Sukces konferencji Integrowana Ochrona Zbóż na stadionie

lut 1, 2017 | Aktualności

Tegoroczna edycja cyklicznej konferencji poświęconej tematyce zbożowej organizowanej przez Podlaski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Szepietowie odbyła się na stadionie miejskim w Białymstoku. Głównymi zagadnieniami, jakie poruszono w roku bieżącym były sprawy związane z wdrażaniem w życie i funkcjonowaniem integrowanej ochrony roślin ze szczególnym uwzględnieniem uprawy zbóż. W piątkowej konferencji wzięło udział kilkuset rolników, doradców i przedstawicieli instytucji państwowych, co świadczy o tym, że tematyka powyższa budzi żywe zainteresowanie.

Wprowadzenie od dnia 1 stycznia 2014 r. obowiązku stosowania ogólnych zasad integrowanej ochrony roślin przez wszystkich profesjonalnych użytkowników środków ochrony roślin , czyli wszystkich rolników wynika z postanowień art. 14 dyrektywy 2009/128/WE oraz art. 55 rozporządzenia nr 1107/2009/WE. Ogólne zasady integrowanej ochrony roślin zostały określone w załączniku III do ww. dyrektywy. Pomimo obowiązywania od ponad dwóch lat przepisów wynikających z obowiązku stosowania ogólnych zasad integrowanej ochrony roślin ciągle jest wiele niejasności i problemów z jakimi spotykają się rolnicy próbując nadążyć za złożonością i zmiennością przepisów. Wychodząc naprzeciw zainteresowaniu tematyką zaprosiliśmy do udziału w konferencji w charakterze prelegentów osoby które pozwoliły nam wyjaśnić problemy związane z wdrażaniem w życie zasad integrowanej ochrony na czele z Panią profesor Grażyną Podolską reprezentującą Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach, która w swym zajmującym wystąpieniu omówiła problemy związane z jakością ziarna, zawartością mikotoksyn oraz doborem odmian w integrowanej ochronie zbóż. Przedstawiciele czołowych polskich firm hodowlanych omówili odmiany polecane na teren województwa podlaskiego i zalecane do uprawy w integrowanej ochronie. Hodowlę roślin Strzelce reprezentował Pan Radosław Radulski, natomiast wisienką na torcie wystąpień czołowych hodowców odmian była pani Karolina Figura, która zarówno swoją prelekcją, jak i wystąpieniem żywo zainteresowała zgromadzone gremium. Jak powszechnie wiadomo, dobrze odżywione rośliny to odporniejsze i zdrowsze rośliny, w związku z powyższym nie mogło na konferencji zabraknąć przedstawicieli firm nawozowych, które również reprezentowane były przez polskich liderów swojej branży. I tak nawożenie mineralne zostało w przystępny sposób omówione przez przedstawicieli firmy Rol Pol Ołdakowscy, natomiast kwestię dokarmiania dolistnego omówił przedstawiciel firmy Intermag Pan Grzegorz Tymiński. W międzyczasie z bardzo ciekawą i budzącą żywe zainteresowanie prelekcją: „Nowe możliwości wspomagania Integrowanej Ochrony Roślin ze szczególnym uwzględnieniem chorób zbóż”. wystąpił Pan Stanislaw Stobiecki. Jednakże Integrowana Ochrona Roślin to przede wszystkim racjonalne stosowanie pestycydów, w związku z powyższym na konferencji o takiej tematyce nie mogło zabraknąć tematu poruszającego zasady stosowania chemicznych środków ochrony roślin. Jako, że zamysłem konferencji była również promocja najlepszych polskich firm z tematem: „Lepsza chemia w Integrowanej Ochronie Zbóż.” Wystąpił Pan Wojciech Zawalich reprezentujący   Innvigo Better Chemistry- wschodzącą gwiazdę polskiego rynku pestycydowego.

DSC00490

SK

1kz

2kz

9kz

5kz

6kz

invigo

8kz

 

 

Jak widać po frekwencji tematyka spotkała się z dużym zainteresowaniem, co sprawia że z przyjemnością możemy zaprosić wszystkich zainteresowanych do udziału w podobnej konferencji w roku przyszłym.

Andrzej Markowski

 PODR Szepietowo

fot. A. Zawistowska

Odsłony : 240
Skip to content