Rolniku prowadzisz dodatkową działalność – nie zapomnij złożyć PIT

sty 10, 2017 | Aktualności

Rolnicy prowadzący dodatkową działalność gospodarczą np. usługi zobowiązani są do składania rocznych deklaracji do właściwego Urzędu Skarbowego. Podatnicy prowadzący taką działalność i rozliczający się na zasadach ryczałtu zobowiązani są do złożenia deklaracji PIT-28 w terminie do 31 stycznia 2017 roku.

Natomiast rolnicy, którzy uzyskali dochody z działalności gospodarczej opodatkowanej na zasadach ogólnych wypełniają PIT 36, który należy złożyć do dnia 30 kwietnia 2017 roku. W bieżącym roku okres ten został wydłużony do 2 maja ze względu na to iż 30 kwietnia wypada w niedzielę- dzień wolny od pracy.

Niestety wielu podatników odkłada złożenierozliczenia rocznego na ostatnią chwilę, co w efekcie przyczynia się do rozliczenia po terminie. Podatnicy powinni w tej kwestii być czujni oraz dokładnie pilnować ustawowych terminów, bowiem niezłożenie deklaracji na czas może skutkować sankcjami karnymi.

Jak temu zapobiec? Spóźniony podatnik ma możliwość złożenia tzw. instytucji czynnego żalu w formie pisemnej, zawiadamiającej urząd skarbowy o popełnieniu czynu zabronionego. Dzięki prawidłowo sporządzonemu dokumentowi możliwe jest uniknięcie ewentualnej kary. Podatnik powinien zawrzeć szczegółowy opis okoliczności oraz przyczyn niedotrzymania ustawowego terminu złożenia deklaracji. Czynny żal nie będzie jednak skuteczny, jeżeli podatnik nie dostarczy zaległej deklaracji oraz nie ureguluje płatności podatku – jeżeli jest to konieczne.

Katarzyna Kruszewska

PZDR Wysokie Mazowieckie

Odsłony : 289
Skip to content