Odbył się Finał Wojewódzki Olimpiady Młodych Producentów Rolnych

kwi 25, 2018 | Archiwum aktualności

49 uczestników sprawdziło swoją wiedzę w Finale Wojewódzkim Olimpiady Młodych Producentów Rolnych. 24 lutego w Podlaskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Szepietowie odbyło się rozstrzygnięcie XVIII edycji konkursu.

Olimpiada Młodych Producentów Rolnych jest współzawodnictwem z zakresu szeroko rozumianej wiedzy rolniczej, zarówno praktycznej, jak teoretycznej. W konkursie udział wzięły osoby w różnym wieku, uczniowie szkół rolniczych z województwa podlaskiego, studenci i rolnicy indywidualni – zwycięzcy eliminacji środowiskowych. Finał przebiegał w dwóch etapach. Na początku uczestnicy mieli za zadanie wypełnić test, składający się z 40 pytań jednokrotnego wyboru oraz 10 pytań, w których należało wskazać więcej niż jedną poprawną odpowiedź. Pytania opracowane zostały przez pracowników wydziału Inżynierii Produkcji i Energetyki z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie.

Młodzi rolnicy z najlepszymi wynikami testów przeszli do drugiego etapu – egzaminu ustnego przed komisją, która składała się z pracowników Politechniki Białostockiej oraz PODR w Szepietowie. Przewodniczącym Komisji był profesor Aleksander Kiryluk.

Ostatecznie wyłoniono 5 najlepszych producentów rolnych:
I miejsce – Tomasz Gołaszewski z miejscowości Ożary Wielkie
II miejsce – Damian Jaszczołt z miejscowości Skórzec
III miejsce – Kamil Kurowski z miejscowości Broniszewo
IV miejsce – Łukasz Bolejko z miejscowości Kozłowo
V miejsce – Wojciech Pryzmont z miejscowości Wasilówka

Dodatkowo przyznano 5 wyróżnień, które otrzymali: Tomasz Szoka, zam. Kowale, Daniel Ciupiński, zam. Smorczewo, Piotr Kulesza, zam. Kalinówka Basie, Bartosz Baczewski, zam. Choroszcz, Krzysztof Kryński, zam. Koski Wypychy.

Nagrody oraz grawertony wręczyła finalistom Ewa Kulikowska – Dyrektor Departamentu Rolnictwa i Obszarów Rybackich. Oprócz nagród pieniężnych uczestnicy otrzymali puchary ufundowane przez Stefana Krajewskiego Dyrektora Podlaskiego Oddziału Regionalnego ARiMR w Łomży oraz Wojciecha Kasjanowicza Dyrektora Oddziału Terenowego ARR w Białymstoku. Wojciech Dzierzgowski – Wicewojewoda Podlaski przekazał finalistom okolicznościowe albumy, zaś Dyrektor PODR w Szepietowie roczną prenumeratę Wiadomości Rolniczych.
Pani Dyrektor Ewa Kulikowska postanowiła dodatkowo wyróżnić nagrodą „niespodzianką” jedyną kobietę biorącą udział w Olimpiadzie – Justynę Kiedysz, zam. Długosielce.
Finaliści będą reprezentować nasze województwo w finale krajowym, który odbędzie się 6-7 marca 2014 r., podczas XX Międzynarodowych Targów Techniki Rolniczej „AGROTECH” w Kielcach.

Organizatorem finału wojewódzkiego był Sekretariat Regionalny Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich wspólnie z Podlaskim Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego w Szepietowie oraz Związkiem Młodzieży Wiejskiej.

Katarzyna Koc

Skip to content