Młodzi rolnicy w Brukseli

kwi 25, 2018 | Archiwum aktualności

W dniach 6-7 kwietnia 2016 roku w Parlamencie Europejskim w Brukseli, pod patronatem Grupy Europejskiej Partii Ludowej (EPL), odbył się III Europejski Kongres Młodych Rolników. Wydarzenie to miało służyć promocji ludzi młodych zajmujących się rolnictwem. Polska delegacja liczyła 44 uczestników, stanowiła najliczniejszą reprezentację.

W trakcie Kongresu przedstawione zostały projekty z krajów członkowskich, wyłonione do konkursu dla najlepszego rolnika. Wyróżnionych zostało kilka bardzo ciekawych przedsięwzięć. Na nagrodę zasłużyli młodzi rolnicy z Austrii, Bułgarii, Grecji i Łotwy.

W programie przewidziano również wystąpienia i dyskusje z przedstawicielami organizacji rolniczych, w tym Europejskiej Rady Młodych Rolników. Głos zabrali również posłowie do Parlamentu Europejskiego m.in. przewodniczący komisji rolnictwa i obszarów wiejskich Czesław Siekierski.

Kongres był doskonałą okazją do dyskusji na temat problemów z jakimi obecnie muszą się zmierzać młodzi rolnicy w Polsce. Podczas spotkań padało mnóstwo pytań dotyczących kryzysu na rynku mleka i wieprzowiny, wysokiej ceny ziemi oraz wycofaniu substancji czynnych środków ochrony roślin.

Polska reprezentacja młodych rolników brała udział w Kongresie na zaproszenie polskich europosłów: Jarosława Kalinowskiego, Czesława Siekierskiego, Krzysztofa Hetmana oraz Andrzeja Grzyba.

1a

 

3b

4c

2a

4b

4a

Agnieszka Zawistowska

Skip to content