Wzrasta zainteresowanie uprawą rzepaku

lut 15, 2017 | Aktualności

W jaki sposób, rolnicy uprawiający rzepak, powinni wdrażać w praktyce reguły prawidłowej agrotechniki z uwzględnieniem zasad integrowanej ochrony roślin dyskutowano 13 lutego w Białymstoku na corocznej konferencji zorganizowanej przez Podlaski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Szepietowie wspólnie ze Stowarzyszeniem Inżynierów i Techników Rolnictwa Oddział w Białymstoku.

W konferencji wzięło udział ponad 100 uczestników, głównie byli to rolnicy, ale nie zabrakowało też doradców rolnych i przedstawicieli instytucji państwowych.

rzep 17 2

rzep 17 1

Podczas konferencji plantatorzy rzepaku mieli okazje zapoznać się z istotnymi metodami wpływającymi na podniesienie plonu w uprawie rzepaku ozimego, co zostało omówione na przykładzie gospodarstw stosujących właściwe zasady agrotechniki, dostosowane do zmieniających się warunków klimatycznych. Konferencja umożliwiła rolnikom zapoznanie się z Listą Zalecanych Odmian dla rzepaku ozimego zalecanego do uprawy w 2017 roku w naszym województwie oraz z ogólnymi zasadami prowadzenia doświadczeń w ramach porejestrowego doświadczalnictwa odmianowego. Omówione zostały również nowe produkty dostępne na rynku do nawożenia oraz ochrony chemicznej rzepaku ozimego, które charakteryzują się wysoką skutecznością i bezpieczeństwem dla środowiska naturalnego. Ponadto na konferencji nie mogło zabraknąć tematyki nowych zarejestrowanych odmian rzepaku, które w wyniku postępu hodowlanego charakteryzują się lepszymi parametrami przetwórczymi, wyższym stopniem przezimowania i odpornością na niektóre choroby.

rzep 17 4

rzep 17 5

rzep 17 6

rzep 17 8

 

Zmieniające się warunki klimatyczne, powodujące wzrost ryzyka niepowodzeń w uprawie rzepaku oraz obowiązujące rolników zasady integrowanej ochrony roślin skłoniły organizatorów do zorganizowania tegorocznej konferencji.

Krzysztof Kulik

PODR Szepietowo

Zdjęcia: A. Zawistowska

Odsłony : 254
Skip to content