Niedługo poznamy Krajowych Mistrzów Agroligi 2015

kwi 25, 2018 | Archiwum aktualności

Komisja konkursowa zakończyła wizytację gospodarstw Mistrzów wojewódzkich w całej Polsce. Podlasie odwiedziła 9 styczna 2016 roku. Powiat siemiatycki gościł liczną grupę Mistrzów Agroligi z poprzednich lat, którzy tworzą skład komisji konkursowej. Oceniają i wyłaniają najlepszego spośród najlepszych. Z taką formułą konkursu zmierzyli się Anna i Sylwester Jaszczołtowie z gminy Grodzisk – Mistrzowie Podlaskiej Agroligi 2015.

agroliga jaszczolt1

Rolnicy wraz z rodziną witają przybyłych gości z Polski oraz przedstawicieli samorządów lokalnych.

Gospodarstwo Sylwestra i Anny Jaszczołt słynie z największej produkcji mleka w okolicy. Zasoby ziemi użytkowanej rolniczo wynoszą 236 ha i systematycznie wzrastają. Rolnicy są prekursorami wielkostadnego chowu i hodowli bydła mlecznego na terenie Południowego Podlasia. Obecnie produkcja mleka wynosi ponad 1,67 mln litrów rocznie. Średnia wydajność mleczna w granicach 9200 l/szt. Utrzymuje się 360 sztuk bydła, a stado podstawowe liczy 180 krów. Od początku gospodarowania wprowadzano nowości do procesu produkcyjnego i realizowano innowacyjne projekty. Umiejętnie wykorzystano wsparcia z funduszy krajowych i unijnych, dzięki temu prezentowany jest wysoki standard gospodarstwa. Dodatkowo podjęto działalność pozarolniczą, którą ukierunkowano na wspomaganie produkcji roślinnej.
Niezwykła pracowitość, aktywność i zaangażowanie sprawiają, że Państwo Jaszczołtowie odnosili sukcesy w konkursach. W 2010 roku wygrali „VI Mleczne Mistrzostwa Polski”, w 2012 roku zajęli II miejsce w konkursie „Innowacyjny Młody Rolnik”.
Układ przestrzenny gospodarstwa jest bardzo nowoczesny, zadbany, zgodny z dobrą praktyką rolniczą. Część mieszkalna jest oddzielona od części produkcyjnej, stwarzając przez to dogodne warunki pracy, bezpieczeństwo i higienę pracy.
Oprócz pracy zawodowej – rolniczej, gospodarze znajdują czas na swoje pasje i uzdolnienia: kulinarne – Anny i muzyczne – Sylwestra.

Przypominamy uczestników Podlaskiej Agroligi 2015

Konkurs Agroliga organizowany jest na szczeblu wojewódzkim przez Ośrodki Doradztwa Rolniczego, zaś na szczeblu krajowym – przez Redakcję Audycji Rolnych Programu 1 TVP S.A. we współpracy ze Stowarzyszeniem AgroBiznesKlub. Tradycyjny patronat pełnią: Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Prezes ARiMR i Prezes ARR. Celem konkursu jest wyłonienie Mistrzów Krajowych AgroLigi w kategoriach: Rolnicy i Firmy.

W 2014 roku Grażyna i Dariusz Putkowscy z Rotek gmina Drohiczyn zostali nominowani do reprezentowania województwa podlaskiego na forum Polski. Znaleźli  się w czołówce nagrodzonych. W ogrodach Pałacu Prezydenckiego w Warszawie na uroczystym spotkaniu odebrali puchar i gratulacje z rąk Prezydenta Bronisława Komorowskiego.

agroliga jaszolt2

agrolig jaszczolt3

agroliga jaszolt4

Anna Szeryńska

 

Skip to content