Maszynowa gala i targi budowlane

kwi 25, 2018 | Archiwum aktualności

Setki maszyn rolniczych, pokazy pracy sprzętu do zbioru zieloneki i instalacji odnawialnych źródeł energii, bogata oferta wystawiennicza, liczne wykłady i konkursy sprawiły, że do Szepietowa 30 i 31 maja przybyło kilkanaście tysięcy zwiedzających. Podlaski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Szepietowie już po raz dziesiąty zorganizował Zieloną Galę i po raz ósmy Podlaskie Targi Budownictwa Wiejskiego. Rolnicy mieli okazję dokonać pełnego przeglądu maszyn do zbioru i konserwacji zielonek oraz zapoznać się z nowościami na rynku budowlanym.

1938 1

Zielona Gala to impreza, która ułatwia rolnikom podjęcie decyzji o zakupie maszyn zielonkowych. Do Szepietowa przyjechali wiodący producenci maszyn rolniczych. W jednym miejscu można było dokonać przeglądu maszyn, kosztów ich eksploatacji i wydajności, a także zapoznać się z technologią zbioru. Rolnicy pytali przede wszystkim o ceny, interesowali się nowościami i rozwiązaniami konstrukcyjnymi.

Co ważne, w Szepietowie maszyny można było zobaczyć nie tylko na placu wystawowym, ale także podczas pracy. Na łąkę wjechały: kosiarki, przetrząsacze, zgrabiarki, prasy zwijające, owijarki i prasoowijarki oraz przyczepy zbierające i samozałodowcze. W sumie swoje możliwości techniczne zaprezentowało 58 zestawów maszyn.

Fotorelacja z pokazów Zielonej Gali

 Kosiarki z prawie 50-letnią tradycją

Obecnie na rynku mamy ogromny wybór kosiarek: dyskowe, z bocznym, czy centralnym zawieszeniem. W Szepietowie zaprezentowano szeroką gamę produktów. Uwagę rolników zwracała kosiarka z centralnym zawieszeniem marki Kuhn (GMD 3110).

– Jest to pierwsza na świecie kosiarka z całkowicie bezobsługową belką tnącą, w której przez cały czas eksploatacji nie trzeba wymieniać oleju – tłumaczy Ireneusz Gałka, przedstawiciel firmy Kuhn, której dealerem jest Primator z Czyżewa. –  Kosiarka posiada hydropneumatyczny system zawieszenia belki, w przypadku uderzenia w przeszkodę belka odchyla się, a po jej ominięciu powraca do pozycji roboczej, bez konieczności zatrzymania ciągnika – wyjaśnia przedstawiciel.

Maszyny z Podlasia

Do Szepietowa chętnie przyjeżdżają rodzimi producenci sprzętu rolniczego. Nie mogło zabraknąć jednego z największych w regionie producenta maszyn firmy Pronar. Producent z miejscowości Narew zaprezentował na targach pełną linię maszyn do zbioru zielonek.

– Rolnicy stawiają na polski sprzęt – mówi Tomasz Kotowicz z Pronaru. Główny czynnik przy dokonywaniu zakupu to stosunek jakości do ceny, za naszymi produktami stoji wysoka jakość zastosowanych materiałów oraz technologie wykorzystywane przy produkcji. Bardzo ważna jest opinia użytkowników.

Swoje produkty prezentowały również mniejsze firmy, które dynamicznie wkraczają na rynek, takim przykładem jest Inter-Tech z Zambrowa. W Szepietowie zaprezentowała tegoroczną nowość  – zgrabiarkę KT 420.

– W maszynie wykorzystano podzespoły renomowanej firmy, nasz sprzęt nie ustępuje markowym produktom. Naszym największym atutem jest cena – mówi Marcin Kraska z firmy z Zambrowa.

Lider wśród prasoowijarek

– Prasoowijarka McHale Fusion 3 to innowacyjna technologia, dzięki której zaoszczędzamy czas i pieniądze, może zarówno robić bele i za chwilę je owijać – tłumaczy Leszek Domierz, dyrektor handlowy firmy Danex. – Jest to maszyna bardzo wydajna, szybko robi bele i mocno je zbija. W prasoowijarce zastosowano duże koła, dzięki czemu maszyna nie topi się na podmokłych gruncie – dodaje wystawca. Maszyna może współpracować z ciągnikami o małej mocy, wystarczy już silnik 110 KM.

Nagrodzona przyczepa samozbierająca

Podbieracz o szerokości 2 metrów, 45 noży tnących, pojemność ponad 75 m3 oraz wielka niezawodność sprawiły, że przyczepa samozbierająca Strautmann Giga-Vitesse 4001 została hitem tegorocznej imprezy, maszynę zaprezentowała firma Contractus z Białegostoku. Przyczepę wyróżnia zastosowany system ciągłego przepływu CFS, jest to specjalna konstrukcja podbieracza i walców przyspieszających podbieracz – wyjaśnia Norbert Morzy z białostockiej firmy. Konstrukcja rotoru pozwala zwiększyć wydajność maszyny nawet o 20%, jest to idealna przyczepa do dużych gospodarstw – dodaje wystawca.

Bezpieczna praca przede wszystkim

Pokazom maszynowym towarzyszyła demonstracja bezpiecznej pracy maszyn do zbioru zielonek, zorganizowana przez KRUS OR w Białymstoku. Udzielono wielu wskazówek m.in. co do ubioru traktorzysty, wyposażenia ciągnika, jego prawidłowego użytkowania i sprawdzenia stanu technicznego maszyn rolniczych.

– Podczas pracy maszyny nikt oprócz kierowcy nie może się znajdować w kabinie ciągnika – przestrzegał Marek Milewski z KRUS-u. – Nie opuszczamy ciągnika przodem, a przed tym zawsze należy wyłączyć silnik. Należy pamiętać o odpowiednim ubiorze, buty muszą mieć dobry protektor i podwyższoną cholewkę, która ochroni nogę przed skręceniem. W kabinie powinna znajdować się apteczka i gaśnica proszkowa – instruował pracownik KRUS.

Budownictwo dla rolników

Podlaskie Targi Budownictwa Wiejskiego przyciągnęły do Szepietowa kilkudziesięciu wystawców. Można było się dowiedzieć, jak nowocześnie i zgodnie z najnowszymi trendami wybudować budynki inwentarskie. Wystawcy prezentowali rozwiązania konstrukcyjne te drewniane, jak i te coraz chętniej wybierane przez rolników – stalowe. Po raz pierwszy na targi budowlane przyjechała firma Llentabhallen z Gdańska, oferująca hale dla rolnictwa.

– Coraz częściej obiekty stalowe znajdują zastosowanie w rolnictwie – mówi Lech Wojtach z Llentabhallen. – Nasze konstrukcje sprawdzają się w obiektach o dużej rozpiętości, są lekkie i nie wymagają konserwacji.

Na targach rolnicy mogli zapoznać się z nowościami dostępnymi na rynku. Karol Gołaszewski zaprezentował autorski system napowietrzania gnojowicy, jest to alternatywa dla mieszadeł mechanicznych śmigłowych.

– Mieszanie gnojowicy następuje poprzez doprowadzenie powietrza pod kożuch, w efekcie powstaje jednorodna, płynna masa, łatwa do zarządzania – wyjaśnia wynalazca konstrukcji.– Gnojowica po napowietrzaniu jest bogatsza w azot i magnez, nie ma potrzeby stosowania nawozów azotowych i magnezowych.

Wiertnica Geotermalna GRD 4R hitem Targów Budowlanych

30 maja odbył się Dzień z Odnawialnymi Źródłami Energii. Była to doskonała okazja do zapoznania się z korzyściami płynącymi z zastosowania systemów energooszczędnych i wymogami niezbędnymi przy ich instalacji.

Firma OPTIMA POLSKA przygotowała blok tematyczny. Eksperci udzielili szczegółowych informacji na temat istniejących rozwiązań, kosztów inwestycji i możliwości dofinansowania. Na zainteresowanych czekały liczne pokazy, m.in. pracę instalacji fotowoltaicznej i systemów solarnych, wiele emocji wśród zwiedzających wzbudzały dokonywane na żywo odwierty do pomp ciepła. Za hit targów budowlanych uznano wiertnicę geotermalną GRD 4R. Dodatkową atrakcją na stoisku była możliwość obejrzenia samochodu elektrycznego Nissan E-NV200.

1338 15

1338 16

Hit Zielonej Gali – przyczepa samozbierająca Strautmann Giga-Vitesse 4001

 

1938 6

1338 13

1338 14

1938 10

1938 5

Podlaskie Targi Budownictwa Wiejskiego

1938 91

1938 81

 

Dzień z Odnawialnymi Źródłami Energi

1938 2

 

1338 12

Hit Targów Budowlnych – Wiertnica Geotermalna GRD 4R 

1938 3

 

1938 71

Dla najbardziej wytrwałych uczestników pokazów Zielonej Gali czekał bon na zakupy o wartości 1000 zł, ufundowany przez firmę HANBUD. Szczesliwym zwyciescą loterii został Adam Kozłowski z miejscowości Zawady.

Marlena Zaremba

fot. Wioletta Cieszkowska 

 

Skip to content