XVII Podlaskie Święto Chleba

sie 3, 2017 | Aktualności

13 sierpnia Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu organizuje pokazy, na których można zobaczyć tradycyjny wypiek chleba w polowym piecu chlebowym, dawne zwyczaje żniwne, święcenie zwierząt z okazji uroczystości na Św. Rocha, a także paradę zabytkowych ciągników.

Podlaskie Święto Chleba to jedna z największych imprez organizowana co roku w Ciechanowieckim Muzeum. Przyciąga ona ponad dwadzieścia tysięcy turystów, którzy przez cały dzień mogą kupić wypieki kilkudziesięciu piekarni z całej Polski i z zagranicy, mnóstwo pamiątek na ponad 120 straganach twórców ludowych i handlarzy rękodziełem, skosztować wszelakiego jadła regionalnego oraz uczestniczyć w atrakcyjnych pokazach tradycji ludowej. Muzeum tego dnia przybiera formę niezwykłej areny widowiskowej.

Celem imprezy jest zachowanie i przekaz tradycji żniwnych oraz obrzędów jej towarzyszących, a także wzmocnienie poczucia tożsamości regionalnej i ochrona dziedzictwa kultury ludowej. Udostępnione wybrane ekspozycje muzealne oraz pokazy wzmacniają merytoryczną wartość imprezy. Interaktywny charakter Święta Chleba zachęca do udziału całe rodziny. Widzowie mogą aktywnie uczestniczyć w koszeniu zboża, ustawianiu snopków, młócić zboże cepami, wykonywać równianki.

Od rana przybyłym do Muzeum gościom czas umilają występy kapel ludowych i zespołów folklorystycznych, a na zakończenie w amfiteatrze odbywa się koncert Gwiazdy Wieczoru. W tym roku wystąpią Klenczon Projekt, Małgorzata Ostrowska i Poparzeni Kawą Trzy. 

PLAKAT_mały_zmniejszony.jpg

Odsłony : 234
Skip to content