Tchnij życie do ogrodu

kwi 20, 2017 | Aktualności

Po długiej zimie ogrody są dalekie od ideału. Wiosną należy poświęcić im wiele pracy by w okresie kwitnienia i owocowania urzekały. Naprzeciw temu wyzwaniu wychodzi Podlaski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Szepietowie – 22 i 23 kwietnia po raz kolejny organizuje Wiosenne Targi Ogrodnicze i Targi Pszczelarskie.

Wydarzenie to daje możliwość zapoznania się z ofertami producentów materiału ogrodniczego i szkółkarskiego, zakupienia drzew i krzewów owocowych, ozdobnych, a także roślin, sadzonek, rozsad, cebul oraz nasion. Nie zabraknie również sprzętu ogrodniczego, narzędzi, środków do ochrony i uprawy roślin. Spośród blisko 200 wystawców znajdą się między innymi producenci małej architektury, mebli ogrodowych, altan, i oczek wodnych. Poradą służyć będą fachowcy z gospodarstw ogrodniczych. Spragnionym wiedzy specjaliści PODR przygotowali interesujące wykłady. Pierwsze wykłady w sobotę poprowadzi Izabela Targ, która poszuka odpowiedzi na pytanie czy mini-ogrodnictwoma zastosowanie na wsi? Równolegle Artur Arszułowicz przedstawi zainteresowanym problemy zdrowotności pszczół. Następnie w budynku Centrum Edukacji i Produkcji Biopaliw Płynnych odbędzie się pokaz tłoczenia i estryfikacji oleju z roślin oleistych podczas, którego uczestnicy zapoznają się z: przepisami dotyczącymi utworzenia rolniczej wytwórni biopaliw, ekspozycją roślin oleistych, charakterystyką zainstalowanych urządzeń, oceną parametrów dotyczących jakości biopaliwa i wykorzystania go w ciągnikach. Pokaz tłoczenia odbędzie się również w niedzielę.

W ramach Targów Pszczelarskich przewidziane będą wykłady, konsultacje pszczelarskie z naukowcami i specjalistami branżowymi. W celu propagowania właściwości leczniczych produktów pszczelich na stoisku promocyjno-degustacyjnym będzie możliwość skosztowania wielu rodzajów miodu, jak również pyłku kwiatowego, pierzgi i innych smakołyków. W tym roku Targi Pszczelarskie wzbogacone zostaną o specjalistyczne stoisko ze sprzętem do gospodarki pasiecznej. Będzie możliwość zaopatrzenie się w drobny sprzęt pszczelarski, odzież ochroną, jak również literaturę fachową, a nawet ule.

Uzupełnieniem bogatej oferty targowej będzie coroczna Wystawa Królików Rasowych. Zwiedzający przez dwa dni będą mogli obejrzeć ok 200 okazów. Smakosze kuchni lokalnej też znajdą coś dla siebie. Stoiska obfite będą w produkty regionalne, ekologiczne, tradycyjne.

Właściciele najatrakcyjniejszych stoisk, wytwórcy najlepszego produktu pszczelarskiego i wystawcy z najbogatszą ofertą zostaną wyróżnieni przez organizatorów. Tradycyjnie zostanie też wybrany Hit Targów.

Sylwia Sikorska

Odsłony : 239
Skip to content