Wiosenne Targi Ogrodnicze i Targi Pszczelarskie za nami

kwi 22, 2018 | Aktualności

Po raz kolejny Wiosenne Targi Ogrodnicze i Targi Pszczelarskie otworzyły kalendarz imprez targowo-wystawienniczych Podlaskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Szepietowie. 21 i 22 kwietnia Agroarena zapełniła się wystawcami i zwiedzającymi z całego woj. podlaskiego i nie tylko.

Blisko dwustu producentów krzewów, drzew ozdobnych i owocowych, nasion cebul i rozsad prezentowało swoją ofertę. Każdy z klientów mógł zakupić rośliny do swego ogrodu, na taras czy balkon. Wybór był ogromny. Jednak jak podkreślają sprzedający, obecnie poszukiwane są rośliny rzadko widywane w polskich ogrodach, miłośnicy zieleni wypatrują „perełek” aby ich przydomowe oazy zieleni wyróżniały się na tle innych ogrodów. Do łask wracają też kwiaty z „babcinego ogródka” takie jak piwonie, floksy, malwy, lilaki czyli bzy.

Targom towarzyszyły wykłady i konferencje. Dużym zainteresowaniem cieszyła się konferencja dotycząca nowoczesnego chowu królików którą poprowadził prof. dr hab. Paweł Bielański z Instytutu Zootechniki – PIB w Krakowie. Zwiedzający licznie uczestniczyli w wykładzie Izabeli Targ nt. zakładania ogrodu terapeutycznego Miłośnicy i pasjonaci pszczelarstwa mieli okazję wysłuchać prelekcji dr hab. Krzysztofa Olszewskiego z Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie o przydatności ula korpusowego we współczesnej gospodarce pasiecznej.

Jak co roku dyrekcja Podlaskiego Ośrodka Rolniczego doceniła i wyróżniła najlepszych wystawców i ich produkty. Za hit wystawy komisja konkursowa uznała surfinię odmiany „BabyDoll” z gospodarstwa ogrodniczego „Wielgat” – Wola Zambrowska. Nagrodę za najatrakcyjniejsze stoisko odebrali Danuta i Wiktor Wróblewscy z Bielska Podlaskiego. Niezwykle atrakcyjnie prezentowało się stoisko firmy Drewnopol ze Starej Kamionki, które zostało wyróżnione tytułem najbogatsza oferta. W kategorii najlepszy produkt pszczelarski trofeum otrzymał Alfred Kuciński Gospodarstwo Pasieczne „Pasieka” z Pieniężna za miód ze spadzi iglastej.

Równocześnie z Wiosennymi Targami Ogrodniczymi i Targami Pszczelarskimi odbyła się Wystawa Królików. Te urocze i niezwykle przyjazne futrzaki wzbudziły największe zainteresowanie wśród najmłodszych zwiedzających.

Z myślą o młodzieży szkolnej i dzieciach przygotowany został konkurs „dziecko bezpieczne na wsi” , w którym do zdobycia były drobne upominki ufundowane przez PODR Szepietowo, KRUS Oddział Terenowy w Białymstoku i PIP w Białymstoku. Dorośli zwiedzający mogli wykazać się wiedzą w trakcie konkursu „Zgadnij co to za roślina?” – dla nich również zostały przygotowane atrakcyjne nagrody ufundowane przez PODR Szepietowo.

Wiosenne Targi Ogrodnicze i Targi Pszczelarskie to nie tylko okazja do zapoznania się z nowinkami ogrodniczymi i zakupu nowych nasadzeń. To również czas na wręczenie odznaczeń Zasłużony dla Rolnictwa. W imieniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi wyróżnienia te wręczyła Dyrektor Generalna w MRiRW – Mirosława Jaroszewicz-Łojewska. Uhonorowani odznaka Zasłużony dla Rolnictwa zostali: Janusz Okurowski, Lucyna Kalenik, Ewa Sokołowska, Franciszek Gryszkiewicz, Stanisław Witold Chojnowski, Sławomir Kamienowski, Jolanta Czaplicka

Anna Kostro

Fot: Wioletta Cieszkowska, Krzysztof Kuteszko

Odsłony : 425
Skip to content