Przygotuj ogród do zimy

wrz 20, 2017 | Aktualności

Antonówka, kosztela węgierka, renkloda, a może jednak malina lub borówka, czy też rośliny ozdobne? Sezon ogrodniczy dobiega końca. To ostatni dzwonek na dokonanie nasadzeń i przygotowania ogrodu do zimy. Już 7 i 8 października na terenach wystawowych Podlaskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Szepietowie można będzie zakupić materiał szkółkarski oraz dowiedzieć się jak przygotować rośliny przed zimowym spoczynkiem.

XXIV Jesienne Targi Ogrodnicze to odpowiedź na zmieniające się potrzeby klientów. Targi obejmujące swym zakresem każdy sektor ogrodniczy, dedykowane są przedstawicielom firm wykonujących ogrody, właścicielom gospodarstw ogrodniczych i szkółkarskich oraz miłośnikom ogrodów.

W tegorocznym programie targów znajdzie się prezentacja szerokiej gamy roślin i artykułów szkółkarskich, maszyn i urządzeń do prac ogrodowych oraz zabudowy, wyposażenia i aranżacji ogrodów. Nie zabraknie bogatej oferty nawozów i podłoży ogrodniczych. Zwiedzający będą mogli zasięgnąć porady jak wzmocnić i zabezpieczyć rośliny przed zimą, aby na wiosnę móc cieszyć się pięknym ogrodem, a także móc skorzystać z jego dobroczynnych właściwości. Temat hortiterapii przedstawi Beata Płoszaj-Witkowska z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. Hortiterapia nie jest jeszcze powszechnie znaną metodą wspomagającą leczenie, przez wielu lekarzy wciąż nieuznawaną, ale dzięki pracy naukowców zaczyna być zauważana i coraz bardziej doceniana. Podczas wykładów poruszone zostaną również tematy estetyzacji obszarów wiejskich i wyznaczania zbioru oraz pozbiorczego traktowania jabłek. Pszczelarzy i miłośników pszczół zapraszamy na konferencję której tematem przewodnim będą zagrożenia w polskim pszczelarstwie.

W tym roku odbędzie się piąta edycja Targów Leśnych „Las i My”. Z myślą o posiadaczach lasów organizujemy, wspólnie z RDLP w Białymstoku i Nadleśnictwem Rudka, jedno z największych w województwie wydarzeń związanych z gospodarką leśną. Przez dwa dni Szepietowo stanie się mekką dla leśników i właścicieli lasów prywatnych. To właśnie dla tych ostatnich przygotowana została konferencja pn. „Usługi leśne w lasach prywatnych”. Zwiedzający będą mogli obejrzeć ciekawe pokazy maszyn wielooperacyjnych, skosztować dziczyzny przyrządzonej przez znamienitego kucharza Grzegorza Russaka. Wśród atrakcji nie zabraknie również przeglądu sygnałów myśliwskich, pokazów sokolnictwa i cieszącej się ogromną popularnością sztafety drwali.

Na szepietowskich targach tradycyjnie zostanie przedstawiona bogata oferta produktu regionalnego i rękodzieła. Będzie można zasmakować w chlebie ze smalczykiem i popić domowym trunkiem.

Informacje dla wystawców

Targi Ogrodnicze „Jesień w sadzie i ogrodzie” Targi Leśne „Las i My”

7-8 października 2017 r.

PROGRAM

SOBOTA, 7 października

10.00 Otwarcie Targów (tereny wystawowe)

11.00 Konferencja: „Usługi leśne w lasach prywatnych” (budynek główny, sala nr 4)

– „Nadzór nad gospodarką w lasach prywatnych w Nadleśnictwie Rudka” – Sylwester Kowalczuk, Nadleśnictwo Rudka

– „Możliwości i ograniczenia świadczenia usług leśnych w lasach prywatnych” – Kazimierz Antowski, Polski Związek Zrzeszeń Leśnych; Włodzimierz Pędziwiatr, Podlaskie Stowarzyszenie Właścicieli Lasów Prywatnych

– „Zakłady Usług Leśnych, a lasy prywatne” – potencjał ludzki i sprzętowy polskich przedsiębiorców leśnych w kontekście jego wykorzystania przez prywatnych właścicieli
lasów” – Rafał Jajor, Nowa Gazeta Leśna

– „Rynek usług leśnych w lasach prywatnych” – Piotr Gołos, Instytut Badawczy Leśnictwa

NIEDZIELA, 8 października

10.00 Sztafeta Drwali

10.00 Konferencja: „Współczesne zagrożenia w polskim pszczelarstwie” – Mariusz Chachuła, Technikum Pszczelarskie w Pszczelej Woli (ośrodek szkoleniowy)

10.00 Wykład: „Wyznaczanie zbioru i traktowanie pozbiorcze jabłek” – Urszula Ogłozińska, Jumirpol (budynek główny, sala nr 4)

11.00 Wykład: „Terapia w ogrodzie” – Beata Płoszaj-Witkowska, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie (budynek główny, sala nr 4)

12.00 Wykład: „Regionalizm i estetyzacja obszarów wiejskich” – Mariusz Antolak, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie (budynek główny, sala nr 4)

12.30 Wręczenie odznaczeń państwowych
Rozstrzygnięcie konkursów: Najatrakcyjniejsze stoisko, Najbogatsza oferta, Hit Targów Ogrodniczych, Hit Targów Leśnych „Las i My”
Ogłoszenie zwycięzców konkursu na Najlepsze Gospodarstwo Ekologiczne

13.00 Ogłoszenie zwycięzców turnieju o „Srebrną Siekierę” Nadleśniczego Nadleśnictwa Rudka i Sztafety Drwali

W programie również:
Najnowsze technologie w leśnictwie; pokazy maszyn wielooperacyjnych; pokazy sokolnictwa (niedziela); doradztwo rolnicze i leśne; pokaz kulinarny Grzegorza Russaka z degustacją dziczyzny; pokaz królików rasowych; pokaz techniczny tłoczenia i estryfikacji oleju rzepakowego; występy zespołów artystycznych;produkty regionalne i ekologiczne

Zwiedzanie stoisk, oferta targowa – godz. 9.00 – 16.00

 

Anna Kostro

St. spec. ds. promocji

Odsłony : 227
Skip to content