Podlascy rolnicy dziękowali za plony

kwi 25, 2018 | Archiwum aktualności

W ostatnią niedzielę sierpnia rolnicy z województwa podlaskiego świętowali zakończenie żniw i dziękowali za tegoroczne plony. Dostojni goście, tradycyjne łamanie się chlebem upieczonym z mąki z tegorocznych zbiorów, barwny korowód dożynkowych wieńców i prezentacja tegorocznych plonów to kilka z wielu atrakcji, jakie towarzyszyły tegorocznym Dożynkom Wojewódzkim w Szumowie.

Święto Dziękczynienia za Plony otworzyło nabożeństwo w Cerkwi pw. Zaśnięcia NMP w Białymstoku. W intencji rolników modlono się również podczas mszy w kościele pw. NMP Częstochowskiej w Szumowie. Następnie barwny korowód dożynkowy przeszedł ulicami Szumowa na plac Wyzwolenia gdzie odbywały się dalsze uroczystości.

doz4

doz5

doz6

Podczas dożynek tradycyjnie zaszczytną rolę pełnią starostowie dożynek. W tym roku tą rolę pełnili: Ewa i Robert Truchel oraz Dorota i Mirosław Wildowicz, którzy przekazali Gospodarzowi Dożynek – Marszałkowi Województwa Podlaskiego Jerzemu Leszczyńskiemu – bochen chleba, upieczonego z mąki pochodzącej z tegorocznych zbiorów.

doz7

Jak co roku podczas Dożynek Wojewódzkich odbył się konkurs na najpiękniejszy wieniec dożynkowy: tradycyjny i nowoczesny. Konkurencja była ogromna, a wieńce – zwłaszcza te nowoczesne – wyglądały jak dzieła sztuki.

W kategorii wieńców tradycyjnych nagrody otrzymali:

  1. Nagrodę Marszałka Województwa Podlaskiego za zajęcie I miejscawieniec Koła Gospodyń Wiejskich Studzianki, Gmina Wasilków.
  2. Nagrodę  Wójta Gminy Szumowo za zajęcie II miejscawieniec
    z miejscowości Pęchratka Polska, Gmina Szumowo.
  1. Nagrodę Prezesa Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej za zajęcie III miejsca –  wieniec Powiatu Monieckiego reprezentowanego przez Zespół Knyszynianki.

doz10

W kategorii wieńców współczesnych nagrody otrzymali:

  1. Nagrodę Marszałka Województwa Podlaskiego za zajęcie I miejsca – wieniec z miejscowości Wyszomierz Wielki Rynołty.
  2. Nagrodę Wójta Gminy Szumowo za zajęcie II miejsca – wieniec z  miejscowości Zawyki, Gmina Suraż.
  3. Nagrodę Prezesa Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej za zajęcie III miejsca – wieniec z miejscowości Szumowo, Gmina Szumowo.

doz9

Dodatkowo podczas imprezy rozstrzygnięto konkurs zorganizowany przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Białymstoku „Żniwa mogą być bezpieczne”, oraz konkurs na „Najpiękniejszy ogródek przydomowy w gminie Szumowo”.

Podlaski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Szepietowie podczas tegorocznych Dożynek Wojewódzkich wręczył „Wigory”, statuetki przyznane za szczególne zasługi na rzecz podlaskiego rolnictwa. Statuetki otrzymali: Mariusz Dawidziuk, Wojciech Iwańczuk, Andrzej Remisiewicz, Stefan Sołomianko oraz Piotr Tyszka. Statuetki wręczył Stefan Krajewski, Członek Zarządu Województwa Podlaskiego oraz Grzegorz Mikołajczyk Dyrektor Podlaskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Szepietowie.

doz8

Dożynkowy festyn trwał przez całą niedzielę, a na jego uczestników czekało sporo atrakcji. Dożynkom towarzyszyła wystawa płodów rolnych, maszyn i urządzeń do produkcji rolnej, kiermasze produktów kulinarnych i żywnościowych. Dla dzieci zostało zorganizowane miasteczko zabaw. Bogaty program kulturalno-rozrywkowy oraz liczne atrakcje zapewniły przybyłym na imprezę niezapomniane przeżycia, a dzieciom pozwalały cieszyć się ostatnimi chwilami wakacji.

doz1

doz2doz3

Skip to content