Dwa dni atrakcji na targach w Szepietowie

cze 26, 2017 | Aktualności

Do historii przeszła już kolejna Regionalna Wystawa Zwierząt Hodowlanych. 24 i 25 czerwca na terenach wystawowych Agroarena Podlaskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego odbyły się największe targi rolnicze w północno-wschodniej Polsce. Rekordowa liczba wystawców krajowych i zagranicznych, około 1000 zwierząt hodowlanych, pokazy, konkursy, wykłady, spotkania handlowe, tłumy zwiedzających, tak w wielkim skrócie można opisać udany czerwcowy weekend w Szepietowie. Podczas wystawy rolnicy mieli okazję zaprezentować swoje najlepsze okazy zwierząt, a wystawcy przedstawić bogatą ofertę targową.

 2856 1

Największą imprezę rolniczą w naszym regionie swoją obecnością zaszczycił Krzysztof Jurgiel Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi. W swym wystąpieniu podkreślił wielką wagę, tego typu wystaw, w rozwoju rolnictwa oraz promowania regionu. W uznaniu osiągnięć oraz zasług wręczono odznaczenia honorowe „Zasłużony dla rolnictwa”. Wraz z Dyrektorem PODR w Szepietowie Adamem Niebrzydowskim, szef resortu zwiedził tereny wystawowe.

2856 2

Podczas targów uczestnicy mogli podziwiać najpiękniejsze okazy bydła ras mlecznych i mięsnych, koni, owiec, kóz, drobiu oraz królików. Prym wiodły krowy i jałówki ras mlecznych, co związane jest z dominującą gałęzią rolnictwa z naszym regionie jakim jest mleczarstwo. Zaprezentowano również bydło ras mięsnych (limousine, charolaise, hereford), konie rasy sokólskiej oraz po raz pierwszy rasy ardeńskiej, a także owce i kozy. W budynku pokazowym można było obejrzeć najlepsze okazy kur, gęsi, kaczek, indyków, przepiórek oraz podziwiać piękno drobiu ozdobnego. Na V Ogólnopolskiej Wystawie Królików hodowcy zaprezentowali ok. 500 sztuk tych uroczych futrzaków w różnych rasach (m.in. belgijski olbrzym, olbrzym srokacz, francuski baran, nowozelandzki wielki jasnosrebrzysty, kalifornijski, wiedeński, castorex, rex szynszylowy, podpalany czarny), co w znacznym stopniu wzbogaciło atrakcyjność imprezy.

Do najbardziej widowiskowych wydarzeń, jakie miały miejsce na Agroarenie można zaliczyć pokaz koni zimnokrwistych przygotowanych przez stadninę Koni z Janowa Podlaskiego, zaprzęg jednokonny maratanówka oraz przeciąganie liny z publicznością, które zorganizowała Stadnina Koni Nowe Jankowice.

Trud hodowców, przygotowania zwierząt do wystawy, został doceniony przez komisje konkursowe, które wyłoniły superczempiony, czempiony, oraz wiceczempiny. Tytuły superczempionów zdobyli:

  • Bydło mleczne

W kategorii krów mlecznych – Ośrodek Hodowli Zarodowej w Garzynie za krowę Haiti

W kategorii jałowic mlecznych – Ośrodek Hodowli Zarodowej w Garzynie za jałówkę Hania

  • Bydło mięsne

Piotr Kraśnicki za jałówkę Orchidea rasy blonde d’quitaine

  • Konie

2856 3

W kategorii klacze – Andrzej Ślepowroński za klacz Vulcana

W kategorii ogiery – Sylwester Chrzanowski za ogiera Gajowy

  • Owce i kozy

W kategorii maciorka – Jan Surel za owcę rasy kamieniecka

W kategorii tryk – Tomasz Paprocki- za tryka rasy białogłowa owca mięsna

  • Króliki

W kategorii królików ras średnich – Grzegorz Szumigaj

W kategorii królików ras dużych – Roman Sadowski

2856 6

Targi w Szepietowie jak co roku przyciągnęły wielu krajowych i zagranicznych przedstawicieli agrobiznesu. Możliwość zaprezentowania klientowi swoich produktów, także w pracy, daje firmom unikalną okazję kontaktu z potencjalnymi nabywcami, natomiast zwiedzającym sposobność zapoznania się z ofertami wielu wystawców w jednym miejscu, dlatego wystawa w Szepietowie cieszy się popularnością zarówno wśród wystawiających jak i zwiedzających. Na terenach Agroareny zaprezentowali się czołowi producenci maszyn rolniczych, wyposażenia budynków inwentarskich, urządzeń udojowych, firmy paszowe, nawozowe, finansowe oraz instytucje obsługujące rolnictwo. Każdy wystawca oryginalnością swego stoiska oraz dodatkowymi atrakcjami próbował przyciągnąć zwiedzających.

2856 8

Spośród wszystkich wystawców komisja konkursowa wybrała tych najlepszych, których stoiska wyróżniały się atrakcyjnością, przyciągały najwięcej zwiedzających. Przyznano nagrody w kategoriach:

„Hit Wystawy” – Przetrząsacz karuzelowy P6-651 produkowany przez SAMASZ

„Najatrakcyjniejsze Stoisko” – firma AGRO-SERWIS DS – prezentowane były maszyny i urządzenia do produkcji rolniczej, a szczególnie sieczkarnie samobieżne, kombajny zbożowe o różnych gabarytach, maszyny zielonkarskie i ciągniki rolnicze.

„Hit Publiczności” – GIPSOWE KROWY naturalnych rozmiarów do malowania przez dzieci podczas 24 Wystawy Zwierząt Hodowlanych na stoisku Polskiej Federacji Hodowców Bydła i Producentów Mleka.

2856 7

Rolnicy podczas trwania targów mogli skorzystać z kompleksowego doradztwa z zakresu produkcji zwierzęcej, roślinnej, zasad integrowanej ochrony roślin, ekonomiki produkcji, przedsiębiorczości, ekologii i agroturystyki. Tradycyjnie, Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi mało swój punkt informacyjno-promocyjny, gdzie od ekspertów można było uzyskać ważne informacje na temat finansowania działań z zakresu rolnictwa i obszarów wiejskich.

Rolnicy mieli możliwość poszerzenia swojej wiedzy podczas uczestnictwa w wykładach na temat: „Współczesne technologie w produkcji bydła” wygłoszonego przez dr hab. Marek Gaworski SGGW Warszawa oraz – „Aktualne plany związane z rozwojem produkcji owczarskiej w Polsce” wygłoszonego przez prof. dr hab. Roman Niżnkowski SGGW Warszawa. Po raz pierwszy odbył się konkurs na najsmaczniejszy produkt regionalny Szepietowo 2017 „Promocja produktów lokalnych i regionalnych„ z możliwością degustacji. Ciekawym punktem wystawy było zwiedzanie pól doświadczalnych Podlaskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Szepietowie. Fachowcy z PODR udzielali porad i prezentowali przeprowadzane na polach doświadczenia

2856 5

Na kilka dni przed imprezą rozpoczęła się Podlaska Szkoła Młodych Hodowców. To już kolejna edycja innowacyjnego przedsięwzięcia Podlaskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Szepietowie. Dzięki organizatorom: Podlaskiemu Związkowi Hodowców Bydła i Producentów Mleka oraz Polskiej Federacji Hodowców Bydła i Producentów Mleka, młodzież z Podlaskiego, Mazowieckiego, Lubelskiego i Zachodniopomorskiego Koła Młodych Hodowców miała możliwość poznania tajniki sztuki fitterskiej, której arkana przekazywał Adrian Steinmann. Zdobyta wiedza i praktyczne umiejętności z zakresu żywienia, pielęgnacji, mycia, strzyżenia i oprowadzania bydła były przydatne w trakcie niedzielnych pokazów, podczas których sędziowie wyłonili laureatów. Najwyższą ocenę otrzymał Jakub Szeligowski.

2856 9

Stałym punktem programu był konkurs dla najmłodszych hodowców, w czasie którego dzieci mogły pochwalić się swoimi „pupilami”.

Krzysztof Kuteszko
specjalista ds. promocji

Odsłony : 418
Skip to content