Wiosenna pobudka! Zbliżają się Wiosenne Targi Ogrodnicze i Targi Pszczelarskie

mar 28, 2018 | Aktualności

Wiosna jest idealnym czasem na wprowadzanie zmian w ogrodzie. Nie ważne czy mieszkasz na wsi czy w mieście, czy posiadasz duży ogród czy tylko niewielki balkon lub taras. Już dziś zapraszamy na Wiosenne Targi Ogrodnicze i Targi Pszczelarskie, które odbędą się 21 i 22 kwietnia w Podlaskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Szepietowie. Tu każdy miłośnik zieleni znajdzie coś dla siebie.

Wszystko do sadu i ogrodu

Zanim zacznie się prawdziwa praca w ogrodzie warto rozeznać się, jakie roślinne trendy panują w tym roku. Urządzanie tarasu, balkonu czy przydomowych rabat nie jest bowiem łatwą sztuką. Właśnie dlatego zapraszamy na Targi Ogrodnicze. Na terenach Agroareny PODR Szepietowo prezentować się będą przedsiębiorstwa produkujące materiał szkółkarski owocowy i ozdobny meble ogrodowe, altany czy ogrodzenia. Działkowicze będą mogli zobaczyć także domki letniskowe czy domki narzędziowe oraz skorzystać z usług firm zajmujących się projektowaniem terenów zielonych.

Wykłady i konferencje

Rośliny odgrywają kluczową rolę w życiu człowieka, tworzą nasze naturalne środowisko i dostarczają nam tlenu. Bezpośredni kontakt z nimi wywiera pozytywny wpływ na stan naszego zdrowia fizycznego i psychicznego. Stąd idea zakładania ogrodów terapeutycznych. Temat ten zostanie szeroko omówiony podczas wykładu Izabeli Targ z PODR Szepietowo w niedzielę 22 kwietnia.

O tym, że świat bez pszczół nie ma racji bytu nie trzeba chyba nikogo przekonywać. Pszczoły wymierają w zastraszającym tempie i pozostawiają nas bez alternatywy w rolnictwie i sadownictwie. Pszczoła miodna jest stałym i niezastąpionym elementem produkcji rolnej. Temat hodowli pszczół i przydatności ula korpusowego we współczesnej gospodarce pasiecznej przybliży dr hab. Krzysztof Olszewski z Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie.

Dla miłośników królików przygotowana została konferencja „Nowoczesny chów królików”, którą poprowadziprof. dr hab. Paweł Bielański, Instytut Zootechniki – PIB w Krakowie. Poruszone zostaną na niej tematy dobrostanu, znaczenia gospodarczego królików i możliwość ich wykorzystania w chowie ekologicznym a także profilaktyki zdrowotnej.

Konkursy z nagrodami

Tegoroczna edycja targów obfituje w liczne konkursy z atrakcyjnymi nagrodami. Pierwszego dnia zapraszamy do namiotu PODR, gdzie będzie można sprawdzić swoją wiedzę ze znajomości roślin. Dla najmłodszych przygotowaliśmy konkurs „Dziecko bezpieczne na wsi” współorganizowany przez PODR Szepietowo, KRUS Oddział Terenowy w Białymstoku i PIP w Białymstoku.

Właściciele najatrakcyjniejszych stoisk, wytwórcy najlepszego produktu pszczelarskiego i wystawcy z najbogatszą ofertą zostaną nagrodzeni przez organizatorów. Zostanie również przyznana nagroda za hit targów.

Co w tym roku przyciągnie szczególną uwagę kupujących? Może będą to rośliny cieszące się niesłabnąca popularnością od wielu już lat takie jak róże, hortensje czy trawy ozdobne, a może będą to nowości ogrodnicze.

 

Program Wiosennych Targów Ogrodniczych i Targów Pszczelarskich
Sobota 21 kwietnia 2018 r.
9.00 Konferencja: Nowoczesny chów królików – prof. dr hab. Paweł Bielański, Instytut Zootechniki – PIB w Krakowie (budynek główny, sala nr 4)
10.00 Otwarcie targów – Adam Niebrzydowski, Dyrektor PODR Szepietowo
10.30 Otwarcie stacji meteorologicznej – prof. dr hab. Stanisław Krasowicz, IUNG – PIB w Puławach
13.00 Praktyczny pokaz oceny królików – Tadeusz Kwiatkowski, Grzegorz Otulakowski – Krajowe Centrum Hodowli Zwierząt w Warszawie (tereny wystawowe, ring główny)
Niedziela 22 kwietnia 2018 r.
10.00 Wykład: Przydatność ula korpusowego we współczesnej gospodarce pasiecznej – dr hab. Krzysztof Olszewski, Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie (ośrodek szkoleniowy)
11.00 Wykład: Zakładanie ogrodu terapeutycznego – Izabela Targ, PODR Szepietowo (budynek główny, sala nr 4)
12.30 Rozstrzygnięcie konkursów: Hit Targów, Najatrakcyjniejsze stoisko, Najbogatsza oferta i Najlepszy produkt pszczelarski (tereny wystawowe)

W programie również:

–        Wystawa królików

–        Doradztwo rolnicze

–        Odpłatne wypełnianie wniosków

–        Produkty regionalne i ekologiczne

–        Bogata oferta targowa

–        Konkurs: „Dziecko bezpieczne na wsi” (namiot PODR);

–        Konkurs: „Zgadnij co to za roślina?” (sobota, namiot PODR)

8.00 – 16.00 Zwiedzanie stoisk wystawienniczych

Anna Kostro

Odsłony : 208
Skip to content