65 lat za nami – Jubileusz PODR w Szepietowie

kwi 25, 2018 | Archiwum aktualności

18 września Podlaski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Szepietowie świętował 65-lecie istnienia. Dużo mówiono o historii zakładu, wybiegano też w przyszłości, nie brakowało odznaczeń, gratulacji i podziękowań. Najważniejszym wydarzeniem Jubileuszu było nadanie Ośrodkowi sztandaru.

Podlaski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Szepietowie już 65 lat towarzyszy podlaskim rolnikom. W ciągu sześćdziesięciu pięciu lat różne były losy Ośrodka, przechodził okresy rozkwitu ale i obaw o swój byt, zawsze jednak dobrze służył rolnikom i mieszkańcom wsi. Długoletnie doświadczenie i zaangażowanie doradców sprawia, że Ośrodek należy do wiodących jednostek doradztwa rolniczego kraju. Stałą misją doradców jest świadczenie wszechstronnej pomocy rolnikom, mieszkańcom obszarów wiejskich i przedsiębiorcom z branży rolniczej. Główna idea Ośrodka to:

Wiedza  Praca i Doświadczenie w służbie Ziemi naszej

Te symboliczne słowa zostały umieszczone na sztandarze, nadanym przy okazji Jubileuszu. W ten sposób został upamiętniony wspólny, wieloletni wysiłek pracowników i podlaskich rolników.

Obchody 65-lecia rozpoczęły się już przed południem w siedzibie Podlaskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Szepietowie. Wystawa historii zakładu była okazją do pierwszych wspomnień i refleksji.


O godz. 12 w Kościele p.w. św. Anny w Dąbrówce Kościelnej odbyła się msza święta wraz z wyświęceniem sztandaru, w intencji pracowników Ośrodka i rolników, celebrowana przez Janusza Stepnowskiego biskupa łomżyńskiego oraz Antoniego Dydycza biskupa drohiczyńskiego. Oprawę muzyczną nabożeństwa zapewnił Chór Polskiej Pieśni Narodowej w Bielsku Podlaskim pod kierownictwem  Elżbiety Bilmin. We mszy świętej uczestniczyły poczty sztandarowe: ARiMR, PIR, PSP w Wysokiem Mazowieckiem i OSP w Szepietowie oraz szkół rolniczych z województwa podlaskiego.

Na Jubileuszowe uroczystości przybyli liczni goście: parlamentarzyści, władze wojewódzkie, samorządowe, kościelne, przedstawiciele instytucji związanych z rolnictwem i oczywiście rolnicy. Uroczystości odbyły się w sali bankietowej w Kuczynie.

Przy okazji Jubileuszu Podlaski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Szepietowie został uhonorowany medalem Św. Izydora Oracza. Witold Karczewski przewodniczący stowarzyszenia  i  biskup Janusz Stepnowski na ręce Jana Zalewskiego dyrektora PODR wręczyli medal – symbol ożywienia i inspirowania szczytnej misji wspierania i krzewienia czci Świętego Izydora.

Szczególnym wydarzeniem dla pracowników Ośrodka był moment wręczenia państwowych i resortowych odznaczeń. Prezydent RP Bronisław Komorowski  przyznał medale za wzorowe i wyjątkowo sumienne wykonywanie obowiązków wynikających z pracy zawodowej. Tomasz Jędrzęjczak sekretarza stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów przekazał złote, srebrne i brązowe medale zasłużonym doradcom.

Z okazji 65-lecia minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi przyznał odznaczenia „Zasłużony dla rolnictwa”. Zofia Szalczyk podsekretarz stanu w MRiRW honoruje doradców.

Nie obyłoby się Jubileuszu bez Wigorów – statuetki PODR w Szepietowie trafiły do osób, które w szczególny sposób wpisały się w rozwój Ośrodka i rolnictwa północno-wschodniej Polski. Wśród szczęśliwców znaleźli się:

– Krzysztof Radziszewski – prezes zarządu Spółdzielczego Banku Rozwoju w Szepietowie

– Stefan Krajewski – dyrektor OR ARiMR w Łomży

– Grzegorz Leszczyński – prezes zarządu Podlaskiej Izby Rolniczej

– Barbara Sołomiewicz – dyrektor OR KRUS w Białymstoku

– Adam Dąbrowski – Polskie Radio Białystok

– Barbara Kociakowska – Gazeta Współczesna

– Małgorzata Sawicka – Redaktor Naczelna Podlaskiego Agro

– Danuta Bagińska

– Henryk Śledziewski

Gratulacjom i podziękowaniom nie było końca. Wielu gości swoją karierę zawodową zaczynało właśnie w Podlaskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego m.in. Wojciech Dzierzgowski wicewojewoda podlaski i Jerzy Leszczyński zastępca dyrektora oddziału Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Łomży, a także wielu samorządowców – wójtów i burmistrzów.

 

MZ

Skip to content