Szykują się zmiany w dopłatach bezpośrednich

gru 8, 2016 | Aktualności

System wsparcia bezpośredniego dla rolników reguluje zmiany w dopłatach do produkcji owoców miękkich(malin), buraków cukrowych, płatności do bydła, krów oraz roślin wysokobiałkowych. Proponowane zmiany w ustawie wynikają z analizy dotychczasowego funkcjonowania systemu wsparcia bezpośredniego oraz z zaleceń Komisji Europejskiej (KE).

Zmiany obejmują wsparcie w ramach płatności:

– płatność do roślin wysokobiałkowych będzie się składała z dwóch oddzielnych form wsparcia tj. płatności do roślin strączkowych na ziarno oraz płatności do roślin pastewnych.

– bez dopłat plantacje malin ze względu na wzrost opłacalności produkcji.

– płatność do buraków cukrowych ulega zmianie, odejście od zasady przyznawania płatności do powierzchni tzw. upraw kwotowych na rzecz całkowitej powierzchni upraw objętej umową, w związku z planowanym zniesieniem kwotowania produkcji cukru w UE od października 2017 r.

– zostanie zmniejszony limit dopłat do bydła i krów. Płatnością objęte będzie nie 30, ale 20 sztuk zwierząt. Uproszczono procedurę ubiegania się o wsparcie do hodowli owiec i kóz.

Wymienione zmiany znajdą odzwierciedlenie w przygotowywanych projektach krajowych aktów prawnych, które będą obowiązywały od 2017 roku.

                                                                                                                      

Źródło: http://www.polskieradio.pl/42/4265/Artykul/1701138,Prezydent-podpisal-ustawe-o-doplatach-bezposrednich

http://www.minrol.gov.pl/Ministerstwo/Biuro-Prasowe/Informacje-Prasowe/Zmiany-w-systemie-platnosci-zwiazanych-z-produkcja-na-lata-2017-2020

 

                                                                                                                                Jarosław Karp

PZDR Augustów

Odsłony : 269
Skip to content