waskiwzh2022
waskiwzh2022
waskiwzh2022
waskiwzh2022
waskiwzh2022

Odmiany zalecane do uprawy na terenie województwa podlaskiego na 2017 rok

lut 2, 2017 | Aktualności

W dniu 26.01.2017 roku w SDOO Krzyżewo odbyło się posiedzenie Wojewódzkiego Zespołu ds. Porejestrowego Doświadczalnictwa Odmianowego i Rolniczego. W trakcie spotkania została opracowana Lista Zalecanych Odmian dla zbóż ozimych i jarych.

Punktem wyjścia do sporządzenia takiego wykazu były trzyletnie wyniki doświadczeń przeprowadzone na terenie woj. podlaskiego przez Stacje Doświadczalne Oceny Odmian w Krzyżewie i Marianowie oraz Podlaski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Szepietowie. Doświadczenia realizowane przez PODR Szepietowo były prowadzone w powiatach augustowskim, białostockim, łomżyńskim, sokólskim i wysokomazowieckim.

W oparciu o wyniki uzyskane w zakładach doświadczalnych COBORU w Krzyżewie powiat wysokomazowiecki, Ruskiej Wsi powiat Ełk i Ciciborze powiat Biała Podlaska, sporządzono Listę Odmian Zalecanych do uprawy dla rzepaku ozimego.

Listę Odmian Zalecanych dla grochu oparto na doświadczeniach przeprowadzonych przez COBORU w Krzyżewie, Marianowie oraz PODR Szepietowo w Stelmachowie powiat białostocki.

Dla łubinu wąskolistnego LZO sporządzono w oparciu o wyniki uzyskane w stacjach COBORU: Marianowo, Cicibór i Wrócikowo (powiat olsztyński), a dla łubinu żółtego z doświadczeń COBORU w Marianowie i Ciciborze.

Lista Odmian Zalecanych dla kukurydzy została ustalona na podstawie doświadczeń przeprowadzonych w SDOO Krzyżewo, SDOO Cicibór Duży i SDOO Wrócikowo.

Lista Zalecanych Odmian (LZO) dla województwa podlaskiego na 2017 rok

Lp.
Pszenica ozima
Pszenżyto ozime
Żyto ozime          
Jęczmień ozimy
1.
Artist
Borowik
Armand
Holmes
2.
RGT Kilimanjaro
Pigmej
SU Performer F1
KWS Meridian
3.
Natula
Subito
Domir
Souleyka
4.
 
Tomko
Horyzo
Titus
5.
 
Panteon
Stanko
Zenek
6.
 
Trapero
SU Stakkato F1
 
7.
 
Meloman
 

 

Lp.
Pszenica jara
Jęczmień jary
Owies oplewiony
Owies nieoplewiony  
1.
Harenda
Ella
Bingo
Amant
2.
Goplana
Iron
Harnaś
Nagus
3.
Łagwa
KWS Dante
Komfort
Siwek
4.
Tybalt
KWS Irina
Krezus
 
5.
Rusałka
Soldo
 
 
6.
 
Basic
 
 

 

Lp.
Pszenżyto jare
Groch
Łubin żółty
Łubin wąskolistny
1.
Mazur
Audit
Baryt
Bolero
2.
Sopot
Batuta
Bursztyn
Graf
3.
 
Mecenas
Perkoz
Kalif
4.
 
Mentor
 
Koral
5.
 
Ezop
 
Kurant
6.
 
Tarchalska
 
Neptun
7.
 
Turnia
 
Rumba
8.
 
Starski
 
Regent
9.
 
 
 
Salsa
10.
 
 
 
Tango
11.
 
 
 
Wars

 

Lp.
Rzepak ozimy
Kukurydza kiszonkarska wczesna
Kukurydza kiszonkarska średniowczesne
Kukurydza kiszonkarska średniopóźna
1.
Visby F1
Ambrosini
Agro Polis
Dublino
2.
Bonanza F1
.Carolinio KWS
Arturo
SM Popis
3.
DK Exquisite F1
 
Cyrano
Talentro
4.
DK Exstorm F1
 
Metronom
Walterinio KWS
5.
Garou F1
 
MAS 20S
 
6.
Marathon F1
 
SM Finezja
 
7.
Mercedes F1
 
SM Hubal
 
8.
Minerva F1
 
SY Kardona
 
9.
Sherpa F1
 
 
 
10.
SY Kolumb F1
 
 
 
11.
SY Marten F1
 
 
 
Lp.
Kukurydza ziarno wczesna
Kukurydza ziarno średniowczesna
1.
Kwintus
Acropole
2.
LG30179
ES Asteroid
3.
SY Werena
ES Constellation
4.
 
ES Zorion
5.
 
MAS 20P
6.
 
Ricardinio
7.
 
Rivaldinio KWS
8.
 
Sativo
9.
 
SM Jubilat

Krzysztof Zawojski

Odsłony : 130
Skip to content