Zakładanie ogrodu terapeutycznego

kwi 5, 2018 | Aktualności

Ogród od wieków kojarzony jest z oazą spokoju i miejscem wypoczynku. Jest przestrzenią, w której dzięki kojącemu działaniu otaczającej, zorganizowanej zieleni człowiek wypoczywa, regeneruje siły i uzyskuje wewnętrzny spokój. Stąd też idea ogrodu terapeutycznego i szerzej rozumianej ogrodoterapii.

Można przyjąć, że wszystkie ogrody mają właściwości terapeutyczne. Istnieją jednak pewne wskazówki dotyczące projektowania ogrodów przeznaczonych dla osób ze schorzeniami i niepełnosprawnościami, dzięki którym są one łatwiejsze w użytkowaniu przez pacjentów, a swoimi właściwościami wspierają konkretne zajęcia terapeutyczne. Projektując ogród, szczególnie z myślą o osobach mniej sprawnych, trzeba pamiętać, aby był pozbawiony barier i nie stwarzał zagrożeń. Należy brać pod uwagę potrzeby przyszłych użytkowników, np. osób na wózkach inwalidzkich czy niewidomych i niedowidzących.

Jeśli jesteście zainteresowani ogrodoterapią i zakładaniem ogrodów terapeutycznych, zapraszamy do Szepietowa na Wiosenne Targi Ogrodnicze 2018. Wytyczne dotyczące projektowania ogrodów leczniczych będą tematem niedzielnego wykładu, który odbędzie się 22 kwietnia o godzinie 11.00 w sali nr 4 w budynku biurowym Podlaskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Szepietowie.

Izabela Targ

Odsłony : 258
Skip to content