Barwy wiosny w Szepietowie

kwi 25, 2017 | Aktualności

W tym roku, podczas Wiosennych Targów Ogrodniczych i Targów Pszczelarskich w Szepietowie, wystawcy zaprezentowali bogatą ofertę, która powinna zadowolić najbardziej wymagające gusta. Ogromnym zainteresowaniem cieszyły się nie tylko rośliny, ale również regionalne przysmaki. Targom towarzyszyła wystawa królików, wykłady o tematyce ogrodniczej, pszczelarskiej, pokazy kulinarne oraz degustacje.

Tegoroczne Wiosenne Targi Ogrodnicze i Targi Pszczelarskie otworzył Adam Niebrzydowski dyrektor PODR w Szepietowie.

2806wto2017 1 

2806wto2017 4

Podczas każdych targów ogrodniczych organizowanych w Szepietowie, doradcy z Podlaskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego propagują zasady urządzania ogrodów przydomowych w kontekście dziedzictwa kulturowego polskiej wsi. W tym roku wykład poświęcony miniogrodnictwu poprowadziła Izabela Targ. Omówiła niezbędne komponenty, dobór roślin oraz sposób wykonania miniaturowego ogrodu. Wykład tematycznie połączony był z pokazem. Na przykładzie ekspozycji przygotowanych przez firmę „Cztery Pory Roku” Mirosławy i Jerzego Grzymałów z Łomży, dr Urszula Ogłozińska omówiła dobór materiału roslinnego do tradycyjnych miniogrodów. Opowiedziała o pielęgnacji i niezbędnych cięciach.

Ponad 120 pszczelarzy i osób zainteresowanych uczestniczyło w seminarium poświęconym problemom zdrowotności pszczół. W sobotę gościliśmy lek. wet Artura Arszułowicza, który podczas wykładu przedstawił zagadnienia dotyczące aspektów weterynaryjnych w praktyce pszczelarskiej oraz jakości pozyskiwanych produktów. Tomasz Kędziora omówił najistotniejsze tematy związane z poprawą rentowności gospodarstw pasiecznych. Zaprezentował gospodarkę w ulach wielokorpusowych, ukazując zalety i wady. Przedstawił praktyczne rozwiązania usprawniające pracę pszczelarzy.

Przeprowadzono degustację produktów pszczelich. Na stoisku degustacyjno-promocyjnym każdy miał możliwość uzyskania informacji o rodzajach miodu, właściwościach leczniczych produktów pszczelich oraz o biologii rodziny pszczelej i roślinach miododajnych. Degustacja i wykłady realizowane były dzięki Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich w ramach Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa Inwestująca w obszary wiejskie.

W drugim dniu Wiosennych Targów Ogrodniczych, odbył się pokaz kulinarny „Promocja i sprzedaż produktów lokalnych i tradycyjnych. Miód w potrawach”. Ta forma szkoleniowa cieszy się zawsze największym zainteresowaniem, ponieważ można bezpośrednio obserwować przygotowywanie potraw i spróbować jak smakują. Tak było i tym razem. Pomimo niezbyt przychylnej aury, zwiedzający tereny wystawowe PODR licznie odwiedzali namiot, w którym prowadzono pokaz sporządzania potraw z miodem i ich degustację. Przygotowano napój z miodem i sokiem z cytryny, ciasteczka owsiane z miodem i bakaliami, mrowisko, w którym miód jest głównym składnikiem polewy zlepiającej poszczególne płatki wyrobu cukierniczego. Można było także spróbować sałatki z mieszanką sałat, kurczakiem i świeżymi warzywami polanej sosem sporządzonym z miodu, musztardy francuskiej, oliwy z oliwek i octu balsamicznego. Główny składnik, czyli miód, pochodził z pasieki PODR w Szepietowie. Każdy uczestnik pokazu otrzymał ulotkę zawierającą charakterystykę poszczególnych rodzajów miodu i przepisy kulinarne na serwowane w tym dniu potrawy.

Zwiedzający mieli możliwość uczestniczyć w pokazach tłoczenia i estryfikacji oleju rzepakowego na biopaliwo. Pokazy odbywały się w Centrum Edukacji i Produkcji Biopaliw Płynnych. Celem pokazów było wsparcie rolników i mieszkańców obszarów wiejskich w zakresie aktywnego poszukiwania alternatywnych źródeł energii. Uczestnicy pozyskali wiedzę z przebiegu procesu technologicznego produkcji biopaliwa płynnego oraz możliwościami wykorzystania powstających produktów ubocznych. Najczęstsze pytania zadawane przez uczestników dotyczyły wymagań prawnych związanych z utworzeniem i funkcjonowaniem rolniczej wytwórni biopaliw.

2806wto2017 2

Odznaczenia państwowe

Wiosenne Targi Ogrodnicze były okazją do uhonorowania odznaczeniami osób, które wniosły znaczący wkład w rozwój rolnictwa i krzewienie wiedzy rolniczej.

Decyzją Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej na wniosek Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi za zasługi w działalności na rzecz rozwoju i promowania pszczelarstwa odznaczeni zostali: Srebrnym Krzyżem Zasługi – Wojciech Tryzna prezes Podlaskiego Związku Pszczelarzy, Brązowym Krzyżem Zasługi –Wacław Dudziński wiceprezes Podlaskiego Związku Pszczelarzy.

2806wto2017 5

Decyzją Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Krzysztofa Jurgiela odznaczenia Zasłużony dla rolnictwa otrzymali: Małgorzata Ostapowicz – właścicielka gospodarstwa agroturystycznego w Kryłatce, Maciej Kowalski – redaktor naczelny radia Nadzieja oraz Krzysztof Zubczyński.

Odznaczenia wręczył Jacek Bogucki Wiceminister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

 

2806wto2017 6

Nagrodzono wystawców

Zostały wręczone nagrody w kategorii „Hit Targów” – traktorek ogrodowy do koszenia trawników firmy John Deere model X350R, prezentowany przez firmę Contractus.

Za „Najatrakcyjniejsze Stoisko”- Nagrodę Przyznano Firmie „Cztery Pory Roku” Mirosławy i Jerzego Grzymałów z Łomży. Na stoisku pięknie zaprezentowano asortyment zielony. Zwrócono uwagę nie tylko na szeroką gamę roślin, ale także pozostałe komponenty tworzące ogród, takie jak nawierzchnie.

„Najbogatszą ofertę” – posiadała firma „Kraina Zieleni” z  Osip Lepertowizny (gmina Wysokie Mazowieckie). Na stoisku zaprezentowano bardzo szeroką ofertę materiału zielonego ozdobnego. Rośliny ozdobne dostępne są w różnych pokrojach, kolorach, wielkości i czasie kwitnienia.

Narody wręczył Sekretarz Stanu Jacek Bogucki Wiceminister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Adam Niebrzydowski Dyrektor PODR w Szepietowie oraz Mirosław Surowiec Przewodniczący Rady Społecznej Doradztwa Rolniczego działającej przy PODR w Szepietowie. 

2806wto2017 7

Otwarcie modelowej przetwórni

Oficjalnego otwarcia Modelowej Przetwórni Produktów Rolnych, która została utworzona w ramach Podlaskiego Centrum Technologii Rolno-Spożywczych przy Podlaskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Szepietowie dokonali Sekretarz Stanu Jacek Bogucki Wiceminister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Jan Zabielski Wicewojewoda Podlaski i Adam Niebrzydowski Dyrektor PODR w Szepietowie.

– Dzięki wsparciu Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi stworzyliśmy szkoleniowo-produkcyjne centrum małego przetwórstwa, które będzie wsparciem merytorycznym dla rolników, grup producentów i innych mieszkańców obszarów wiejskich produkujących i zamierzających przetwarzać we własnym gospodarstwie: owoce, warzywa, mięso i mleko – powiedział na otwarciu Adam Niebrzydowski.

Jest to innowacyjne przedsięwzięcie w skali województwa, a nawet całego kraju. Modelowa przetwórnia składa się z czterech modułów: przetwórni owoców, warzyw i ziół pod kątem produkcji suszu, przetwórni owoców, warzyw pod kątem produkcji soków, przetwórni mięsa i przetwórnia mleka.

Kompleks modelowych przetwórni jako bazy dydaktycznej jest odpowiedzą na rosnące zainteresowanie rolników przetwórstwem surowców rolnych na poziomie gospodarstwa. Wielu z nich, zwłaszcza posiadających mniejsze gospodarstwa widzi w przetwórstwie możliwość zwiększenia własnych dochodów, ale obawiają się wysokich kosztów budowy.

– Centrum Technologii Rolno-Spożywczych, umożliwi zainteresowanym zdobycie nie tylko wiedzy teoretycznej, ale i umiejętności praktycznych – podkreślił Jacek Bogucki, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi podczas zwiedzania modelowych przetwórni.

O zasadach funkcjonowania modelowych przetwórni opowiedziała Ewa Topczewska, technolog PODR w Szepietowie.

 

2806wto2017 otw 1

2806wto2017 otw 2

2806wto2017 otw 3

Sytuacja na rynkach rolnych

Podczas Wiosennych Targów Ogrodniczych w Szepietowie, rolnicy, mieszkańcy obszarów wiejskich, przedsiębiorcy działający w otoczeniu rolnictwa i doradcy spotkali się z Sekretarzem Stanu Jackiem Boguckim Wiceministrem Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Konferencja dotyczyła Wspólnej Polityki Rolnej.

Tematem konferencji, która odbyła się 23 kwietnia 2017 r. w Podlaskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Szepietowie była aktualna sytuacja na rynkach rolnych.

– Ostatnie lata dla rolników były trudne. Susza i spadek cen mleka odbiły się niekorzystnie na rolnictwie. Również sadownicy nie mieli powodów do zadowolenia. Problemem są skutki embarga rosyjskiego oraz afrykański pomór świń i ptasia grypa – powiedział m.in. na konferencji Minister.

Nie tylko problemy polskiej wsi były tematem spotkania. Minister wskazał na szereg rozwiązań, które wspomogą polskie rolnictwo. Mówił o realizowanych formach wsparcia, ubezpieczeniach w rolnictwie oraz zmianach organizacyjnych w otoczeniu rolnictwa.

– Wsparciem dla rolników będzie Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, który zastąpi Agencję Nieruchomości Rolnych i Agencję Rynku Rolnego. W najbliższym czasie w każdym powiecie powstanie placówka KOWR, dzięki czemu rolnicy będą mogli szybciej i sprawniej załatwić swoje sprawy – zapewnił Minister.

Szczególną uwagę zwrócił na promocję polskiej żywności. Polska, dobra żywność ma szansę stać się marką światową. Trwają rozmowy dotyczące rozszerzenia rynków zbytu o kolejne kraje.

Dużą szansę poprawy sytuacji ekonomicznej małych gospodarstw Minister widzi w rolniczej sprzedaży detalicznej i w tworzeniu grup producentów.

Na konferencji obecny był także Mieczysław Paradowski Zastępca Dyrektora Departamentu Rozwoju Obszarów Wiejskich Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

– Na dobre rozkręca się program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020, a już trwa dyskusja na temat przyszłości – powiedział Mieczysław Paradowski. Zachęcał do dyskusji czemu służy m.in. formularz umieszczony na stronie Ministerstwa dotyczący Wspólnej Polityki Rolnej. Wypełnienie kwestionariusza daje możliwość wpłynięcia na to, jak będzie wyglądała WPR po 2020 roku.

Przedstawił również najnowsze decyzje rządu dotyczące wsparcia dla producentów trzody chlewnej, szczególnie z terenów objętych afrykańskim pomorem świń, z PROW 2014-2020. Poinformował, że Ministerstwo Rolnictwa zapowiedziało działania, które zwiększą eksport polskiej żywności i zabezpieczenia polskich interesów w ramach Wspólnej Polityki Rolnej po 2020 roku.

Uczestnicy konferencji podkreślili potrzebę organizowania spotkań i dyskusji z przedstawicielami Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi i zaproponowali, aby odbywały się one cyklicznie.

Uczestnicy konferencji mieli możliwość degustacji produktów tradycyjnych, regionalnych i ekologicznych na stosiku informacyjno-promocyjnym przygotowanym dzięki wsparciu Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. 

2806wto2017 konf 1

2806wto2017 konf 2

PODR w Szepietowie

Odsłony : 301
Skip to content