Pierwszy przypadek ASF w Polsce

kwi 25, 2018 | Archiwum aktualności

Wystąpienie afrykańskiego pomoru świń (ASF) w Polsce według znawców tematu było kwestią czasu i tak niestety się stało. 17 lutego br. Główny Lekarz Weterynarii otrzymał oficjalnie wyniki badania laboratoryjnego potwierdzające znalezienie w badanej próbce materiału genetycznego wirusa ASF.

 

Przypadek ten dotyczy padłego dzika, którego znaleziono martwego w województwie podlaskim w gminie Szudziałowo w odległości około 1 km od granicy państwa z Białorusią. Dzisiaj wiemy już, że potwierdzony został drugi przypadek wirusa ASF u dzika, tym razem w gminie Krynki.  

Ludzie nie są wrażliwi na zakażenie wirusem ASF w związku z czym choroba ta nie stwarza zagrożenia dla ich zdrowia i życia. ASF jest wyjątkowo groźną i nieuleczalną, wysoce zakaźną i zaraźliwą wirusową chorobą świń domowych oraz dzikich, podlegającą obowiązkowi urzędowego zwalczania.

Wystąpienie choroby jest przyczyną poważnych strat ekonomicznych związanych z:

  •  padnięciami zwierząt,
  •  wypłatą odszkodowań,
  •  kosztami eradykacji.
  •  wstrzymaniem obrotu i eksportu świń oraz wieprzowiny.

Koszty działań związane z likwidacją 1 ogniska ASF (stado liczące 40 świń) to około 720 000 zł. Przy stadzie liczącym 20 000 świń ukształtują się na poziomie 15 milionów złotych. W przypadku stwierdzenia ASF i likwidacji stada właściciel otrzymuje pełne odszkodowanie z budżetu państwa.

Poniżej prezentujemy materiały z konferencji prasowej Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Stanisława Kalemby dotyczące wystąpienia AFS oraz zasad postępowania.

Tadeusz Kruszewski

Materiały konferencyjne ASF

Skip to content