Zielono mi

maj 21, 2017 | Aktualności

Jak co roku do Szepietowa przybyły tłumy zwiedzających. Zielona Gala to prestiżowa, ciesząca się dużym zainteresowaniem impreza, organizowana przede wszystkim z myślą o hodowcach bydła. Gorąca atmosfera panowała na terenach wystawowych nie tylko z powodu pięknej, słonecznej pogody.

Podczas dwunastej edycji targów wystawcy zaprezentowali najnowsze technologie do produkcji sianokiszonek i siana, a także do transportu i zadawania pasz. Nie mogło zabraknąć największego polskiego producenta ciągników i maszyn rolniczych, a także lidera segmentu elektromobilności – firmy URSUS . Marka ta ze swoją ponad 120-letnią tradycją jest synonimem mechanizacji polskiego rolnictwa. Na szepietowskiej Agroarenie firma widowiskowo zaprezentowała możliwości swojego sprzętu do zbioru zielonek. Pokazom maszynowym po raz kolejny towarzyszyła demonstracja bezpiecznej pracy maszyn, zorganizowana z inicjatywy Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego OR w Białymstoku. Udzielono wielu wskazówek dotyczących prawidłowego użytkowania i sprawdzania stanu technicznego maszyn i urządzeń rolniczych.

DSC02268

DSC02282

DSC02285

DSC02287

DSC02288

DSC02295

Jubileuszowa, dziesiąta edycja Podlaskich Targów Budownictwa Wiejskiego przyciągnęła do Szepietowa dziesiątki wystawców, którzy prezentowali najnowsze technologie w budownictwie inwentarskim. Można było się dowiedzieć jak nowocześnie i zgodnie z trendami wybudować budynki gospodarcze. Prezentowano rozwiązania drewniane, stalowe oraz te tradycyjne i najchętniej wybierane przez rolników – murowane.

DSC02120

DSC02158

DSC02175

Na stałe do kalendarium imprez wpisał się Czempionat Koni Sokólskich, od kilku już lat towarzyszący Zielonej Gali i Podlaskim Targom Budownictwa Wiejskiego. W tym roku hodowcy zaprezentowali kilkadziesiąt najpiękniejszych okazów tej rasy. Największe uznanie wśród zwiedzających jak i oceniających a także tytuły czempionów uzyskali w kategorii

  • klaczki roczne – Pryncessa z hodowli Zbigniewa Słowikowskiego (superviceczempion )

k1

  • ogierki roczne – Galant z hodowli Andrzeja Osakowicza ( superviceczempion )

2

  • klacze dwuletnie – Edycja z hodowli Bogumiła Sawczuka ( superczempion )

3

  • ogiery dwuletnie – Pegaz z hodowli Kazimierza Brzozowskiego ( superczempion )

4

Podczas targów jak zawsze można było uzyskać fachowe porady pracowników Podlaskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Szepietowie z zakresu produkcji zwierzęcej, roślinnej, zasad integrowanej ochrony środowiska, ekonomiki produkcji, przedsiębiorczości, ekologii i agroturystyki. W namiocie szkoleniowym można było uczestniczyć w wykładach na temat agrotechniki użytków zielonych i wykorzystania pasz w żywieniu przeżuwaczy, wykłady te przeprowadził Marcin Mierzejewski, przedstawiciel firmy DSV Polska. Zainteresowani odnawialnymi źródłami energii, ogniwami fotowoltaicznymi, ich zastosowaniem i korzyściami z tego płynącymi mogli uczestniczyć w wykładach przeprowadzonych przez pracowników Optima Polska.

optima

Jak zawsze wybrano Hit Zielonej Gali. W tym roku uhonorowano firmę URSUS S.A. – producenta ciągnika rolniczego URSUS C-380.

ursus

Wśród firm prezentujących asortyment służący do budownictwa wiejskiego największe uznanie zdobył „Termobloczek TR Extra” firmy Prefbet Śniadowo.

DSC02449

Nagrody wręczył Sekretarz Stanu Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Pan Jacek Bogucki.

DSC02436

Anna Kostro

fot. A. Kostro, R. Korczak

Odsłony : 321
Skip to content