie panuje ład i porządek. Część wydzielona pod przetwórstwo ma utwardzoną powierzchnię. Zadbano również o część wypoczynkową, gdzie wybudowano altanę z kominkiem. Tu można odpocząć po licznych zajęciach.

DSC 6095

Grupa Agrocentrum Sp. z o.o. z Grajewa, Mistrz Podlaskiej Agroligi 2016 w kategorii Firma

Mistrzem wśród firm została Grupa Agrocentrum Sp. z o.o. z Grajewa. Jest to firma wyłącznie z polskim kapitałem, produkująca pasze według najwyższych światowych standardów. Prezesem jest Adam Pietruszyński. Zakład zatrudnia około 100 osób. Grupa Agrocentrum to nowoczesna firma z ponad 20-letnim doświadczeniem w produkcji mieszanek produkcyjnych. Produkują najwyższej jakości pasze dla wszystkich gatunków zwierząt gospodarskich. Głównym celem firmy jest tworzenie innowacyjnych produktów spełniających wymagania hodowców. W 2015 została uruchomiona druga w Grupie Agrocentrum, nowoczesna wytwórnia pasz produkcyjnych w Grajewie, posiadająca system higienizacji pasz i system podwójnej granulacji pasz bydlęcych. Nowa fabryka stanowi kompleks budynków, w skład których wchodzi wieża produkcyjna, stacje dozowania, magazyn wyrobów gotowyc’1, ekspedycja, laboratorium i budynek administracji. Potencjał produkcyjny wynosi 180 tys. ton pasz i premiksów rocznie. Produkcja wynosi 12 tys. ton miesięcznie, ale dynamicznie rośnie. Zakład jest tak zaplanowany, że w miarę zwiększających się potrzeb można będzie zamontować dodatkowe linie produkcyjne. Dzięki temu zwiększone zostaną moce przerobowe, a także będzie możliwe rozszerzenie asortymentu o nowe produkty wysokospecjalistyczne. Do produkcji stosowane są surowce najwyższej jakości. Rygorystyczna kontrola komponentów i stabilność receptur, sprawia, że produkty gwarantują efektywną produkcję oraz bezpieczeństwo zdrowia zwierząt i ludzi. Produkty są testowane na własnych fermach krów mlecznych, brojlerów i indyków, co umożliwia dostarczenie klientom sprawdzonych rozwiązań zapewniających wysokie wyniki ekonomiczne.

Tegoroczni mistrzowie będą reprezentować województwo podlaskie w finale krajowym. W dotychczasowej 23-letniej historii konkursu Podlasie zdobyło 12 tytułów mistrza krajowego i 19 tytułów wicemistrza krajowego. Tylko w ubiegłym roku gospodarstwa Anny i Sylwestra Jaszczołtów zdobyło tytuł Krajowego Mistrza Agroligi, a firma Metal-Fach zdobyła tytuł Wicemistrza Krajoweg.

Wnorowscy

Bożena i Janusz Wnorowscy,  I Wicemistrzowie Podlaskiej Agroligi 2016

Intertechstr

P.P.H.U. Inter Tech Piotr Jankowski, I Wicemistrz Podlaskiej Agroligi 2016

Mikolajstrona

Mikołaj Korol, Wicemistrz Podlaskiej Agroligi 2016

optima

PHU Optima Paweł Wyszyński, Wicemistrz Podlaskiej Agroligi 2016

Górny

Krystyna i Jerzy Górni z Wólki

Dzenneta

Dżenneta i Mirosław Bogdanowiczowie z Kruszynian

Miód

Zoja Grycuk z Szostakowa

Jarmocik

Barbara i Jan Jarmocik z wsi Orzechowicze

DSC 6120 2

Ewelina i Przemysław Leńkowscy ze wsi Pruska

Sodyba

PHU „Sodyba”, Puńsk

Syta Panna

Syta Panna – Beata Prejs-Siergiejewicz, Dłużniewo

Danex

Baza Maszynowa Danex, Rogienice Wielkie

MarcinRoszkowski

Finał Podlaskiej Agroligi 2016 uświetnił występ znakomitego skrzypka Marcina Roszkowskiego „Maestro Chives”

Rokietnica

Finał uświetnił występ Zespołu „Rokietnica” z Kulesz Kościelnych

 DSC06361

DSC05615

Uroczysta Gala Podlaskiej Agroligi 2016 była uwieńczeniem ciężkiej pracy rolników i przedsiębiorców biorących udział w konkursie. Trofea i dyplomy wręczyli m.in.: Bohdan Paszkowski Wojewoda Podlaski, Jerzy Leszczyński Marszałek Województwa Podlaskiego, Stefan Krajewski członek Zarządu Województwa Podlaskiego, Grzegorz Mikołajczyk Dyrektor PODR w Szepietowie wraz z zastępcą Markiem Skarżyńskim. Gratulacje laureatom złożył również Krzysztof Jurgiel Minister Rolnictwa przysyłając list gratulacyjny, który został odczytany podczas uroczystego otwarcia Galii. Wysiłki finalistów doceniły również ARR, Podlaska Izba Rolnicza i instytucje związane z rolnikami, przedstawiciele samorządów oraz firmy współpracujących z laureatami. Na finał licznie przybyli mistrzowie i laureaci poprzednich edycji konkursu. Dzięki konkursowi rolnicy mają kontakt z ludźmi agrobiznesu. Każda Gala Finałowa Agroligi to doskonała integracja rolników, dająca możliwość wymiany doświadczeń.

Agnieszka Zawistowska

 fot. Woiletta Cieszkowska,Robert Korczak

Wyniki konkursu Podlaska Agroliga 2016

Kategoria Rolnicy

MISTRZ PODLASKIEJ AGROLIGI 2016

Dorota i Andrzej Dziekońscy – Dziękonie, Mońki, pow. moniecki

I WICEMISTRZ PODLASKIEJ AGROLIGI 2016
Bożena i Janusz Wnorowscy – Nowe Wykno, gm. Kulesze Kościelne, pow. wysokomazowiecki

WICEMISTRZ PODLASKIEJ AGROLIGI 2016
Mikołaj Korol – Mielnik, gm. Melnik, pow. siemiatycki

LAUREACI PODLASKIEJ AGROLIGI 2016

Ewelina i Przemysław Leńkowscy -Bargłów Kościelny, pow. augustowski

Barbara i Jan Jarmocik – Orzechowicze, Bielsk Podlaski, pow. bielski

Zoja Grycuk – Szostakowo, gm. Czyże, pow. hajnowski

Dżenneta i Mirosław Bogdanowiczowie – Kruszyniany, gm. Krynki, pow. sokólski

Krystyna i Jerzy Górny – Wólka, gm. Filipów, pow. suwalski

 

Kategoria Firmy

MISTRZ PODLASKIEJ AGROLIGI 2016

Grupa Agrocentrum Sp z o.o. – Elewatorska 5, 19-203 Grajewo

 

I WICEMISTRZ PODLASKIEJ AGROLIGI 2016

P.P.H.U. Inter Tech Piotr Jankowski -Al. Wojska Polskiego 100, 18-300 Zambrów


WICEMISTRZ PODLASKIEJ AGROLIGI 2016

PHU Optima Paweł Wyszyński – ul. Zambrowska 18, 16-001 Kleosin

LAUREACI PODLASKIEJ AGROLIGI 2016

BM Danex – ul. Olszanka 27, Rogienice Wielkie, 18-516 Mały Płock

Syta Panna – Beata Prejs-Siergiejewicz – Dłużniewo 4A, Łomża

PHU „Sodyba” – ul. Morkusa 3, 16-515 Puńsk

Skip to content