Najlepsze gospodarstwo agroturystyczne województwa podlaskiego

kwi 25, 2018 | Archiwum aktualności

Pod taką nazwą rozegrał się w tym roku konkurs skierowany do kwater agroturystycznych, do którego zgłosiło się 14 uczestników z terenu całego województwa. Obecna edycja konkursu przeprowadzona została w dwóch kategoriach: gospodarstw wynajmujących maksymalnie 5 pokoi i gospodarstw wynajmujących 6-12 pokoi.

Uroczysty finał zorganizowano w dniu 11 października, w trakcie Jesiennych Targów Ogrodniczych. Wśród honorowych gości był Mikołaj Janowski – przedstawiciel Urzędu Marszałkowskiego oraz Marian Brożyna – przedstawiciel Urzędu Wojewódzkiego.
Spotkanie rozpoczął Jan Zalewski – Dyrektor PODR witając przybyłych gości. Następnie uczestnikom przedstawiono w postaci prezentacji komputerowej konkursowe kwatery, a po odczytaniu protokołu komisji konkursu z odwiedzin i oceny wszystkich zgłoszonych obiektów, wręczono przyznane nagrody w postaci pucharów i nagród pieniężnych:
• w kategorii gospodarstw agroturystycznych oferujących wypoczynek w kwaterze o maksymalnie 5 pokojach, otrzymały kwatery :
I miejsce: gospodarstwo agroturystyczne Zenona Borawskiego z Wizny w powiecie łomżyńskim,
II miejsce: „Siedlisko Leszczewek”, Wioletty Winnickiej oraz Heleny i Eugeniusza Dzienisiewicz z Leszczewka w powiecie suwalskim,
III miejsce: „Zagroda nad Bugiem” Dominiki Agaty Młynarczuk z Wojtkowic Glinnej w powiecie wysokomazowieckim
Ponadto Komisja przyznała w tej kategorii również wyróżnienie w postaci grawertonu i nagrody rzeczowej – za innowacyjne rozwiązania architektoniczne w organizowaniu turystycznej przestrzeni rekreacyjnej – gospodarstwu agroturystycznemu „Ranczo Pasynki”, Krystyny i Jana Lewoc z Pasynek w powiecie białostockim.
• w kategorii gospodarstw agroturystycznych oferujących wypoczynek w kwaterze o 6- 12 pokoi, otrzymały kwatery:
I miejsce: „Stanica kresowa” Edyty Szubskiej z miejscowości Poczopek w powiecie sokólskim;
II miejsce: „Dwór Bartnika” Marii Sapiołko z Narewki w powiecie hajnowskim;
III miejsce: „Ośrodek wypoczynkowy stajnia i pensjonat dla koni” Aleksandry Toczko z Żurobic w powiecie siemiatyckim
Ponadto Komisja przyznała w tej kategorii również wyróżnienie w postaci grawertonu i nagrody rzeczowej – za innowacyjną ofertę turystyczną – gospodarstwu agroturystycznemu „Leśne Zacisze”, Adama i Ewy Janewicz z Sosnowa w powiecie augustowskim.
Pozostali uczestnicy otrzymali okolicznościowe dyplomy – grawertony oraz nagrody rzeczowe.
Celem promocji przedsięwzięcia, przy wejściu do sali konferencyjnej, na której odbywało się podsumowanie konkursu przygotowano wystawę fotograficzną poświęconą konkursowiczom w postaci tablic ze zdjęciami z poszczególnych kwater agroturystycznych. Wystawę można było obejrzeć w trakcie przerw, jak również dostępna jest przez najbliższy czas w siedzibie PODR. Na zakończenie podsumowania, przybyli goście wzięli udział w promocji i degustacji produktu lokalnego, przygotowanego specjalnie na tą okazję. W spotkaniu udział wzięło 30 osób – głównie właściciele kwater agroturystycznych z rodzinami, mieszkańcy terenów wiejskich oraz specjaliści PODR.
Obecna edycja konkursu została również wzbogacona o kategorię specjalną „Niebieska Gwiazda Bezpiecznego Gospodarstwa Agroturystycznego”, którą przeprowadziła Wojewódzka Komenda Policji, a jej wyniki również zaprezentowano w trakcie finału wojewódzkiego konkursu. Wszystkie gospodarstwa otrzymały na rok „Niebieską Gwiazdę Bezpiecznego Gospodarstwa Agroturystycznego 2014”, zaś spośród zgłoszonych gospodarstw trzy równorzędne nagrody otrzymały:
• „Ranczo Pasynki” – Bezpieczne Gospodarstwo Przyjazne Rodzinie
• gospodarstwo agroturystyczne w Wiźnie – Bezpieczne Gospodarstwo z Pasją
• „Ośrodek wypoczynkowy stajnia i pensjonat dla koni” – Bezpieczne Gospodarstwo z Tradycją
Ponadto, spośród wszystkich gospodarstw wyróżniono „Gościniec Joanna” i „Siedlisko Leszczewek”.

Całość działania sfinansowano z funduszy Sekretariatu Regionalnego Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich w województwie podlaskim, natomiast realizacja leżała po stronie Podlaskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Szepietowie poprzez specjalistki Sekcji Wiejskiego Gospodarstwa Domowego i Agroturystyki, które wspierały merytorycznie właścicieli zgłaszanych gospodarstw agroturystycznych.

Udział w tego rodzaju projekcie wpływa aktywizująco na kwaterodawców w kierunku stałego udoskonalania oferty turystycznej i podnoszenia standardu oferowanych atrakcji. Organizacja regionalnego podsumowania i udział w nim jest bardzo ważny dla uczestników, gdyż daje możliwość wzajemnego poznawania się kwaterodawców, podpatrywania dobrych praktyk i wymiany doświadczeń, a w przyszłości może przyczynić się do nawiązania szerszej współpracy.
Dzięki reprezentowaniu poszczególnych gmin czy powiatów, nierzadko gospodarstwa agroturystyczne otrzymują także od władz lokalnych nagrody, które są również cennymi trofeami w dorobku kwatery. W tym roku Zenon Borawski z Wizny otrzymał nagrodę Starosty Łomżyńskiego, Edytę Szubską nagrodził Starosta Sokólski, zaś Aleksandra Toczko otrzymała nagrody od Przewodniczącego Rady Powiatu Siemiatyckiego i od Wójta Gminy Dziadkowice.
Wszystkim finalistom konkursu gratulujemy osiągnięć i życzymy dalszych sukcesów.

Joanna Czarkowska

Skip to content